fbpx

Відеоколоноскопія рятує життя: як уникнути колоректального раку

Здоров'я 18:51, 24.03, 2023

Огляди проктолога та колоноскопія дозволяють виявляти передракові захворювання. Про особливості обстеження, специфіку онкозахворювань товстого кишківника та профілактику колоректального раку розповідають КУРСу хірург-проктолог Іван Попович та лікар-ендоскопіст Сергій Диб’як з медичного центру Мед-Атлант.

Проктологічні захворювання досить поширені. На них хворіють люди і молодого, і старшого віку. Від того, як швидко із появою перших симптомів пацієнт звернувся до проктолога, залежить лікування і одужання.

Нещодавно у 23-річного пацієнта зі скаргами на дискомфорт у кишківнику та складність сходити в туалет виявили розростання поліпа в товстій кишці, і то доволі велике. Такі поліпи часто перероджуються на злоякісні пухлини”, – розповідає Сергій Диб’як.

що таке відеоколоноскопія - Мед-Атлант
Сергій Диб’як — ендоскопіст ЛДЦ «Мед-Атлант»

Поліп молодому чоловікові виявили і видалили під час відеоколоноскопії. Цей метод обстеження є частиною скринінгу – комплексного виявлення захворювання до моменту, коли воно вже проявилось у симптомах чи візуально. Особливо важливо проходити регулярні скринінги для профілактики колоректального раку.

Що таке колоректальний рак, симптоми і фактори ризику

Колоректальний рак – це збірне поняття, коли різні за формою та локалізацією злоякісні пухлини утворюються в різних відділах товстого кишківника. Пухлини можуть бути в сліпій, ободовій та в прямій кишці.

“Колоректальний рак, або рак товстої кишки, займає одну з лідируючих позицій серед усіх злоякісних утворень. Зараз спостерігається зростання як захворюваності, так і смертності від раку кишківника. Чоловіки частіше хворіють на рак товстого кишківника, співвідношення 60% до 40%. Наприклад, у нашому місті щороку виявляють близько 700-800 нових випадків”, – зазначає Іван Попович.

Пацієнти найчастіше звертаються до проктолога зі скаргами на геморой або анальні тріщини. Проте іноді виявляється, що це онкологія. Геморой і тріщини не перероджуються на злоякісне новоутворення. Однак пацієнти плутають симптоми і можуть уважати кров у стільці ознакою геморою або анальної тріщини, коли це насправді колоректальний рак. 

Що таке колоректальний рак, симптоми і лікування - Мед-Атлант
Іван Попович — хірург-проктолог ЛДЦ «Мед-Атлант»

Симптоми колоректального раку залежать від місця його локалізації. При раку прямої кишки пацієнт бачить у стільці яскраву червону кров. Також з’являється слиз. Змінюється форма стільця – кал стає несформованим, буває у формі олівця, тобто тонкий і довгий, бо звужений просвіт кишки.

При раку товстого кишківника (сліпої, ободової кишки) з’являється анемія. Людина відчуває загальну слабкість, втрачає вагу, має бліду шкіру. Істотне зниження гемоглобіну і при цьому підвищене ШОЕ в аналізі крові має насторожити сімейного лікаря і самого пацієнта. Це є підставою для проведення ендоскопічного обстеження – колоноскопії, щоби оглянути весь товстий кишківник.

“За минулий місяць у нас було четверо пацієнтів, які звернулися вже зі скаргами на схуднення, кров у виділеннях, що важко сходити в туалет, – і в них за допомогою відеоколоноскопії виявили онкологію та підтвердили рак гістологічно”, – ілюструє лікар.

Фактори ризику:

  • Ризик захворіти зростає з віком. Колоректальний рак рідко зустрічається у віці до 30 років, натомість кількість хворих різко підвищується після 55 років.
  • Серед основних факторів ризику – запальні захворювання товстого кишківника, як-от хвороба Крона, неспецифічний хронічний коліт.
  • Провокує розвиток раку товстого кишківника харчування, в якому надмірна кількість червоного м’яса, процесованих продуктів, мало клітковини.
  • Факторами ризику також є діабет, зайва вага, недостатня фізична активність, шкідливі звички – куріння, вживання алкоголю.
  • “Червоний прапорець” – спадковість. Якщо рак товстого кишківника був у когось із родичів – у тата чи мами, діда чи бабусі, – це істотно підвищує ризик захворіти.

При спадковості та при інших ризиках варто час від часу здавати кров на онкомаркери. Є специфічні онкомаркери на колоректальний рак, радить Іван Попович.

Незалежно від того, чи є ризики, люди за 40 раз у п’ять років повинні обов’язково проходити комплексний скринінг з відеоколоноскопією, щоби запобігти колоректальному раку.

Якщо є спадковість, регулярні обстеження варто починати раніше – з 30 років. При запальних хронічних захворюваннях колоноскопію рекомендують частіше.

Що може відеоколоноскопія?

Огляди проктолога є обов’язковою частиною профілактичного скринінгу.

Рак прямої кишки належить до візуальних форм, деякі його види можна побачити під час огляду, виявити при пальцевому обстеженні, пояснює Іван Попович. Таке обстеження як аноскопія дає змогу виявити рак анального каналу і рак прямої кишки. Однак ураження вищих відділів товстого кишківника можна діагностувати тільки з допомогою відеоколоноскопії.

Відеоколоноскопія дозволяє оглянути всі шість відділів товстого кишківника – пряму кишку, сигмоподібну, нисхідну, поперечну, висхідну і сліпу кишки. Також через товстий кишківник дістаються до місця, де він з’єднується із тонким кишківником. Так виявляють запальні процеси, поліпи і новоутвори – доброякісні і злоякісні.

“Особливість цього методу інструментальних досліджень у тому, що тільки під час нього можемо “підловити” утворення пухлин на початкових стадіях, коли людина ще не має ніяких скарг. А це значно спрощує подальше лікування, – акцентує Сергій Диб’як. – Лікування колоректального раку на першій стадії дає досить хороший результат – люди зберігають життя”.

Водночас відеоколоноскопія є методом малоінвазивного втручання, яке дозволяє, окрім діагностики, виконувати нескладні маніпуляції. Наприклад, виявити перероджений поліп, коли він тільки починає рости – в розмірі 0,5-1 см – та одразу його видалити. В такому випадку говорять про повне одужання пацієнта.

З допомогою відеоколоноскопії проводиться також лікування тріщин та виразок, видалення сторонніх тіл. Обстеження має протипоказання – серцево-судинні захворювання та проблеми зі згортанням крові.

Відеоколоноскопія у медикаментозному сні

Процедура виконується тонким гнучким зондом з мінікамерою. Щоби оглянути стінки кишківника зсередини, його наповнюють повітрям. Процедура не тривала. Коли обстеження завершене, повітря з кишківника делікатно видаляють.

Після процедури під медикаментозним сном у пацієнта не залишається ніяких неприємних спогадів, немає ніяких больових відчуттів. Можливе відчуття легкого здуття живота – не більше.

“Серед наших пацієнтів є багато українців, які працюють за кордоном, – вони спеціально приїздять, щоби пройти комплексний скринінг. Бо, наприклад, у Польщі, Німеччині, Італії є черги на відеоколоноскопію – від кількох місяців до пів року, – розповідає Сергій Диб’як. – Завдяки страховій медицині частина країн Європи зробила відеоколоноскопію частиною обов’язкового медогляду при оформленні на роботу. І це виправдано з точки зору профілактики колоректального раку”.

Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:

  • +38 (095) 00 38 452
  • +38 (095) 00 38 453
  • +38 (097) 41 13 133
  • м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48 (корпус 1),
  • м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23 (корпус 2).

Читайте також:

Партнерська публікація

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: