Плеврит часто розвивається внаслідок інших хвороб. Він може бути супутнім при туберкульозі та онкології. Про особливості встановлення діагнозу та обстеження читачам КУРСу розповідає Володимир Петраш, торакальний хірург медичного центру Мед-Атлант.
Володимир Петраш – торакальний хірург вищої категорії, онкохірург, експерт з торакальної хірургії департаменту охорони здоров’я Івано-Франківської ОДА. Проходив стажування та навчався нових методик надання торакальної хірургічної допомоги у Польщі та Ізраїлі.
Що таке плеврит?
Плеврит – хвороба або ускладення, що проявляється запальними змінами плеври з відкладанням в ній часточок фібрину (сухий плеврит) або з розвитком випоту (рідини) в плевральну порожнину.
Проявляється недуга такими симптомами:
- Біль при вдоху
- Наявність рідини в плевральній порожнині
- Інтоксикація
- Дихальна недостатність – задишка
- Ущільнення легеневої тканини
Плеврит може бути проявом різноманітних захворювань.
Найчастішими є туберкульоз, пневмонії (пневмококові, стафілококові, вірусні), ревматизм, злоякісні новоутворення легенів і плеври.
Однак часто плеврит перебігає як самостійне захворювання без визначеної причини. В таких випадках іноді можна запідозрити прихований перебіг туберкульозного процесу, при якому запалення плеври є своєрідною реакцією організму.

Звідки «вода в легенях»?
«Часто пацієнти на позначення цього захворювання кажуть: «вода в легенях». Легенева тканина не продукує воду. Рідину виділяє власне запалена плевра. Для нас це означає, що треба шукати причину”, – зазначає лікар.
Плеврити бувають інфекційними і неінфекційними – асептичними.
Асептичні плеврити можуть бути пов’язані з травмою і крововиливом у плевру, з інфарктом легені, з дією ферментів підшлункової залози при панкреатиті, з ураженням плеври злоякісними новоутвореннями (карциноматоз).
Крім того, асептичні плеврити виникають при системних захворюваннях сполучної тканини (ревматизм, колагенози), при деяких хворобах крові, при захворюваннях печінки й нирок.
У дітей і підлітків домінуюча роль в етіології плевритів належить туберкульозу і бактеріальній пневмонії, а з віком – пухлинам, захворюванням серця.
Гнійний плеврит часто пов’язаний з пневмонією, абсцесом легені. Хвороба відрізняється тяжким перебігом, супроводжується стійкою високою гарячкою. Різкими стрибками температури впродовж доби, ознобом, пітливістю. Зазвичай є задишка.
Діагностика плевриту
Плеврит діагностують з допомогою комплексного обстеження.
Для визначення цієї патології застосовують:
- загальноклінічні лабораторні дослідження, при потребі – імунологічні та алергологічні;
- рентгенологічне обстеження. На знімку візуалізується рідина в плевральній порожнині;
- УЗД легень. Діагностує наявність рідини та патології плеври;
- комп’ютерну томографію. Дає змогу оцінити стан плеври та підтверджує накопичення рідини;
- пункцію плевральної порожнини та забір рідини на дослідження.
«Іноді пункція буває малоінформативною. Щоб на 100% підтвердити діагноз та визначити походження плевриту, використовують відеоторакоскопію», – зазначає Володимир Петраш.
Відеоторакоскопія – 100% метод діагностики. Це малоінвазивне оперативне втручання, при якому лікар візуально оцінює стан органів у грудній порожнині.
При кожній такій операції виконується забір матеріалу для мікробіологічного, цитологічного та гістологічного досліджень, що є запорукою ефективної діагностики та дієвої терапії.
“Якщо в підсумку ставимо точний діагноз “туберкульозний плеврит”, то пацієнт переходить на лікування до фтизіатра – отримує потрібне специфічне лікування і одужує. Якщо уточнюємо метаститичний плеврит як прояв онкологічного захворювання, то передаємо пацієнта онкологу”, – говорить лікар Петраш.

Проста профілактика плевриту
На Прикарпатті у зв’язку з кліматичними умовами, особливостями міграції та ін. багато населення має захворювання органів дихання. Істотна частка плевритів. Тому профілактика важлива, підкреслює лікар.
За його словами, профілактика легеневих захворювань, і зокрема плевриту, проста – раз на рік треба зробити рентгенівський знімок грудної клітки.
“Знімок слід робити щороку – чи є симптоми, чи немає, – наголошує Володимир Петраш. – Це профілактика і плевритів, і онкопатологій, і інших захворювань дихальних шляхів”.
Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:
- +38 (095) 00 38 452
- +38 (095) 00 38 453
- +38 (097) 41 13 133
- м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48 (корпус 1),
- м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23 (корпус 2).
Читайте також:
- Хронічне обструктивне захворювання легень: чому варто кинути курити?
- Чому болять суглоби: як ін’єкції гіалуронової кислоти зупиняють остеоартроз
- Рак молочної залози: чому потрібно звернутися до мамолога, поки нічого не турбує
- Радість народити не має віку: що треба знати майбутнім мамам в 40+
Партнерська публікація