fbpx

Вода в легенях: що таке плеврит і навіщо потрібна відеоторакоскопія

Здоров'я 17:51, 06.04, 2023
НА ФОТО: Володимир Казимирович Петраш – торакальний хірург ЛДЦ «Мед-Атлант», лікар вищої кваліфікаційної категорії

Плеврит часто розвивається внаслідок інших хвороб. Він може бути супутнім при туберкульозі та онкології. Про особливості встановлення діагнозу та обстеження читачам КУРСу розповідає Володимир Петраш, торакальний хірург медичного центру Мед-Атлант

Володимир Петраш – торакальний хірург вищої категорії, онкохірург, експерт з торакальної хірургії департаменту охорони здоров’я Івано-Франківської ОДА. Проходив стажування та навчався нових методик надання торакальної хірургічної допомоги у Польщі та Ізраїлі.

Що таке плеврит?

Плеврит – хвороба або ускладення, що проявляється запальними змінами плеври з відкладанням в ній часточок фібрину (сухий плеврит) або з розвитком випоту (рідини) в плевральну порожнину.

Проявляється недуга такими симптомами: 

  • Біль при вдоху
  • Наявність рідини в плевральній порожнині
  • Інтоксикація
  • Дихальна недостатність – задишка
  • Ущільнення легеневої тканини

Плеврит може бути проявом різноманітних захворювань. 

Найчастішими є туберкульоз, пневмонії (пневмококові, стафілококові, вірусні), ревматизм, злоякісні новоутворення легенів і плеври. 

Однак часто плеврит перебігає як самостійне захворювання без визначеної причини. В таких випадках іноді можна запідозрити прихований перебіг туберкульозного процесу, при якому запалення плеври є своєрідною реакцією організму. 

Мед-Атлант в Івано-Франківську - лікування плевриту
Володимир Петраш, торакальний хірург ЛДЦ «Мед-Атлант», лікар вищої кваліфікаційної категорії

Звідки «вода в легенях»?

«Часто пацієнти на позначення цього захворювання кажуть: «вода в легенях». Легенева тканина не продукує воду. Рідину виділяє власне запалена плевра. Для нас це означає, що треба шукати причину”, – зазначає лікар. 

Плеврити бувають інфекційними і неінфекційними – асептичними.

Асептичні плеврити можуть бути пов’язані з травмою і крововиливом у плевру, з інфарктом легені, з дією ферментів підшлункової залози при панкреатиті, з ураженням плеври злоякісними новоутвореннями (карциноматоз). 

Крім того, асептичні плеврити виникають при системних захворюваннях сполучної тканини (ревматизм, колагенози), при деяких хворобах крові, при захворюваннях печінки й нирок. 

У дітей і підлітків домінуюча роль в етіології плевритів належить туберкульозу і бактеріальній пневмонії, а з віком – пухлинам, захворюванням серця.

Гнійний плеврит часто пов’язаний з пневмонією, абсцесом легені. Хвороба відрізняється тяжким перебігом, супроводжується стійкою високою гарячкою. Різкими стрибками температури впродовж доби, ознобом, пітливістю. Зазвичай є задишка. 

Діагностика плевриту

Плеврит діагностують з допомогою комплексного обстеження. 

Для визначення цієї патології застосовують:

  • загальноклінічні лабораторні дослідження, при потребі – імунологічні та алергологічні;
  • рентгенологічне обстеження. На знімку візуалізується рідина в плевральній порожнині;
  • УЗД легень. Діагностує наявність рідини та патології плеври;
  • комп’ютерну томографію. Дає змогу оцінити стан плеври та підтверджує накопичення рідини;
  • пункцію плевральної порожнини та забір рідини на дослідження.

«Іноді пункція буває малоінформативною. Щоб на 100% підтвердити діагноз та визначити походження плевриту, використовують відеоторакоскопію», – зазначає Володимир Петраш.

Відеоторакоскопія – 100% метод діагностики. Це малоінвазивне оперативне втручання, при якому лікар візуально оцінює стан органів у грудній порожнині.

При кожній такій операції виконується забір матеріалу для мікробіологічного, цитологічного та гістологічного досліджень, що є запорукою ефективної діагностики та дієвої терапії.

“Якщо в підсумку ставимо точний діагноз “туберкульозний плеврит”, то пацієнт переходить на лікування до фтизіатра – отримує потрібне специфічне лікування і одужує. Якщо уточнюємо метаститичний плеврит як прояв онкологічного захворювання, то передаємо пацієнта онкологу”, – говорить лікар Петраш.

діагностика плевриту в Мед-Атлант
Володимир Петраш, торакальний хірург ЛДЦ «Мед-Атлант», лікар вищої кваліфікаційної категорії

Проста профілактика плевриту

На Прикарпатті у зв’язку з кліматичними умовами, особливостями міграції та ін. багато населення має захворювання органів дихання. Істотна частка плевритів. Тому профілактика важлива, підкреслює лікар.

За його словами, профілактика легеневих захворювань, і зокрема плевриту, проста – раз на рік треба зробити рентгенівський знімок грудної клітки. 

“Знімок слід робити щороку – чи є симптоми, чи немає, – наголошує Володимир Петраш. – Це профілактика і плевритів, і онкопатологій, і інших захворювань дихальних шляхів”.

Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:

  • +38 (095) 00 38 452
  • +38 (095) 00 38 453
  • +38 (097) 41 13 133
  • м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48 (корпус 1),
  • м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23 (корпус 2).

Читайте також:

Партнерська публікація

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: