fbpx

Громадськість обурена необґрунтованим підняттям цін на пасажирські перевезення у Надвірній

Суспільство 17:29, 27.01, 2017

З 13 січня 2017 року перевізники підняли ціни на проїзд у напрямку Надвірна – Івано-Франківськ до 25 гривень. Проте за результатами спільної наради Надвірнянської РДА, Надвірнянської районної ради, перевізників та громадськості, яка відбулася 19 січня 2017 року, було досягнуто компромісу не піднімати тарифи на перевезення до 1 лютого 2017 року.

Натомість на перевізників покладався обов’язок до 9.00 години ранку 24 січня 2017 року подати до Надвірнянської РДА економічні обґрунтування збільшення вартості тарифів на перевезення. Проте більше половини перевізників так і не подали такі обґрунтування.

Представники громадськості на робочій нараді представили перевізникам свої розрахунки обороту та витрат перевізників та заявили, що попередньої вартості в розмірі 15 грн вистачало, щоб покрити всі витрати, ще й заробити.

Так, у напрямку Івано-Франківськ – Надвірна перевезення здійснює близько 30 перевізників. Кожного дня кожен перевізник має мінімум три рейси в одну і три в другу сторону, тобто 6 рейсів за день, а це 120 рейсів у місяць при п’ятиденному робочому тижні. Середня кількість пасажирів на одному рейсі в автобусі становить 25 осіб. При вартості проїзду у 15 гривень (як це було до 13 січня) оборот одного автобуса в місяць становить 45 тисяч гривень. Середній показник 25 пасажирів виводиться, якщо враховувати ранішні та вечірні рейси, коли маршрути переповнені, натомість є і проблемні обідні маршрути, які не покривають видатків, і там пасажиропотік невеликий, становить до 10 пасажирів. 

Відстань між Івано-Франківськом та Надвірною близько 38 км.

Витрати перевізників. На один рейс автобуса необхідно 5 літрів палива (відстань між містами 38 км), у місяць та 120 рейсів необхідно 600 літрів. При середній ціні 22 гривні на паливо необхідно витратити 13 200 гривень на паливо в місяць.

Зарплата водіїв сягає 6-8 тисяч гривень. Плюс податки – близько 2 тисячі гривень, амортизацію закладаємо – 3 тисячі на місяць, інші послуги (миття, прибирання, стоянка) – 3 тисячі на місяць. Загалом витрати близько 27-29 тисяч гривень.

Таким чином, при обороті у 45 тисяч та видатках у 27-29 тисяч у підприємців залишається вільних прибуткових коштів 15-18 тисяч гривень.

Проте підприємці без будь-яких підтверджуючих на те документів заявляють, що їздять у збиток собі, відтак з 13 січня підняли ціну за проїзд до 25 гривень.

Якщо ціна за проїзд становить 25 гривень, це означає, що приблизний оборот коштів в перевізників буде близько 75 тисяч гривень на місяць, при всіх витратах залишатиметься прибутку 45-48 тисяч гривень.

З таким несправедливим підняттям цін громадськість не погоджується і вважає, що в цьому винна і адміністрація, оскільки допускає до маршрутів автобуси, яким більш як 10 років, які часто ламаються та потребують додаткових коштів на амортизацію.

Також громадськість готова допомогти вирішити проблемні питання перевізників.

"Так, перевізники згідно з графіком маршрутів в обідню пору дня змушені їздити через кожні 8 хвилин. От і виходить, що зранку, коли люди їдуть на роботу, і ввечері, коли повертаються з роботи, автобуси переповнені, а в обідню пору не заповнюються і наполовину. Для вирішення цього питання необхідно в обідню пору збільшити інтервал руху автобуса з 8 мінімум до 15 хвилин. Для вирішення цього питання влада має зробити відповідні дії, а не змушувати перевізників в обід їздити без пасажирів",  каже громадський активіст Андрій Гунда.

Також влада, як зауважує Гунда, має повертати перевізникам кошти за перевезення пільгових категорій громадян, а не опонувати, що в місцевих бюджетах не вистачає коштів. Коштів завжди не вистачатиме, але не можна змушувати перевізників перевозити пільгові категорії безкоштовно, при цьому не закладати кошти в бюджеті на відшкодування перевізникам повернення витрат.

За результатами наради 19 січня 2016 року адміністрація запевняла, що вживатиме заходи для організації аудиторської перевірки економічно обґрунтованих розрахунків вартості проїзду, які мали подати підприємці. Проте зараз адміністрація уникає цього питання.

"Проте громадські активісти готові самі оплатити аудиторську перевірку економічних розрахунків вартості перевезення пасажирів і визначити, хто правий. Якщо влада бездіяльна і не має змоги справедливо захистити своїх жителів, а усувається від вирішення цього питання, то, напевно, прийшов час міняти цю владу та обрати таку, яка захищатиме інтереси і громадян, і перевізників", – запевнив Гунда.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: