"Всі знають, що таке ІТ. Це багато розумних людей. Для того, щоб ми могли рости, нам треба, щоб вузи добре працювали, щоб помагали, щоб інфраструктура працювала, щоб літаки літали. А тоді ми зможемо тут зробити все дуже кльово", – зазначив на відкритті генеральний директор ELEKS Руслан Захарченко.
Зазначимо, в Івано-Франківську сьогодні є понад 20 компаній розробників програмних продуктів і понад 2000 фахівців. Середній розмір зарплат – 1500$.
Керівник івано-франківського регіонального представництва ELEKS Наталія Мухітдінова розповіла про сьогоднішні здобутки та проблеми ІТ-галузі.
Серед здобутків ІТшників – значний вклад в економіку країни. Так, з 2012 по 2015 рік внесок індустрії у ВВП України зріс з 1,1 млрд до 2,7 млрд доларів США. Доходи банків у 2015 році досягли 1,7 млрд грн. Спеціалісти індустрії тримають в банках депозити на загальну суму близько 5,8 млрд грн. Прогнозовані до 2020 року надходження до державного бюджету складають 21 млрд грн при збереженні податкової ставки, 13 млрд грн – при збільшенні податкової ставки до 20% та 27 млрд грн – при збільшенні податкової ставки на 1% щорічно.
Наразі стримуючими факторами для розвитку галузі є нестабільна політична та економічна ситуація в Україні, розмір зарплат та розвиток ІТ-ринку у сусідніх країнах (Білорусії, Румунії, Польщі).
Стимулювати темпи розвитку української ІТ-галузі можуть такі фактори: поступове збільшення ставки оподаткування, реформа системи освіти, дотримання прав інтелектуальної власності, розвиток внутрішнього ринку споживачів ІТ-послуг, просування української ІТ-індустрії за кордоном.
Учасники дискусії зійшлися на тому, що Івано-Франківськ одне із найзручніших міст для проживання, але потрібно докладати значних зусиль, щоб місто змогло хоча би конкурувати з сусіднім Львовом чи іншими мегаполісами. До цього можуть немало докластися місцеві фахівці ІТ-галузі.
"Не секрет, що коли в Україні почалися буремні події, відбувся відтік кадрів до Польщі. Але зараз вони починають повертатися. Я не можу назвати Франківськ найпривабливішим містом для ІТшників. Нам важко конкурувати банально зі Львовом. Але це відповідальність не тільки міста, а й ІТ-спільноти. У порівннянні з харківською чи львівською ІТ-спільнотами ми виглядаємо значно молодшими. З віком це пройде. Можна чекати, поки пройдуть роки, а можна спробувати охопити різними навчальними, розвиваючими професійними програмами більшу кількість людей", – зазначила Мухітдінова.
Участь у дискусії взяли і представники місцевої влади. Зокрема, міський голова Руслан Марцінків нагадав про те, що Франківськ став одним із перших міст, де реалізується проект iHub, який планується запустити у квітні 2017 року, та пообіцяв, що підтримуватиме усі починання у сфері ІТ-технологій.