Зміни до Генерального плану міста Івано-Франківська, суміщеного з історико-архітектурним опорним планом, планують якнайшвидше відправити на експертизу до Києва, повідомив журналістам перед початком засідання містобудівної ради директор Департаменту містобудування, архітектури та культурної спадщини Івано-Франківська Орест Кошик. З тим, щоби винести коригування на розгляд сесії міської ради 26 жовтня.
Читайте: У мережі з'явився оновлений проект генплану Івано-Франківська
Відтак архітектурно-містобудівна рада при Департаменті містобудування, архітектрури та культурної спадщини мала розглянути запропоновані зміни та дати попередній експертний висновок.
На засіданні містобудівної ради корекцію Генплану обґрунтував авторський колектив, що розробляв зміни, – представники Українського державного науково-дослідного інституту проектування міст "Діпромісто". Із різкими зауваженнями до змін виступили члени ради, учасники обласної Спілки архітекторів – вони наполягали, що слід продовжити термін опрацювання Генплану, оскільки головний документ з розвитку міста на наступні 25 років не відповідає своєму призначенню.
Проектанти висвітлили кілька напрямів змін у Генплані Франківська.
Керівник сектору містобудівної екології, головний інженер проектів "Діпромісто" Володимир Муха акцентував на головних проблемних питаннях Франківська, які стали підставою для розробки змін.
Це дефіцит зелених насаджень загального користування. Наразі у Франківську мешкає 233,4 тис. жителів. Фахівці прогнозують, що у наступні 25 років чисельність містян зросте до 249,1 тис. Позитивна динаміка приросту населення спостерігається в місті від 2003 року – за цей час франківців стало більше на 14,9 тис. осіб. При нормі 8 кв. м зелені на людину Франківськ на цей час забезпечує 5,5 кв. м. "Це суттєвий дефіцит", – відзначив Муха. Загальний дефіцит зелених насаджень загального корситування – 250 га. "Їх треба вишукати", – каже він.
Зміни до Генплану передбачають також будівництво 5 нових захисних дамб на обох Бистрицях. 6 пожежних депо, 12 АЗС.
"Дуже затиснуте місто Франківськ. Мала площа міста для такої кількості населення. 85% території вже забудована, резерви дуже обмежені", – констатувала керівник проектної групи, головний фахівець державного проектувального інституту "Діпромісто" Тамара Шидловська.
"Прилеглі села розробили свої генплани, встановили межі і цим обмежили розвиток Франківська в його теперішніх межах. Територія Франківська обмежена 3648 га", – каже вона. Проектанти отримали завдання пропрацювати зміни в межах теперішньої території міста, зазначила експертка з Києва.
Дефіцит площі для поховання також пропонують вирішити за рахунок Дем'янового лазу. "Розширення поховань у Дем'яновому лазі плюс розширення кладовища на Чукалівці – там можна вийти за рахунок земель сільськогосподарського товарного виробництва, це 36 га. А решту вишукувати в довоклишніх селах", – зазначає проектант.
Із плануванням житлової забудови, змінами в транспортній інфраструктурі та розташуванням зелених зон не погодилися фахівці містобудівної ради. Вони нагадали, що Спілка архітекторів підготувала відкритого листа до мера Франківська з приводу коригування до Генплану, в якому просила не затверджувати змін через низьку якість кінцевого проекту.
"Це консервація існуючих проблем міста. Запропонована транспортна схема гірша, ніж попередня. Місто задихнеться через кілька років, якщо ми так погодимо і реалізуємо", – виступив колишній головний архітектор Франківська, підприємець Олександр Микуляк.
Його зауваження стосувалися також міжміських автостанцій, стоянок та "відстійників" приватного транспорту на околицях міста. А також зелених зон. "Запропоновані зелені зони не витримують ніякої критики. Які лугопарки вздовж Бистриць? Це пойма ріки, вона "гуляє", річка щороку змінює русло, там нічого не можна робити!" – обурювався Микуляк.
Його підтримали колеги. "Міжміський автовокзал, який зараз поблизу залізничного, його досить у перспективі до 2030 року для міста, що розвиває туризм?" – допитувалися у проектної групи. "Ви малюєте тут захисну зону, а тут уже давно житлова забудова. Забудова налізає. Вже сидить на автостанції-2", – розбирали картосхему.
"Незрозуміло, чому викинули з Генплану села міської ради. Не передбачили розвиток міста в контексті ОТГ. Теперішня тенденція – населення з усієї області активно скуповує квартири у Франківську і переїздить, села відмирають, тому в перспективі треба рахувати всі 280 тис. населення в місті. Світова урбаністична тенденція. Всі ці зауваження ми виклали в листі до мера і до проектантів, але бачимо, що вони не враховані", – каже Олександр Микуляк.
"Ми вважаємо, що вирішувати питання коригування Генплану міста без прилеглих сіл не можна. Громадські потреби є важливіші, ніж узаконення забудови. Для їх задоволення інтересів міської громади треба закладати завдання з можливістю викупу приватних територій. Треба домовлятися з селами. Тому ми готові сісти, – Спілка архітекторів з проектантами, – і пропрацювати кожен "вузлик", щоб врівноважити інтереси різних частин громади у розвитку міста", – підсумував голова Івано-Франківської обласної Спілки архітекторів Микола Капак.