У понеділок, 17 лютого, минає 40 днів з моменту трагічної загибелі пасажирів та екіпажу літака МАУ рейсу PS752, що був збитий поблизу Тегерана.
Авіакомпанія МАУ спільно з аеропортом «Бориспіль» вирішила цього дня відкрити на території летовища сквер пам’яті жертв авіакатастрофи, встановивши на місці скверу і меморіалу пам’ятний камінь – між терміналом D і VIP-терміналом, передає Радіо Свобода.
На церемонію закладення скверу запрошені рідні та близькі загиблих українців, представники влади і громадських організацій, посли і представники дипломатичних місій Канади, Ірану, Швеції, Великої Британії, Німеччини та Афганістану – країн, що також втратили в катастрофі своїх громадян.
Нагадаємо, в Тегерані 8 січня після зльоту з міжнародного аеропорту імені Імама Хомейні пасажирський літак авіакомпанії “МАУ” зазнав катастрофи і впав неподалік аеропорту. Усі 176 пасажирів і членів екіпажу загинули.
Серед загиблих громадяни 7 країн: Іран – 82; Канада – 63; Україна – 11 (2 пасажири і 9 членів екіпажу); Швеція – 10; Афганістан – 4; ФРН – 3; Велика Британія – 3.
В авіакатстрофі загинула й 24-річна франківчанка Марія Микитюк, яка працювала бортпровідницею. Марія – випускниця франківської Української гімназії №1, згодом навчалася в Національному авіаційному університеті. Єдина дитина в родині.
Президент Володимир Зеленський у цей час відпочивав в Омані, голова СБУ Іван Баканов – на елітному гірськолижному курорті Куршевель у Франції. Зеленський висловив співчуття родинам загиблих у авіакатастрофі та запевнив, що держава надасть їм необхідну допомогу. Зеленський пообіцяв негайно вилетіти до України, але насправді прибув лише через добу.
9 січня авторитетні американські і світові ЗМІ з посиланням на високопосадовців США опублікували інформацію, що, найімовірніше, літак МАУ впав не через технічні несправності, як припускали спочатку, а був збитий іранською ракетою. Newsweek відзначає, що, за інформацією джерел видання, літак МАУ був уражений іранською ракетною системою “Тор М-1” російського виробництва. Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо прямо заявив, що літак МАУ в Ірані був збитий іранськими силами ППО. Офіс президента Зеленського два дні не міг сформулювати своєї позиції щодо катастрофи, що викликало обурення в соцмережах. Зрештою, Зеленський заявив, що “версія про ракету не є підтвердженою”.
11 січня, Іран визнав, що збив український літак ракетою.
Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM