Бойовий колектив 1 окремого штурмового батальйону, який сформував легендарний прикарпатець – командир Дмитро Коцюбайло (Да Вінчі), вшановує пам’ять свого засновника у день його народження – 1 листопада. Підрозділ заявив про своє моральне право розпочати публічне обговорення створення меморіалу на місці поховання Героя України в урочищі Аскольдова могила в Києві, пише КУРС з посиланням на 1 ОШБ ім. Дмитра Коцюбайла.
Як ідеться в заяві батальйону, пам’ять про Коцюбайла, який очолював самоорганізований підрозділ Добровольчого українського корпусу (ДУК), має належати всьому українському народу, а не окремим особам чи політичним силам, які намагаються монополізувати його спадок.
Зокрема, бійці звернулися до Інституту національної пам’яті та Музею історії Майдану з проханням організувати відкритий майданчик для громадського обговорення художньо-архітектурного проєкту майбутнього меморіалу. Колектив також закликає КМДА, комунальну службу «Київ Благоустрій» та мера Києва Віталія Кличка надати інформацію про законність поточних робіт на території Аскольдової могили, що, за словами батальйону, проводяться невідомими особами без погодження з громадськістю та родиною Героя.
Учасники ініціативи переконані, що відкритий діалог, що залучає громадськість, істориків, архітекторів, побратимів та членів родини, сприятиме створенню справедливого та обґрунтованого меморіалу, який стане місцем сили для всіх українців.
Нагадаємо, Дмитро Коцюбайло з позивним Да Вінчі загинув 7 березня 2023 році у бою поблизу Бахмута.
Дмитро Коцюбайло народився 1 листопада 1995 року в селі Задністрянськ Галицького району Івано-Франківської області, був активним учасником Майдану. У 2014 році, у віці лише 18 років, він приєднався до захисту України як військовий.
Дмитро був серед перших добровольців, які вирушили на фронт, і взяв участь в обороні Донецького аеропорту. З 2015 року він обіймав посаду командира першої окремої штурмової роти ДУК “Правий сектор”.
КУРС раніше писав, у 2021 році Президент Володимир Зеленський присвоїв Дмитрові звання Героя України та вручив орден “Золота Зірка” у Верховній Раді. Під позивним Да Вінчі він став наймолодшим командиром і першим добровольцем, якому це звання було присвоєно прижиттєво.
У 2022 році боєць увійшов до рейтингу «30 до 30: обличчя майбутнього» від «Forbes».
У 2023 році у Франківську відкрили анотаційну дошку Дмитрові Коцюбайлу.
Також у вересні 2024 року про військового, Героя України Дмитра Коцюбайла вийшов документальний фільм.
КУРС писав, у Бурштинській громаді замість радянського солдата встановлять пам’ятник “Да Вінчі”.
Зазначимо, до Дня Незалежності бійця посмертно нагородили відзнакою “Національна легенда України”
У Києві тисячі людей прийшли віддати останню шану Герою України Дмитру Коцюбайлу. Прощання з ним також відбулося 9 березня на Прикарпатті, в селі Бовшів, де мешканці сіл ставали на коліна, проводжаючи загиблого Героя.
Крім того, президент Зеленський вручив матері Дмитра «Хрест бойових заслуг», а на Аскольдовій могилі в Києві вшанували пам’ять Героя.