До війни виробники карнавальних костюмів «Балаган» у Харкові шили сценічний одяг, зараз на Франківщині – чохли для касок.
Російське вторгнення зупинило життя найбільшої в Україні фабрики карнавальних костюмів. Упродовж трьох тижнів команда підприємства під «градами» вивозила з Харкова найцінніше обладнання, інформує 402 Канал.
Власниця виробництва, дизайнерка Наталія Феночко розповідає, що фабрика працює вже 15 років. Тематичні костюми для аніматорів і дорослих на корпоративи та косплеї, дитячі – на свята, ростові ляльки – все це була сфера “Балагану”.
Релокація тривала дуже довго, бо виробничі примішення знаходилися у найбільш небезпечному районі Харкова.
“Там стріляють досі, прилітає також ще й досі. А коли ми вивозили виробництво, це був найважчий час для району і для Харкова загалом. Ніхто не хотів в той район їхати – ні водії, ні вантажники. Заледве знайшли працівників. І вивозили обладнання частинами – в межах перших трьох годин після завершення комендантської години, зранку, коли ще “гради” над нами не літали”, – пригадує Наталія Феночко.
Не все вдалося вивезти. До Франківська перевезли найцінніше обладнання. Частина залишилася в Харкові. Частина працівників роз’їхалася, дехто переїхав з фабрикою до Франківська.
У Франківську було складно знайти потрібне приміщення. Те, де зараз розмістилася фабрика, не є виробничим. “Тому ми не можемо розгорнутися на всі 100%”, – констатує власниця швейної фабрики.
Також у Франківськ перевезли склад готової продукції, тож тепер костюми продають на внутрішній ринок і з цих грошей утримують працівників та платять податки.
Зараз на фабриці розглядають можливість зберегти спеціалізацію і працювати на ринок Європи або ж переорієнтуватися на пошиття жіночого одягу. У Франківську фабрика саме почала шити жіноче вбрання в стилі кежуал та жіночий трикотаж. І волонтерить на ЗСУ – шиє кавери, тобто чохли на військові каски.
“Прийшов запит на тисячу чохлів – зараз літо і каски блищать на сонці, снайперам добра ціль. Тому просили розробити лекала і пошити недорогі кавери. Ми скинулися самі грошима, назбирали на тканину, розробили модель і будемо відправляти на передову – допомагати країні”, – демонструє модель Наталія Феночко.
Підприємиця ділиться, що планує повертатися в Харків і відновлювати там виробництво. Проте, з огляду на 40-кілометрове сусідство з рф, розглядає можливість розділення бізнесу так, щоби частина команди і потужностей працювала у Франківську, а частина, що збережеться, в Харкові.