Моніторинговий комітет програми Interreg NEXT Poland-Ukraine оголосив переможців. Серед проєктів, які підтримали фінансуванням, – розвиток Молодіжного парку у Франківську, пише КУРС. Приблизно 21 млн грн, тобто понад 0,5 млн євро, складе бюджет цього проєкту.
“Один із двох проєктів, над якими наша команда працювала минулого року, виборов більше як пів мільйона євро на розвиток одного з наших міських парків – Молодіжного”, – повідомила директорка КП «Центр розвитку міста та рекреації» Руслана Василюк.
Вона зазначила, що за цим результатом стоїть серйозна праця: “Багато днів (а часом і ночей), коли ми обдумували і викристалізовували кожну дрібну деталь, численні поїздки та зустрічі, пошук партнерів”.
Проєкт з розвитку Молодіжного парку на Хоткевича-Молодіжній у Франківську – один з трьох, які підтримала програма, уточнив директор Департаменту інвестиційної політики, проєктів, міжнародних зв’язків, туризму та промоцій міста Івано-Франківської міської ради Ігор Попадюк. Від Франківська на конкурс подавали 10 проєктів.
КУРС розпитав Ігоря Попадюка про специфіку проєкту “Міські парки мають значення – новий підхід до управління міськими зеленими насадженнями в Івано-Франківську та Жешуві” та зміни в парку на Хоткевича.
Як зміниться Молодіжний парк?
Заходи, передбачені проєктом, дозволять перетворити Молодіжний парк на комфортне місце для відпочинку на свіжому повітрі, пояснив Ігор Попадюк.
Зокрема, передбачено поділ парку на кілька зон відповідно до дизайн-проєкту. Планують облаштувати багатофункціональні зони для дітей, людей похилого віку, оновити майданчик для прогулянок з домашніми тваринами, модернізувати спортивний майданчик.
Інфраструктурним роботам передуватиме розробка Стратегічного плану управління міськими зеленими насадженнями спільно з містом-партнером Жешувом, а також розробка дизайн-проєкту зонального облаштування парку «Молодіжний».
“Ці заходи мають на меті створити в Молодіжному парку комфортну сучасну рекреаційну зону для мешканців міста, збільшити загальний інтерес містян до нового місця відпочинку і зменшити переповненість центрального парку Шевченка”, – зазначив Попадюк.
Хто реалізує проєкт?
Від Івано-Франківська відповідальним за реалізацію проєкту є Департамент інвестиційної політики, а партнером виступає муніципалітет Жешува, Польща.
Партнери спільно розроблять Стратегічний план управління міськими зеленими насадженнями в Івано-Франківську та Жешуві, встановлюючи стандарти та рішення і для озеленення міст та охорони екосистем. “Спільні виклики вимагають спільних рішень”, – додав Ігор Попадюк. Стратегічний план передбачає модернізацію “зеленої” інфраструктури обидвох міст, захист біорізноманіття, нові можливості для відпочинку. Та серед іншого підвищення екологічної свідомості населення.
Співпраця муніципалітетів – перспективна: партнерство в проєкті дозволить надалі розвивати відносини між містами-побратимами Франківськом та Жешувом в інших сферах.
Також з боку Франківська задіяне комунальне підприємство «Центр розвитку міста та рекреації», яке забезпечить обслуговування придбаного обладнання та підтримуватиме результат після завершення проєкту. “Працівники підприємства на чолі з директоркою Русланою Василюк на етапі створення Стратегії будуть учасниками усіх процесів, їхні знання і досвід в цій галузі є важливими для реалізації проєкту та модернізації парку “Молодіжний”, – зазначив Попадюк.
Терміни та результати проєкту
Термін реалізації проєкту – два роки після підписання грантового проєкту. Підписання очікується в найближчі місяці.
Результати проєкту у трьох його складових:
- спільний документ – Стратегічний план управління міськими зеленими насадженнями в Івано-Франківську та Жешуві, що забезпечить стандарти та рішення для озеленення міст.
Документ слугуватиме моделлю для покращення зеленої інфраструктури, просування стратегій адаптації до зміни клімату за допомогою природноорієнтованих рішень (nature-based solutions, NBSs) та сприяння передачі досвіду іншим містам. В процесі створять мережу експертів, добре обізнаних з найкращими практиками ЄС, які впливатимуть на рішення щодо зелених насаджень.
- заходи, що сприятимуть підвищенню екологічної обізнаності мешканців, підкреслюватимуть цінність міських зелених зон.
Мета – зміцнити міста перед майбутніми викликами, такими як зміни клімату, шляхом обміну знаннями про стале використання міських зелених насаджень.
- покращення інфраструктури двох міських парків – Молодіжного парку в Івано-Франківську та парку Владислава Шафера в маєтку Слоціна в Жешуві – як пілотних зон для впровадження нового розробленого підходу.
Додатково проєктом передбачено інвентаризацію зелених насаджень у трьох парках Франківська – у Молодіжному парку, у центральному парку імені Шевченка та у парку воїнів-визволителів, що на вулиці Галицькій.
Є ще два важливі запитання, на які поки що немає відповідей: чи буде розробка Стратегічного плану передбачати залучення громадськості міста та чи буде оголошений конкурс на розробку дизайн-проєкту Молодіжного парку. “Іде процес уточнень та контрактування, під час якого можуть вноситися суттєві зміни, тому усі деталі після підписання грантового контракту”, – зазначив директор Департаменту інвестиційної політики Ігор Попадюк.
Загальний бюджет проєкту на два міста – Франківськ і Жешув – 1 185 000 євро. Сума може бути уточнена під час контрактування.
Молодіжний парк у Франківську – другий за величиною після парку Шевченка. Загалом у Франківську є 14 парків і скверів.
Нагадаємо, у Франківську в контексті розробки Стратегії розвитку Івано-Франківська до 2030 року презентували стратегію просторового розвитку міста до 2030 року. Її концепція: не розширювати, а ущільнювати. Однак у серпні минулого року Івано-Франківська міська рада затвердила 15 проєктів землеустрою щодо відведення ділянок для влаштування та обслуговування скверів.