fbpx

Герой України в 25: як Іван Чорний з "десятки" взяв у полон п'ятьох окупантів

Суспільство 19:57, 19.08, 2024

Магістр фізичного виховання, який жив і працював у Польщі, – таким Іван Чорний був до повномасштабного вторгнення рф. Тепер він – сапер із позивним Берлін у “десятці”. Літає на БПЛА і штурмує ворожі позиції, розповідає КУРС з посиланням на Фонд підтримки гірсько-штурмової бригади “Едельвейс”.

“В Авдіївці було все: літав на дроні, мінував, відбивав ворожі штурми, сам штурмував”, – розповідає Іван Чорний. Віч-на-віч зіткнувся із майже десятком окупантів, пʼятьох із них взяв у полон. 25-літнього бійця удостоїли найвищої державної відзнаки – ордену Золота Зірка з присвоєнням звання Героя України.

“Тільки виходиш з посадки і одразу потрапляєш під ворожий вогонь, – пригадує боєць. – В мене була ідея відволікти їх. Трішки авантюра, але це треба було робити, бо це було моє життя і життя моїх побратимів. Життя усіх, хто був там тоді у посадці. Вдалося знищити велику кількість особового складу ворога. Командир привітав, сказав, що я отримаю зірочку. І сказав, що мені вітання передавав Залужний. Трішки не повірив спочатку – ну бо я собі солдат, а то головнокомандувач”.

Каже, що сам був шокований, що вийшов з того бою живим і цілим. “Заходив на годину, а вийшло так, що пробув три дні”, – каже Іван.

Герой України в 25: як Іван Чорний з "десятки" взяв у полон п'ятьох окупантів 1

Іван Чорний не мав військового досвіду. Ніколи не тримав в руках зброї. У Вроцлаві, Польща, з 2019 до 2022 р.р. грав у футбол – такою була його робота. Каже, що, коли вирішив повертатися, вимкнув телефон і включив його, як перетнув кордон в Україну, – щоби рідні не вмовили залишитися. “Ніколи не шкодував, що повернувся”, – каже “Берлін”.

Перший бойовий досвід отримав під Прасковіївкою неподалік Бахмута – тоді вони стояли проти “вагнерівців”. Івана Чорного зарахували до розвідувально-тактичної групи, яка першою заходила в Парасковіївку. 12 днів без ротації тримали село.

Воїн каже, що Авдіївка запам’яталася йому найбільше. Техніка, обстріли, авіаудари та величезна кількість ворожої піхоти закарбувалися у пам’яті оборонця як найстрашніші моменти. Іван починав як аеророзвідник, потім літав на дронах зі скидами. Позиції були в напрямку Красногорівки.

«У нас було завдання відновити мінну смугу, а за нею були вороги. Їх треба було знищити і все замінувати. Спочатку це завдання виконували інші групи, вони не впорались. У мене виникла ідея, як відволікти ворога та спробувати заскочити йому “за спину”», – розповів він.

Згідно з планом, дрон українських оборонців мав пролетіти максимально низько та швидко з протилежного боку від крайньої позиції ворога. Потім дрон мав опуститися, а росіяни – відволіктися на нього. Усе сталося, як і планували. Поки ворог відволікся, Іван Чорний з посадки зайшов у тил росіян. Йти групою було ризиковано, тож він діяв у ворожих окопах сам, а побратими – прикривали. 

“Берлін” знищив кількох російських солдатів, а ще п’ятьох взяв у полон. Завдяки цьому під час наступного штурму українським захисникам вдалося втримати позиції. Саме за цей бій Іван Чорний отримав Героя України.

Читайте: Хоробре серце Softjourn: як фонд взаємодопомоги ІТ-компанії наближає перемогу.

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: