fbpx

Місце для відновлення: як Василина Перегуда створює у Калуші реабілітаційний центр для ветеранів

Суспільство 14:37, 29.07, 2023

На околиці Калуша Василина Перегуда, вдова полеглого захисника Олега Перегуди, втілює їхню спільну мрію – створює реабілітаційний центр для ветеранів російсько-української війни.

Василина Перегуда працює в реабілітаційному відділенні Івано-Франківської центральної міської лікарні. Вона ерготерапевтка — займається пацієнтами з порушеннями дрібної моторики. Її чоловік Олег — ветеран АТО / ООС, старший лейтенант 80 окремої десантно-штурмової бригади, у червні 2022 року загинув на Донеччині. Після смерті чоловіка Василина з побратимами Олега у Калуші створює реабілітаційний центр “4.5.0. Прикарпаття”.

Облаштовують його на базі закинутої водонапірної станції “Хотінь”, пише Глузд.

У 2021 році в Олега Перегуди та його дружини Василини виникла ідея заснувати реабілітаційний центр для ветеранів.

“Ми з чоловіком родом з Калущини: він з одного села, а я з сусіднього. Після одруження деякий час жили там, пізніше перебралися до Івано-Франківська. Кожних вихідних ми приїжджали до батьків. Коли Олег вирішив створити реабілітаційний центр, із розташуванням сумнівів не було, ми одразу обрали приміщення на околиці Калуша”, – розповіла Василина Перегуда.

Місце для відновлення: як Василина Перегуда створює у Калуші реабілітаційний центр для ветеранів 1
Перегуди, фото з архіву Василини

Василина каже, що над назвою реабілітаційного центру думали довго. Вона має бути близькою для ветеранів. “4.5.0.” — це кодування військових, яке означає, що все добре. Зараз це поширена назва, тому додали слово “Прикарпаття”, щоб не виникало плутанини.

“Коли почалося широкомасштабне вторгнення, мій чоловік пішов воювати і загинув. Я дуже хочу, щоб цей проєкт працював, — це була його мрія. Він ідейний натхненник і засновник реабілітаційного центру. Я долучалася лише з порадами на майбутнє. Продовжити його справу — це виклик для мене, який не дає зупинитися, а дарує сили та потуги рухатися далі. У майбутньому хочу додати в назву центру його ім’я. 

Таких жінок, як я, багато. Ніякої сили у мені немає, є бажання щось робити для наших хлопців. Я хочу, щоб люди розуміли: війна триває. Ми повинні робити все для перемоги на своєму фронті”, — каже Василина. 

КУРС писав, що на війні загинув калушанин, засновник реабілітаційного центру “4.5.0. Прикарпаття” Олег Перегуда

“Я розумію, що маю створити таке місце, де ветерани зможуть якнайшвидше відновитись, знайти мету й мотивацію жити далі. Я спілкуюся з багатьма військовими — побратимами чоловіка, брата. Також, перебуваючи в лікарні, бачу, що хлопці, які повертаються з фронту з важкими пораненнями, не зупиняються. Вони хочуть якнайшвидше відновитись та знову їхати на фронт, щоб захистити нас, дати мирне небо та спокій”.

Місце для відновлення: як Василина Перегуда створює у Калуші реабілітаційний центр для ветеранів 2
Проєкт реабілітаційного центру

Реабілітаційний центр допомагатиме ветеранам відновитись фізично та психологічно. Також там будуть групи психологічної підтримки для сімей військових, аби готувати їх до повернення воїна додому. 

“Наш основний напрям — це соціалізація ветеранів, аби вони впевнено крокували у цивільне життя. У центрі будемо відштовхуватися від потреб наших бійців. Плануємо проводити різні тренінги та курси, щоб кожен із них знайшов себе. Будемо застосовувати усі можливі техніки та методи, які можуть допомогти бійцям. Ми станемо платформою між військовим і цивільним життям”.

За словами Василини, у реабілітаційному центрі буде:

  • спортивний майданчик, 
  • масажний кабінет,
  • спортивний зал із мобільними тренажерами та реабілітаційним обладнанням.

Працюватимуть у центрі: 

  • реабілітологи,
  • терапевти та ерготерапевти,
  • масажисти, 
  • психологи,
  • військові капелани.

На території буде спортивний майданчик, теплиці та вулики.

Місце для відновлення: як Василина Перегуда створює у Калуші реабілітаційний центр для ветеранів 3
Проєкт реабілітаційного центру

Поки що майбутній реабілітаційний центр потребує капітального ремонту, команда взяла приміщення в довгострокову оренду. Роботи вже почали, але бракує коштів, тож ремонт просувається повільно. 

“Я не знаю, коли ми відкриємо центр, — це питання не одного дня. Проєкт благодійний, тому використовуємо кошти людей, які долучаються. Реконструкція приміщення потребує суттєвих витрат, обладнання теж не є дешевим. Поки що у нас така сума, що говорити про відкриття центру важко. Ми починаємо ремонтні роботи, але все залежить від фінансування. Якщо знайдуться люди, які повірять у цей проєкт і долучаться коштами, тоді можна говорити, що він може бути відкритий найближчим часом. Адже є люди, які готові працювати безплатно, потрібні лише матеріали”, — розповідає Василина. 

КУРС писав, що нині друзі та родичі загиблого військового займаються проєктно- кошторисною документацією. Вдова Василина закликає долучитись до облаштування центру благодійників.

Долучитися фінансово до створення майбутнього реабілітаційного центру для військових “4.5.0. Прикарпаття”:

  • посилання на банку;
  • номер картки банки: 5375 4112 0596 0722.

Василина каже, що їм необхідні будівельні матеріали, а ще вікна та двері. Також охочі мають можливість долучитися до різних робіт — покосити, встановити огорожу, лагодити приміщення. Будь-яка допомога дуже корисна. 

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: