Численні порушення прав дитини на Прикарпатті зафіксували члени тимчасової слідчої комісії, ТСК, Верховної ради України.
ТСК інспектувало в області кілька соціальних закладів, хоч головна мета – розібратися із закриттям Долинського центру “Теплий дім”. Очолював інспекцію голова ТСК, нардеп Павло Сушко.
“Відкликати або ініціювати на обласній сесії рішення щодо скасування попередньо прийнятого рішення про ліквідацію “Теплого дому”, – за результатами перевірки повідомив на брифінгу в ОДА Сушко.
Заклад недоцільно передавати громаді, яка не спроможна його утримати, виснувала ТСК. “Це проблема області, а не громади. Там перебувають діти-сироти з усієї області”, – підкреслив голова комісії.
За словами Павла Сушка, голова ОДА Андрій Бойчук пообіцяв повернути дітей, які перебували у “Теплому домі” і були переміщені в інший заклад, додому в Долину:
“Представники місцевої влади не хотіли визнавати той факт, що рішення – ліквідувати Долинський центр соціальної підтримки дітей та сімей «Теплий дім» – це злочин проти дитячих доль і його потрібно скасувати. Але нам з колегами, членами ТСК, які представляють різні політичні сили в парламенті, вдалося аргументовано, на фактах, довести місцевій владі помилковість такого рішення”.
Сушко проілюстрував сказане випадком, що стався у Долинському “Теплому домі”.
“Ще один болючий факт, який виявила наша ТСК серед інших порушень, – розлучення двох братів, які проживали у «Теплому домі». Це було зроблено за ініціативи дитячої служби. Одного з братиків перевели в спецзаклад іншого міста за 130 км від Долини. В ході засідання активісти повідомили, що такий випадок непоодинокий”, – пише Сушко.
В результаті неправомірність рішення (про закриття “Теплого дому”, – ред.) визнав голова обласної державної адміністрації Андрій Бойчук. Він ініціював службове розслідування у відповідних підрозділах облдержадміністрації з метою з’ясувати підстави та причини такої пропозиції. Наголосив на важливості розібратися, чи були тут порушення з боку працівників ОДА. Пообіцяв терміново підготувати проєкт рішення про зупинку ліквідації «Теплого дому» та подати його обласній раді. Також сказав, що вирішать питання про належне фінансування закладу в поточному році”, – на своїй сторінці у мережі підсумував Сушко.
Загалом ТСК відвідала 7 соціальних закладів на Прикарпатті, де перебувають діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, і діти з інвалідністю. Як-от Вигодську школу для дітей з вадами зору, комунальний заклад «Івано-Франківський навчально-реабілітаційний центр» в селі Угорники під Франківськом, обласний Центр соціальної підтримки в місті Тлумачі.
“Жах. Перша реакція від побаченого. Це радянська будівля, яка непристосована для належного проживання дітей. Цей заклад існує з осені минулого року на базі школи-інтернату, яку раніше зачинили. На сьогодні тут проживає 19 дітей в СЖО. Згідно з нормами, вихованці тут можуть перебувати від 3 до 9 місяців. А фактично перебувають по п’ять років. І їх перекидають із закладу в заклад. Замість того, щоб усиновлювати”, – ділиться Сушко.
На брифінгу Павло Сушко повідомив, що виявлені численні системні порушення прав дитини, зокрема порушення з утримання дітей і надання освітніх послуг.
“Під виглядом оптимізації мережі йде цілеспрямоване знищення спеціальних шкіл у віддалених гірських районах, і діти вимушені їхати ще далі від дому для отримання освіти – це те, що і встановила ТСК на захист прав дітей на Прикарпатті”, – відгукнувся Сушко про побачене.
Голова комісії також описав так звані “каруселі” у закладах Мінсоцполітики.
“Права та долі дітей, які знаходяться в закладах, підпорядкованих Мінсоцу, так званих центрах соціально-психологічної реабілітації, чомусь чиновників не турбують. Цих дітей, на думку Мінсоцу, можна навіть не рахувати, адже вони там начебто знаходяться тимчасово. Хоча члени ТСК мали змогу пересвідчитися у протилежному. Що відбуваються так звані «каруселі», коли дітей переводять з одного закладу в інший, щоб дотримуватися строків”, – побачив він.
“Служба у справах дітей сьогодні повноцінно не працює в Івано-Франківській області”, – зробив висновок Сушко. У третині ОТГ на Франківщині взагалі не створена служба у справах дітей. У 14 громадах, де ця служба формально створена, в неї не набрано жодного працівника.
На цей час Франківська область серед чотирьох, де за підсумками 2020 року не зросла кількість прийомних сімей. А саме усиновлення зменшилося на 50%, порівняно з попереднім роком, інформує З Студія.
“Ми виявили цілу низку фактів, що є діти, які формально є сиротами. Але в силу бездіяльності органів влади їм не надано відповідного статусу і вони не отримують державну допомогу”, – розповів представник ТСК Юрій Павленко.
За словами Павла Сушка, за результатами виїзного засідання ТСК констатувала, що обласна влада на Франківщині неспроможна повноцінно захищати права дитини.
Відтак обласна прокуратура перевірить обставини створення центру у Тлумачі та умови проживання дітей у ньому.
Також правоохоронці вивчать законність спроби ліквідації «Теплого дому».
Окремо прокуратура має проаналізувати справи дітей, які перебувають у спецзакладах області.
Нагадаємо, що 19 лютого Івано-Франківська обласна рада ухвалила рішення про припинення діяльності Долинського обласного центру соціальної підтримки дітей та сімей “Теплий дім”. Причина – великі кошти на його утримання – 15-18 млн грн на рік, тоді як на утримання інших подібних закладів сума не сягає понад 8 млн грн.
КУРС писав, що “Теплий дім” у Долині до червня працюватиме за рахунок обласної субвенції