fbpx

Науковиці ПНУ за ініціативи в біотехнологіях тривалості життя отримали американські гранти

Суспільство 17:55, 27.05, 2021

Науковиці кафедри біохімії та біотехнології Прикарпатського національного університету доктор наук, професор Марія Байляк та кандидатка наук Ольга Стрільбицька стали переможницями програми «Малі наукові гранти» (Small Research Grant Application – 2021») від U.S.-Ukraine Foundation Biotech Initiative (Програми ініціативи Біотехнології США), йдеться на фейсбук-сторінці Кафедри біохімії та біотехнології ПНУ.

Завдяки виграним грантам (розміром до 2000 доларів) науковиці отримали можливість придбати необхідне обладнання та матеріали для проведення своїх наукових досліджень.

Тема наукового дослідження Марії Байляк: «Використання дієтичних добавок для профілактики ожиріння та інших вікових порушень обміну речовин на моделі мишей».

Науковиці ПНУ за ініціативи в біотехнологіях тривалості життя отримали американські гранти 1

«У цьому проєкті планується дослідження антивікових властивостей різних природних та синтетичних сполук. Нещодавно ми почали вивчати антивікові ефекти деяких окремих сполук та рослинних екстрактів з кореневища родіоли рожевої та квітки ромашки. Ми вибираємо ці харчові добавки для дослідження з урахуванням їх хімічного складу, структури та потенційного впливу на конкретні цілі у старінні. Дослідження включає речовини та препарати, які мало вивчались як антивікові препарати, і інформація про їхні механізми дії є неповною”, – розповіла Марія Байляк.

КУРС писав, що на кафедрі біохімії ПНУ досліджують вплив родіоли карпатської на тривалість життя.

Реалізований проєкт частково фінансується Національним науковим фондом України (реєстраційний номер проєкту 2020.0 / 0118). Оскільки передбачається, що антивікові препарати слід приймати у молодому та зрілому віці, щоб запобігти старінню, вплив вибраних речовин та екстрактів буде перевірено на модельних тваринах молодого та середнього віку (мишах).

Науковиця додала, що при реалізації проєкту стикнулись з проблемою якості їжі для мишей. Готова їжа не відповідала потребам та умовам дослідження. Відтак подали заявку на фінансування для придбання обладнання, яке дозволить дослідникам самостійно готувати їжу для мишей.

“Зможемо готувати їжу вищої якості та такого складу, який нам потрібен. Завдяки цьому новому обладнанню ми зможемо готувати різні експериментальні дієти, змінюючи вміст макроелементів (вуглеводів та жирів) та мікроелементів. Для грантового фінансування ми також плануємо придбати окремі інгредієнти для приготування їжі. Крім того, ми плануємо з використанням обладнання та інгредієнтів отримати достатню популяцію мишей для подальших експериментів. Таким чином, завдяки новому обладнанню будуть зменшені витрати на їжу, час та людські ресурси, а заплановані експерименти будуть проведені краще та швидше”, – пояснила Марія Байляк.

Науковиці ПНУ за ініціативи в біотехнологіях тривалості життя отримали американські гранти 2

Тема наукового дослідження Ольги Стрільбицької: “Сигнальні шляхи TOR та IIS у стовбурових і похідних клітинах впливають на фізіологічні показники та метаболізм D. melanogaster”.

Ольга Стрільбицька пояснює, що дослідження з часом можна буде екстраполювати на стовбурові клітини кишківника після травми кишківника або хіміотерапії у людей.

“Отримані результати повинні забезпечити платформу для терапевтичного застосування боротьби з гіперпроліферативними захворюваннями, що є ефективною стратегією для продовження тривалості життя. Цей проєкт дасть можливість відкрити новий спосіб продовження тривалості життя за допомогою регуляції гомеостазу кишківника”, – розтлумачила науковиця.

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: