З 8 листопада вчителів почнуть відсторонювати від роботи – якщо вони не матимуть щеплення від COVID-19. Таких освітян будуть позбавляти зарплати. Однак є чимало суперечливих моментів, приміром, що робити тим, хто має протипоказання або навчає дітей дистанційно. Освітній омбудсмен Сергій Горбачов звернувся до Держпраці та МОЗ і зібрав відповіді на головні запитання про прийдешнє відсторонення вчителів.
Держпраці: відмова або ухилення працівника закладу освіти від обов’язкових профілактичних щеплень проти COVID-19 є підставою для його відсторонення. Якщо працівник не надає керівнику закладу освіти сертифікат про проходження обов’язкового щеплення, це також є підставою для його відсторонення від роботи.
МОЗ: працівники, які мають абсолютні протипоказання до проведення профілактичних щеплень проти СOVID-19, мають надати керівникові закладу освіти медичний висновок про наявність протипоказань до вакцинації проти СOVID-19, виданий закладом охорони здоров’я.
Тобто працівник має надати сертифікат про проходження обов’язкового щеплення або медичний висновок про наявність протипоказань до вакцинації проти СOVID-19.
Виявилося, що невакцинованих освітян відсторонять від роботи і під час канікул та дистанційного навчання.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20 жовтня 2021 р. № 109 керівникам державних органів (державної служби), керівникам підприємств, установ та організацій необхідно забезпечити контроль за проведенням обов’язкових профілактичних щеплень проти COVID-19 та відсторонення від роботи (виконання робіт) працівників та державних службовців, які відмовляються або ухиляються від проведення таких обов’язкових профілактичних щеплень проти COVID-19, крім тих, які мають абсолютні протипоказання.
Дистанційне навчання – це організація освітнього процесу в умовах віддаленості один від одного його учасників та їх, як правило, опосередкованої взаємодії в освітньому середовищі, яке функціонує на базі сучасних освітніх, інформаційно-комунікаційних (цифрових) технологій. Вчитель виконує при цьому свою роботу.
Відповідно до статті 60(2) Кодексу законів про працю України, дистанційна робота – це форма організації праці, за якої робота виконується працівником поза робочими приміщеннями чи територією власника або уповноваженого ним органу, в будь-якому місці за вибором працівника та з використанням інформаційно-комунікаційних технологій.
Канікулярний час для педагогічних працівників є робочим часом, під час канікул здійснюється оплата із розрахунку заробітної плати, встановленої при тарифікації, що передувала початку канікул, – пункт 71 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти.
Під час канікул, що не збігаються з черговою відпусткою, керівник закладу освіти залучає педагогічних працівників до педагогічної та організаційної роботи в межах часу, що не перевищує їх навчального навантаження до початку канікул, – пункт 25 Типових правил внутрішнього розпорядку для працівників державних навчально-виховних закладів України.
Відтак постанова передбачає відсторонення від роботи (виконання робіт) працівників без винятків, тобто і під час дистанційного навчання та канікул.
Повний цикл щеплення від COVID-19 отримали майже 835 тисячі освітян –. вихователів садочків, вчителів шкіл, профтехів, коледжів, викладачів університетів та інших працівників закладів освіти, повідомив сьогодні міністр освіти Сергій Шкарлет.
Статистика щеплень працівників освіти (принаймні однією дозою) за типами закладів освіти:
- садочки – майже 88% щеплених вихователів;
- школи – майже 92% вакцинованих вчителів;
- спеціалізовані заклади освіти – 94,5% вакцинованих освітян;
- профтехи – майже 91% щеплених педагогів;
- коледжі – 89% щеплених освітян;
- виші – майже 81% вакцинованих викладачів.
Де найбільше вакцинованих освітян хоча б однією дозою:
- Хмельницька та Київська області – майже 97%;
- місто Київ – 96%;
- Донецька область – 95,4%;
- Харківська область – 94,5%.
Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM
КУРС писав: МОЗ визначило 16 протипоказань щепитися від COVID – довідки почнуть видавати на початку листопада