fbpx

Перший приклад якісної приватної реставрації у Франківську: завершили фасад пам'ятки на Курбаса, 8

Суспільство 12:11, 27.12, 2020
НА ФОТО: Віреставрований фасад будинку на вул. Курбаса, 8

Риштування з фасаду історичної кам’яниці на Курбаса, 8 зняли щойно в п’ятницю, 25 грудня. Результат реставрації, яку ініціював і профінансував власник частини будівлі підприємець Ростислав Кукурудз, вже отримує схвальні відгуки фахівців.

“Прекрасний приклад ініціативи мешканців (зрозуміло, що був добрий інвестор), але зроблено делікатно, якісно і тихо. Реставрація фасаду Курбаса, 8 Здається, на все – від попередніх робіт, проєкту і виконання – пішло не повний рік. Можна ж, якщо бути не байдужим. Це чи не перший у Франківську приклад приватної реставрації – якісної і адекватної!” – відгукнувся архітектор і реставратор Ігор Панчишин.

памятка на Курбаса, 8 після реставрації
Після реставрації
Курбаса, 8 до реставрації
Будинок до реставрації

Власник пекарні і магазинів “Плюс” Ростислав Кукурудз розповів КУРСу, що ідея відреставрувати будинок у нього з’явилася влітку, коли він зрозумів, що традиційне міське “Свято хліба”, яке він як пекар завжди підтримував фінансово, не відбудеться через карантин. Кошти, відкладені на фестиваль, підприємець вирішив використати на реставрацію. Втім, виявилося, що це значно дорожче. Але коли розпочав, то зупинитися вже не міг.

“Ми робили це самотужки. Вирішили, що нема чого чекати”, – каже Кукурудз.

Проєкт реставрації на його замовлення зробив відомий франківський архітектор Микола Дорошенко.

“Ми погодили його і в міському управлінні захисту культурної спадщини, і в обласному. Тобто в жодному разі не робили якийсь ремонт на свій розсуд – ми постійно спілкувалися з фахівцями і владою, пройшли всі процедури. Нам фахівці пояснювали, які правильно використати матеріали, як це правильно зробити. Головний міський пам’яткоохоронець Володимир Ідак регулярно був у нас протягом робіт, консультував нас. Ми мали реальний технагляд з боку міської управи”.

Від ідеї до завершення робіт минуло менше ніж пів року.

“1 серпня прийняли рішення братися за це, проєкт отримали на початку жовтня, а минулої п’ятниці вже прибрали риштування з фасаду”, – каже Кукурудз.

Фасад на Курбаса, 8 після реставрації

Але фасад, за його словами, – це лише перший етап. Потрібно ще завершити один елемент – аттик на самому вершечку будинку. Це вирішили перенести вже на весну: з риштувань зробити це неможливо, а з даху зараз небезпечно. Наступний етап також включає роботи всередині будинку – відновлення автентичної ліпнини тощо. А ще – реставрацію бічної стіни. Проєкт реставрації вже майже готовий.

Частину ліпнини, до речі, вже відновили – збирали по шматку. Ось така буде над дверима:

Перший приклад якісної приватної реставрації у Франківську: завершили фасад пам'ятки на Курбаса, 8 1
Фото Ростислава Кукурудза

Ростислав каже, що планує звертатися до міської влади за фінансовою допомогою на реставрацію бічної стіни. Попередньо вже розмовляв про це з міським головою Русланом Марцінківим. Якщо в міста забракне коштів, то шукатиме підтримки в донорських організацій.

Зараз підприємець думає над вивіскою для свого магазину “Плюс”, який займає перший поверх пам’ятки.

“Стару не будемо повертати в жодному разі. Вже мав проєкт нової, але і його забракував. Добре, що не повісили її до завершення реставрації фасаду. Тепер ми бачимо фасад повністю і до вивіски будемо підходити дуже скрупульозно. Вона має бути делікатною, мінімалістичною – дуже не хочеться зіпсувати такий фасад”, – каже Ростислав Кукурудз.

вулиця Курбаса в івано-Франківську
вулиця Курбаса

Як писав КУРС, в Івано-Франківську коштами міського бюджету відреставрували фасад пам’ятки на вулиці Курбаса, №5,7,9.

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: