Вперше за 300 років у знаковій для християн святині Києво-Печерська лавра на Різдво лунала українська служба. Зранку 7 січня Різдвяну урочистість у Свято-Успенському храмі очолив Предстоятель ПЦУ блаженніший митрополит Епіфаній.
Несподіванкою для вірян стала поява колядників у гуцульських строях. Хор “Еміс” Івано-Франківсько-Галицької єпархії ПЦУ під супровід цимбалів і скрипки заспівав традиційні гуцульські колядки й привітав із Різдвом, пише УП.Життя.
КУРС писав, що у головному соборі Києво-Печерської лаври вперше відбувається різдвяне богослужіння української Церкви. НАЖИВО
Архієрейський хор “Emis” створили у 2021 році, розповідає регентка, 19-літня Вероніка Мартинюк. Учасники хору співають на літургіях, виступають на фестивалях та записують народні пісні для сторінок у соцмережах.
Заспівати в Лаврі колядки хор зорганізував єпископ Богородчанський владика Феогност Бодоряк. До нього дзвонив блаженніший Епіфаній.
“Напередодні Святвечора, з 5 на 6 січня, до нас зателефонував блаженніший владика Епіфаній – запропонував поїхати в Лавру, виконати на свято кілька колядок. Для нас це було шоком – всі одноголосно погодились. Ми навіть не планували, не міряли, що зможемо виступити в Лаврі”, – розповідає Вероніка Мартинюк.
Регентка хору додає, що колектив активний в тіктоку, має багато переглядів – по пів мільйона, по мільйону. “Хору “Еміс” ще й року нема – але вважаю, що ми вже досягли дуже багато. Також популярні у фейсбуку, в інстаграмі. Гадаю, що у Києві про нас дізнались саме із соцмереж”, – говорить Вероніка.
У Києво-Печерській лаврі співали старі колядки, які виконують на теренах Гуцульщини.
“У нас не було нот – мали лише слова. Тож, коли репетирували, то сиділи по вечорах і підбирали різні мотиви. Мелодія була, але, звісно, на голоси її ніхто не розписував. Для гуцулів це не актуально – вони виконують все в унісон. Хотіли додати свою родзинку, показати, що ці колядки можна подати по-сучасному”, – каже регентка хору.
У вступному слові в Лаврі перед колядою Вероніка Мартинюк розповідала про гуцульські традиції – цитувала уривки з книги етнографа, письменника початку ХХ століття Петра Шекерика-Доникова. “Він сам походить із Жабйого, з Верховини. Багато писав про гуцульські традиції. У нього там дуже цікаві уривки. Звичайно, ми скоротили, бо був обмежений час до 10 хвилин. Але гадаю, нам вдалось передати цей колорит, запал гуцулів, їхні традиції”, – додає дівчина.
Архієрейський хор “Emis” організував владика Феогност Бодоряк. Зараз він налічує 12 людей.
“13 лютого буде рік, як мене рукоположили на Єпископа. З родиною Вероніки я знайомий дуже давно, бо батько її – священник ПЦУ. Неодноразово зустрічались, служили разом. Коли їхав до Києва напередодні висвячення – ми так пожартували. Сказав: “О, Вероніко, я буду єпископом, а ти будеш у мене співати”. А коли дійшла справа до створення хору – Вероніка сказала: “Я зацікавлена, якщо ви благословляєте”. Почали шукати однодумців і тих, хто підтримав би й хотів співати в архієрейському хорі. Починали перші репетиції з 5 чоловік”, – каже єпископ.
Виступ у Лаврі єпископ називає неймовірним.
“Знаєте, мабуть, як і у всіх українців, серце раділо, душа десь навіть плакала – сльози були на очах. Особливо коли співали мої хористи – це було зворушливо. Окремо ще колядували у блаженнішого. На другий вже день, коли повернулись додому, митрополит написав, що радий і дякує за коляду. Поділився, що до нього телефонував міністр культури – дякував за виконання колядок з Прикарпаття”, – розповів єпископ.
Фото – з фб Вероніки Мартинюк
Читайте: “Ми досягли моральної перемоги України”, – різдвяне звернення митрополита Епіфанія, ПЦУ