Травень – час завершення весняного марафону в саду та на городі. Справ багато – треба підтягнути хвости через квітневі примхи погоди і одночасно провести всі власне травневі роботи. Тут буде незамінним посівний календар на травень 2023, а також список обов’язкових справ, аби нічого не проґавити, від gradinamax.
Список справ на травень
Травневий список справ на городі та в саду чималий, але якщо все розпланувати правильно, то впоратися буде не так і важко. У травні потрібно:
- посіяти на грядки холодостійкі культури;
- висадити розсаду у теплиці та відкритий ґрунт, попередньо загартувавши її кілька днів;
- захистити особливо ніжні культури від поворотних заморозків;
- прищепити або переприщепити дерева;
- зайнятися живцюванням рослин;
- доглядати за садом, у тому числі проводити санітарну обрізку плодових і ягідних великомірів;
- боротися з комахами-шкідниками;
- провести профілактику хвороб рослин і підлікувати рани, які утворилися через мороз, сонце або сильний вітер;
- полити і підживити більшість рослин.
Що садити в травні на городі
Передовсім треба завершити всі квітневі роботи, якщо не все встигли, – підготувати землю в теплицях і на грядках до майбутніх посадок. Перекопати і розпушити ґрунт, видалити торішні залишки рослин, якщо вилізли молоді бур’яни, то видалити їх.
У травні час виносити розсаду з підвіконь на повітря, щоб рослини пристосовувалися до нових умов. Стежте, щоб сонце не обпекло ніжні листочки, бажано навіть трохи притінити сіянці.
У травні можна сіяти деякі овочі та зелень у відкритий ґрунт:
- Пізню моркву і буряк.
- Пряні трави: петрушку, шпинат, кріп, крес-салат, кінзу і цибулю (в тому числі на перо).
- Картоплю. Перед посадкою обов’язково обробіть і розпушіть ґрунт, оскільки в щільній важкій землі коренева система розвивається погано, через що страждають і бульби.
- Середньостиглі сорти капусти. Садіть їх у два ряди з відстанню між культурами – 40-50 см, між рядами – 50-60 см.
- Огірки. Розсаду у фазі 3-4 листочків цілком можна пересаджувати під плівку, а ось висадження у відкритий ґрунт доведеться відкласти до стійкого тепла (кінець травня). Насіння на грядки сійте в борозенки глибиною 1-2 см, за схемою 50 х 60 см.
- Кабачки. Їх можна сіяти відразу у відкритий ґрунт або спочатку проростити до розсади.
- Перці, помідори, баклажани допустимо пересаджувати на грядки тільки після того, як минуть всі поворотні заморозки. Вік готових для пересадки томатів становить 45-50 днів. Схема посадки для низькорослих сортів 50 х 40 (30) см, для середніх – 60 х 60 см (50 х 50 см), для високорослих – 70 х 70 см. В жодному разі не прикривайте землю навколо томатів свіжим гноєм – він провокує грибок і прикореневу гниль.
Якщо у вас на грядках вже живе рання капустка, то необхідно підгодувати її селітрою (300 г/10 м²). Добрива розкидайте вручну навколо рослин, слідкуйте, щоб вони не потрапили на листя, особливо якщо воно вологе. При бажанні підгодівлю можна поєднати з поливом, попередньо розчинивши добрива у воді.
У травні потрібно зайнятися полуницею та суницею. Зараз саме час для проріджування насаджень, видалення вусів і підгодівлі. Як тільки на кущиках з’явиться молода зелень, старе листя потрібно буде прибрати. Якщо посадки молоді, обережно розрихліть міжряддя, на старих плантаціях землю не чіпайте – листя рослин зімкнеться і буде саме захищати її.
Що стосується підживлень, то молоденьким кущикам вони не потрібні – їм вистачає добрив, які були внесені при посадці. Дво-трирічні культури можна удобрити коров’яком, куряком або розчином сечовини.
Активно видаляйте всі бур’яни, які так і прагнуть заглушити молоденькі культури. Приведіть у порядок галявини і газони. Починати стрижку трави можна, коли вона відросла на 5 см. Підготуйте компостні ями, якщо треба, підновіть доріжки, альтанки та огорожі.
Робота з одно- та багаторічними квітами
Квітучі культури – ті, які дарують красу ділянці вже буквально з-під снігу, у травні також вимагають турботи:
- Посадіть кореневищні квіти: іриси, канни, хости, лілейники. При необхідності на старих клумбах поділіть кореневища вже дорослих квітів.
- У першій-другій декаді травня приступайте до сівби однорічників – циній, айстр, бальзаміну, матіоли.
- Після настання стійкого тепла можна висаджувати розсаду петунії і пеларгонії.
- У травні готові до посадки і бульби кал, гладіолусів, анемон.
- Викопайте та підсушіть цибулини первоцвітів – крокусів, підсніжників і гіацинтів.
- Поливайте квіти у міру потреби, після обережного розпушування землі її можна прикрити мульчею.
- На початку місяця займіться діленням жоржин. Всі роботи виконуйте гострим інструментом таким чином, щоб на кожній діленці залишилося до 2 коренебульби з 1-2 бруньками і частиною кореневої шийки. Перед посадкою діленки потрібно підсушити на сонці.
- Можна розмножити лілії лусочками, висадити бульбоцибулини і шишкобруньки гладіолусів.
Робота в травні з плодово-ягідними чагарниками
У травні чагарники потребують:
- завершального етапу обрізки (якщо вона не була проведена раніше);
- обробки від хвороб та комах-шкідників;
- поливів, підживлень та мульчування пристовбурних ділянок;
- створення опор для ожини, жимолості, малини;
- підв’язування рослин до шпалер.
Травень також хороший для посадки нових рослин в заздалегідь підготовлені ями.
Для захисту смородини від скляниці опудріть культуру порошком з висохлого листя пижмо. Приступати до цього можна наприкінці цвітіння рослини і повторювати процедуру 3-4 рази через кожні два дні. Якщо чагарники вразив бруньковий кліщ, видаліть роздуті бруньки (вони схожі на мініатюрні качанчики) і обприскайте культури колоїдною сіркою або часниковою настоянкою.
Догляд за великомірами у травні
Дерева в травні також потребують остаточної обрізки. Азотні добрива спровокують ріст зеленої маси. Побіліть і обкопайте стовбури. Займіться захистом плодово-ягідних дерев.
Для захисту від попелиці підійдуть:
- зольно-мильний луг;
- тютюновий, часниковий або гірчичний розчин;
- сонечка і золотоглазки (можна назбирати цих комах в найближчій посадці і випустити у себе на ділянці).
Парша яблунь, іржа горобини та інші грибкові захворювання лікуються за допомогою обприскувань. Приготуйте одну з таких сумішей (складові розводяться в 10 літрах води):
- вапно і сірка (по 100 г);
- гірчиця (100 г);
- хлорокис міді (40 г).
Павутинний кліщ боїться обприскувань настоянками з часнику або цибулі, календули і чистотілу (обробляти 2-3 рази з інтервалом в 5 днів).
Захист дерев від заморозків
Поворотні заморозки особливо небезпечні під час цвітіння дерев або чагарників – якщо температура впаде до нуля, то більша частина зав’язей може просто обсипатися. Уважно стежте за прогнозами погоди, щоб не пропустити відповідальний момент.
Найкраще від весняних заморозків захищають димні купи. Вниз покладіть суху солому, тріски або дрібні гілочки, на них накидайте щільні та вологі рослинні залишки. Зверху прикрийте купу торфом, травою або землею – вони додатково посилять димний потік. Для невеликої ділянки досить 6-9 таких куп. Запалюйте їх, коли температура опускається до нуля і продовжує падати. Як тільки вона підвищиться до +2°С, купи потрібно загасити і залишити на ділянці – вони можуть стати в пригоді надалі.
Читайте також у нашій рубриці “Сад і город”: Чим обробляти сад весною – поради дачникам.