fbpx

"Скасування ЗНО не можна допустити": батьки обурені в мережі, випускники йдуть під МОН

Суспільство 11:32, 15.06, 2020

В мережах шириться рух, учасники якого відстоюють право випускників закладів середньої освіти складати ЗНО та вступати за його результатами до вишів. Тим часом у Києві випускники вирішили відстоювати своє право самі і збираються вийти під Міносвіти.

За минулі вихідні до руху з хештегами #РукиГетьВідЗНО, #ДайтеЗдатиЗНО приєдналися сотні людей по всій Україні. Батьки франківських школярів також.

КУРС писав, що Петро Шкутяк, батько учасниці ЗНО-2020, голова фракції «Європейська Солідарність» в Івано-Франківській міськраді, закликає політиків і громадськість захистити ЗНО в Україні.

Рух виник через дві обставини.

Перша. 12 червня освітній Омбудсмен Сергій Горбачов повідомив про те, що готується скасування ЗНО.

“Протягом години я отримав інформацію відразу з трьох незалежних джерел, що у високих владних структурах готуються документи про скасування ЗНО взагалі. Інформація надійшла від людей, яких я давно знаю і яким довіряю, хоча поки що не підтверджена офіційно. Менш за все я хотів би “розганяти паніку”. Більше того, надзвичайно сподіваюся, що це лише чутки, можливо – спроба “перевірити реакцію суспільства”, – зазначив Горбачов.

Він назвав ЗНО «недоторканою процедурою для вступу до закладів вищої освіти» та «найбільш надійним гарантом рівних прав для всіх абітурієнтів».

“Якщо це правда, то це означає, що, скориставшися ситуацією з пандемією, деякі персонажі планують повернути до української освіти хабарі та корупцію під час вступних іспитів до закладів вищої освіти. Я вважав і вважаю ЗНО найбільш надійним гарантом права на рівний доступ до вищої освіти. Скасування ЗНО не можна допустити”, – заявив Горбачов.

Ексрадниця міністра освіти Іванна Кобернік теж заявила, що має інформацію з трьох джерел про такі плани:

“Скасувати ЗНО хочуть не для захисту прав дітей. А для повернення схем при вступі”.

Друга обставина. Пізно увечері цього ж таки дня 12 червня уряд опублікував рішення про скасування пробного ЗНО, посилаючись на статистику зростання захворюваності на коронавірус. У суботу зранку цю інформацію на брифінгу підтвердив міністр МОЗ Максим Степанов.

Це стало повною несподіванкою не лише для учнів і батьків, але й для організаторів ЗНО, повідомив КУРСу директор Івано-Франківського регіонального центру оцінювання якості освіти Богдан Томенчук. За його словами, всі пункти тестування були готові прийняти учасників пробного ЗНО відповідно до санітарно-епідемічних вимог МОЗу.

Так само в суботу, 13 червня, написала на своїй сторінці заступниця директора Українського центру оцінювання якості освіти Тетяна Вакуленко.

За вихідні УЦОЯО та його регіональні підрозділи мобілізувалися і перевели пробне оцінювання в режим онлайн-тестування.

У суботу ввечері міністерка освіти Любомира Мандзій, повідомляючи про пробне ЗНО онлайн, зазначила, що основна сесія ЗНО запланована з 25 червня до 17 липня 2020.

“Всі пункти забезпечені необхідними засобами захисту та дезінфекції. ЗНО повинно відбутись, бо це запорука справедливого і об’єктивного оцінювання, а також чесного і прозорого вступу. ЗНО – це рівні можливості для кожного отримати вищу освіту”, – написала вона.

Але додала, що у випадку погіршення епідеміологічної ситуації всіх учасників ЗНО буде повідомлено про прийняті рішення.

На це відреагував ректор Київського університету Бориса Грінченка, доктор філософських наук академік Віктор Огнев’юк

“Обезголовлене міністерство освіти і науки, на превеликий жаль, не змогло знайти адекватних відповідей на виклики, спричинені пандемією. Затята впертість та нерозуміння реальних проблем, що є на практиці, спричинили низку непорозумінь та несподіваних рішень, у яких МОН є лише статистом. Я застерігав пані Л. Мандзій від подібного сценарію”, – написав ректор у фейсбуці.

Він зазначив, що скасування ЗНО не можна допустити. “В країні нестандартна ситуація, що потребує нестандартних рішень”, вважає ректор і звертається до досвіду команди Томенчука.

Франківський регіональний центр, за його словами, ще кілька років тому пропонував перевести ЗНО у цифрові технології – “напрацювання щодо комп’ютерного ЗНО були в Івано-Франківському регіональному центрі – команда Богдана Томенчука”. “То ми не матимемо проблем, навіть під час пандемії коронавірусу”, – додав ректор.

Поки тривають виступи експертів і рухи батьків у мережі, у Києві школярі збираються на протест. “Сьогодні ввечері стається найгірше – не витримують наші випускники й уже завтра збираються йти під стіни МОН”, – повідомила вчора, 14 червня, директорка Київської гімназії східних мов №1 Оксана Проскура.

Про це випускники заявили на своїх сторінках у фейсбуці – тут і тут. ЗНО бути – такою є їхня думка.

“Мене переповнюють почуття, що діти не побоялися висловити сміливо свою позицію, хоча знайдеться, певна річ, купка критиканів «все пропало», які поставлять під сумнів, що це, дійсно, думка дітей. Ми, педагоги, одностайні з нашими учнями щодо обов’язкового складання ЗНО майбутніми студентами. Нашим дітям творити майбутнє! Робити Україну кращою! Але… Я жінка, мати, директорка шанованої та відомої в Україні (і не лише) гімназіі, тому я – категорично проти того, що наші діти мають іти під стіни МОН вирішувати питання, які є прерогативою дорослих. Недопустимо, що наші ДІТИ стали заручниками ситуації, що склалася довкола ДПА-ЗНО цьогоріч”, – вважає директорка навчального закладу.

Раніше, 2 червня, Тетяна Вакуленко в ефірі програми «Сніданок з 1+1» сказала, що в Українському центрі оцінювання якості освіти розглядають можливість проведення спеціальних додаткових сесій ЗНО в деяких областях у разі неможливості провести тестування у визначені дати.

Йшлося про те, що частина областей не були готові до другого етапу пом’якшення карантину.

«У нас є декілька планів залежно від того, скільки областей можуть потрапити в таку ситуацію. Ще в березні ми оголосили, що ЗНО може проводитися за другим сценарієм, тобто наприкінці серпня. І такий варіант все ще актуальний», — сказала Вакуленко.

За її словами, якщо велика кількість областей не зможе проводити ЗНО у червні, тоді воно буде проведено в серпні, коли ситуація нормалізується. Разом з тим, в УЦОЯО також не виключають можливості перенесення дати проведення зовнішнього оцінювання в деяких областях.

«Якщо це буде одна або дві області, то ми розглядаємо можливість проведення спеціальних додаткових сесій для цих областей», — сказала Вакуленко, писала Освіта.ua.

Нагадаємо, що станом на вчора Івано-Франківщина увійшла до списку областей, які не готові до послаблення карантину.

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: