fbpx

На Прикарпатті 180 працівників освітніх закладів відсторонять від роботи як носіїв шкідливих мікробів

Суспільство 11:56, 24.11, 2021

На Івано-Франківщині впродовж місяця спеціалісти санітарного нагляду вибірково обстежували песонал закладів освіти, щоб запобігти поширенню патогенного стафілокока серед дітей.

Перевірку зумовила постанова Головного державного санітарного лікаря України від 7 жовтня цього року «Щодо організації проведення позачергових обстежень працівників харчоблоків закладів освіти, дитячих закладів оздоровлення та відпочинку, дитячих будинків-інтернатів у зв’язку з погіршенням епідемічної ситуації». Їй передували випадки масового харчового отруєння та шлунково-кишкових розладів і захворювань у закладах освіти і відпочинку.

Обстеження персоналу харчоблоків на наявність патогенного стафілокока тривали з 8 жовтня до 19 листопада, інформує Івано-Франківський обласний центр контролю і профілактики хвороб МОЗ. Було проведено обстеження 1578 працівників харчоблоків у 625 закладах.

Патогенний стафілокок виявлений у 180 осіб, що становить 11,4% від загальної кількості обстежених.

У закладах дошкільної освіти: перевірили 221 (обстежено 645 осіб), виявлений патогенний стафілокок у 68 осіб (10,54%).

Заклади загальної середньої освіти: 390 (обстежено – 882 особи), виявлений патогенний стафілокок – 105 осіб (11,9%).

Інтернати – 1 (обстежено – 3 особи), виявлений патогенний стафілокок в однієї особи.

Дитячі заклади оздоровлення та відпочинку: 5 (обстежено – 22 особи), виявлено патогенний стафілокок у 3 осіб (13,6%).

Інші дитячі заклади: 8 (обстежено – 26 осіб), виявлений патогенний стафілокок у 3 осіб (30,8%).

Залишились не обстеженими працівники харчоблоків закладів освіти, які працюють дистанційно.

Одночасно з проведенням обстежень працівників харчоблоків з’ясовувалось питання проходження обов’язкових попередніх (при поступленні на роботу) та періодичних медичних оглядів. Так, у 2021 році своєчасно пройшли медогляди тільки 58,2% працівників з усіх обстежених, у 2020 році – 15,1 %, у 2019 році – 13,3 %, а у 4,1 % взагалі відсутні на робочому місці дані про медичні огляди. При цьому 5 осіб останній раз проходили медогляд у 2018 році, ще двоє – у 2017 р.

Крім того, у 2021 році виявлено 11 осіб, яких прийнято на роботу без попереднього проходження медичного обстеження.

Про результати медики повідомили керівникам закладів, у відділи освіти та територіальні управління Держпродспоживслужби для відсторонення виявлених носіїв від роботи для проведення санації та повторного лабораторного обстеження.

Довідково. Стафілокок є найпоширенішим видом мікроорганізмів на нашій планеті. На сьогоднішній день вченими вивчено близько 27 видів стафілокока, у тому числі 14 видів були виявлені на шкірі і слизових оболонках людини. Більшість стафілококів є нешкідливими, і тільки 3 види з 14 здатні нашкодити здоров’ю людини.
1. Сапрофітний стафілокок.
2. Епідермальний стафілокок.
3. Золотистий стафілокок належить до найбільш небезпечних для здоров’я людини.

Практично всі проблеми, які пов’язують зі стафілококом, стосуються саме золотистого виду. Він може жити в будь-якій ділянці тіла людини. Вражає всі вікові групи без винятків. Золотистий стафілокок витримує кип’ятіння, не боїться етилового спирту. Що стосується перекису водню, то стафілокок використовує отриманий кисень для кращого травлення. Ба більше – золотистий стафілокок здатний активно розмножуватися в середовищі з високим вмістом хлору. Стафілококи є досить стійкими до умов зовнішнього середовища, оскільки навіть при температурі 60° C вони гинуть тільки через 60 хвилин. Крім цього, у висушеному стані на перев’язному матеріалі ці мікроорганізми зберігаються до півроку. Стафілококи є дуже мінливими в організмі людини і виявляють стійкість і опірність до антибіотиків.

Саме золотистий стафілокок може жити і розвиватися в потових залозах людини. Практично всі гнійники, чиряки, а також гнійні ускладнення викликані саме цим мікроорганізмом. Небезпека стафілококу полягає в тому, що він здатний вражати практично всі тканини й органи людини і провокувати появу гнійників, сепсису, маститів, гнійних запалень, післяопераційних ран, інтоксикації організму, пневмонії та порушень в роботі центральної нервової системи людини. Стафілококова інфекція провокує вироблення токсинів і ферментів, які здатні порушувати життєдіяльність клітин організму людини.

Досить багато людей є носіями стафілокока і не підозрюють про це до тих пір, поки підступний мікроорганізм не дасть про себе знати. Це відбувається у тому випадку, якщо організм ослаблений, не збалансоване харчування, переохолодження, вагітність, пологи тощо.

Заразитися стафілококової інфекцією можна повітряно-крапельним шляхом, через продукти харчування та брудні руки.

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: