На Прикарпатті судитимуть двох психіатрів, які допомагали чоловікам ухилитися від мобілізації. Потім ті з фальшивими довідками виїздили за кордон.
За процесуального керівництва Івано-Франківської обласної прокуратури скеровано до суду обвинувальні акти стосовно двох лікарів за фактами підкупу, підроблення документів та використання завідомо підроблених документів (ч. 3 ст. 354 , ч. 2, 4 ст. 358 КК України).
Слідством встановлено, що лікар-психіатр обласного закладу з надання психіатричної допомоги та лікар-психіатр Калуського міського центру первинної медико-санітарної допомоги за хабарі виготовляли медичну документацію із неправдивими відомостями про психічне здоров’я військовозобов’язаних.
Медики стали учасниками схеми незаконного переправлення ухилянтів через держкордон, яку правоохоронці викрили в березні 2023 року. В ході розслідування кримінального провадження щодо організаторів незаконного каналу здобуто докази також щодо психіатрів.
Лікарі підробляли записи про стаціонарне лікування та діагностовані психіатричні захворювання. З такими довідками чоловіки призовного віку мали можливість отримати документи про інвалідність та ухилитися від мобілізації.
Медики оформляли військовозобов’язаним фіктивні документи про нібито наявність у них психічних захворювань. На цій підставі ухилянти незаконно отримували групи інвалідності. Це дозволяло фейковим «особам з інвалідністю» та людям, які їх супроводжували, перетинати кордон у період воєнного стану.
За оперативними даними СБУ, протягом 2022-2023 років лікарі систематично отримували хабарі від 100 до 1000 доларів за внесення в медичну документацію неправдивих даних.
Зокрема, правоохоронці задокументували отримання ними «долі» від організаторів виїзду за кордон ухилянта з підробною інвалідністю та його військовозобов’язаного родича як супроводжуючого.
Лікарям повідомлено про підозру та вручено обвинувальні акти за двома статтями Кримінального кодексу:
- ч. 3 ст. 354 – прийняття пропозиції, обіцянки або одержання працівником підприємства, установи чи організації неправомірної вигоди;
- ч. 2 ст. 358 – складання чи видача завідомо підроблених офіційних документів.
Крім того, лікарю з Калуша додатково повідомлено про підозру за ч. 4 ст. 358 КК України – використання завідомо підробленого документа.
Під час слідства лікарі визнали провину та уклали з прокуратурою угоду про визнання винуватості.
Обвинувальні акти щодо них скеровано до суду.
Досудове розслідування у кримінальних провадженнях здійснювали слідчі ГУ Нацполіції в Івано-Франківській області, оперативний супровід – Управління СБУ в області.