fbpx

У Вигоді під тиском громади селищна рада не підтримала будівництво ГЕС

Суспільство 16:05, 11.07, 2024

Приблизно 40 людей прийшли на сесію Вигодської селищної ради, щоб висловити незгоду з будівництвом ГЕС на річці Свіча. Вони побоюються, що через зведення гідроелектростанції під водою опиняться будинки, які розташовані біля річки, а також зіпсується якість води, яку місцеві використовують для господарських потреб, пише КУРС з посиланням на Суспільне.

10 липня депутати розглядали питання про спорудження ГЕС. Станцію хоче збудувати підприємство “Екоенергетика”.

Галина Басараб живе поблизу дамби, що розташована на річці Свіча. На цьому місці представники товариства “Екоенергетика” планують збудувати ГЕС. Жінка розповідає, що під час повеней рівень води в річці сильно підіймається, не вистачає 40 сантиметрів до того, щоб вода дісталася до вулиці та затопила господарства.

Жителі Вигоди прийшли на сесію селищної ради, аби висловити незгоду з будівництвом ГЕС

“Якщо ця мінігідроелектростанція буде побудована, вода стоятиме, вона не буде протікати. Дорога — вище, ми — нижче. І я впевнена, що нас просто тут заллє. Думаю, для збереження екології цю річку краще не чіпати, адже тут будуть будувати водосховище, в якому буде зелена вода, тобто структура води зміниться. А воду з нашої Свічі пʼє і Долина, і Болехів, і Гошів, і Моршин”, — каже Галина Басараб.

Жінка живе біля Свічі 40 років. Під час спекотної погоди річка стає потічком, тому вона побоюється, що після спорудження ГЕС води у річці може стати ще менше.

“Якщо її поглиблять, щоб можна було крутити турбіни, то внизу річки води взагалі не буде. І я впевнена, що в криницях води теж не буде. Ну і це — заповідна зона. Я думаю, що ми маємо зберегти природу для дітей та онуків, а знищувати — я проти”, — говорить Галина Басараб.

Житель Вигоди Володимир Теренчин розповів, що частина території, на якій хочуть розпочати будівництво, належить до природно-заповідного фонду. Чоловік вважає, що зведення ГЕС — це насамперед небезпека для екології.

Будівництво ГЕС у Вигоді на Франківщині: жителі прийшли на сесію селищної ради, аби висловити незгоду

“Це погіршення якості води, зниження рівня води, підвищення температурного рівня в ріці. Можливо, навіть знищення красивої гірської річки. Я вважаю: якщо будь-яку воду пропустити через механічний прилад, то вона стає гіршою, ніж була до того. Я не бачу абсолютно ніякої потреби в існуванні цієї ГЕС. Наскільки я можу судити, там всього пів мегавата. Навряд чи вони покращать енергетичну ситуацію”, — пояснює свою позицію Володимир Теренчин.

Люди вимагали у голови громади Миколи Мацалака показати протокол громадських слухань, які проводили тоді, коли “Екоенергетика” заявила про намір будувати ГЕС. Голова відповів, що такого протоколу не знайшов.

Під час сесії депутати розглядали питання про затвердження проєкту землеустрою ТОВ “Екоенергетика” щодо відведення земельної ділянки площею 0,1121 га, а також зміни цільового призначення цієї ділянки для будівництва енергооб’єкта. Рішення не підтримали. “За” не проголосував ніхто з присутніх депутатів, шість — “проти”, утрималися — восьмеро, не голосував один депутат.

“Це рішення не пройшло. І подальших кроків стосовно будівництва ГЕС “Екоенергетика” не може робити. Звичайно, вони можуть звертатися і виносити це питання на майбутні сесії. Але, я думаю, побачивши реакцію і спротив громади, найближчим часом це рішення не буде виноситися на сесію”, — каже Микола Мацалак.

Директор товариства “Уніплит”, яке є співзасновником “Екоенергетики”, Юрій Дубас розповів, що підприємство має всі необхідні документи для зведення мінігідроелектростанції. З його слів, будівництво ГЕС не вплине на якість чи кількість води.

“Пʼять років тому ми запропонували проєкт встановлення ГЕС потужністю 500 кВт. На жаль, протягом цих пʼяти років думка громади не змінюється. І ця думка не є конструктивною, якщо брати до уваги якісь неперевірені факти. Люди маніпулюють думкою громадськості та чинять тиск на депутатів. Ми не відмовляємося від ідеї, будемо продовжувати подавати необхідні документи до всіх відповідних інстанцій для того, щоб це питання було актуальним. І вважаємо, що рано чи пізно наша думка буде почута і ми зможемо разом реалізувати цей проєкт”, — сказав Юрій Дубас.

Юрист-еколог громадської організації “Карпатсько-дунайська програма” Анатолій Павелко пояснює: річка Свіча, на якій планують збудувати ГЕС, одна з найчистіших річок Карпат. З його слів, спорудження станції — це загроза для червонокнижних видів риб, які водяться у водоймі, а також для водного туризму, зокрема для сплаву туристів річкою. Окрім того, забір води може спричинити й інші загрози.

“Будь-який забір, що буде здійснюватися в результаті будівництва ГЕС, унеможливить безперешкодний нерест видів риб, які охороняються. Він впливатиме на стабільність водного потоку насамперед в межах селища і на прилеглих територіях. Третій момент може бути повʼязаний зі зміною або зниженням рівня ґрунтових вод. Можуть бути проблеми з постачанням питної води з колодязів”, — каже Анатолій Павелко.

За його словами, якість чи кількість води в річці Свіча може змінитися, якщо під час будівництва ГЕС змінять параметри греблі, наприклад збільшать площу водосховища.

15 листопада 2018 року Вигодська селищна рада проголосувала за рішення про затвердження технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки, орендованої “Уніплит”. Також цим рішенням землю передали в оренду на п’ять років підприємству “Екоенергетика”.

Жителі Вигодської територіальної громади зібрали підписи проти будівництва міні-ГЕС на річці Свіча.

Селищна рада Вигодської територіальної громади вирішила переглянути свій дозвіл на виготовлення проєктної документації щодо будівництва міні-ГЕС на річці Свіча.

22 квітня 2021 року депутати селищної ради скасували своє рішення на цей дозвіл. Однак компанія “Екоенергетика” виграла всі судові засідання, які довели правомірність надання дозволу селищною радою на земельну ділянку.

Нагадаємо, у 2015 році Івано-Франківська обласна рада проголосувала за мораторій на будівництво ГЕС у руслі Дністра на території області.

Річка Свіча є правою притокою Дністра, протікає на території Івано-Франківської та Львівської областей. У Долинському районі річка Свіча з 1993 р. включена до ландшафтного заказника “Ріка Свіча з притокою Мізункою”.

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: