fbpx

Все про вирощування моркви: секрети високого врожаю

Суспільство 18:11, 10.05, 2023

Особливість вирощування моркви в тому, що доглядати треба не стільки за самою рослиною, скільки за ґрунтом, в якому вона росте. Обравши сорти до смаку і потреби, подбавши про декілька важливих моментів, навіть новачок зможе зібрати гарний врожай моркви. Головне — не забувати про освітлення, водопроникність ґрунту, вчасні поливи, радить “Зелена садиба”.

Коли сіяти моркву

Для розвитку паростків моркви достатньо температури в 3 градуси тепла, а морози до -3 не лякають навіть ніжні сходи. Хоч найшвидше морква розвивається при температурі ґрунту в 20 градусів. Тому завжди безпечніше не поспішати, а трохи зачекати.

Моркву можна сіяти партіями — в квітні для раннього врожаю та в травні-червні для зимового зберігання чи для вживання молодих коренеплодів. Що ближче до літа, то більше потрібно буде доглядати за морквою.

Читайте також:

Яким має бути місце для моркви

Морква — сонцелюбний коренеплід, що не любить схилів, вдається лише на рівних теплих ділянках з достатнім захистом від вітру. Це культура суглинків та супіщаників, легких ґрунтів з нейтральними характеристиками.

Моркву можна сіяти на ділянках після цибулі, капусти, дині, кавуна, огірків, салатів, пряних рослин, пасльонових. Культури, з якими її краще не чергувати: кріп, петрушка, селера чи фенхель. Для моркви діють стандартні правила сівообміну: на одній ділянці перерва між «партіями» моркви та родичів має складати не менше як 3-4 роки.

Про грядку завжди варто дбати заздалегідь. Мінімальний термін для моркви — 1 місяць. Ділянку під грядку треба ретельно очистити, перекопати на глибину близько 30-35 см і підкоригувати текстуру: додають пісок на важкому ґрунті, глину — на піщаному, за потреби розкислюють ґрунт доломітовим борошном.

Під моркву вносять лише зрілі, а не свіжі органічні добрива — 4-5 кг на кожен квадратний метр грядки, додаючи близько 1 склянки попелу. Використання мінеральних добрив не обов’язкове, їх чудово замінює якісна органіка. Якщо ви волієте не відмовлятися від класики, вносьте лише фосфатні і калійні добрива (по 25 та 15 г на квадрат).

Обробка насіння моркви

Насіння моркви проростає неохоче и довго. Навіть якщо ви сієте моркву в червні, максимум, на який можна розраховувати, — 8-10 днів. Саме тому передпосівна обробка насіння має таке велике значення.

Прикопка насіння — «бабусин» секрет, що дозволяє досягти швидких сходів 100% без втрат. Насіння просто потрібно прикопати в садку чи прямо на грядці за тиждень до посіву — загорнути в тканину, замочити на 15 хвилин в теплій воді, покласти в ямку на глибині багнету лопати, не забувши позначити місце. Просушка перед посівом — і рясні гарні сходи менш ніж за тиждень гарантовані.

Класичні варіанти підготовки насіння моркви ще простіші:

 • потримати насіння в слабкому розчині марганцівки чи стимуляторі росту близько 30 хв;
 • витримати насіння 12-24 години в гарячій, близько 45°C, воді (звичайно, її доведеться регулярно міняти);
 • нейтралізувати ефірні олії в слабкому розчині перекису водню (2-3 краплі на 1 склянку).

Просушка насіння моркви перед посівом — обов’язкова.

Якщо вам незручно працювати з дрібним насінням, оберіть дражоване насіння чи спробуйте інші варіанти посіву:

 • змішайте моркву з піском;
 • притрусіть насіння крохмалем для підбілювання;
 • приготуйте клейстер з картопляного крохмалю, вмішайте насіння й розливайте через пляшку з невеликим отвором.

Як сіяти моркву

За тиждень чи хоча б три дні до посіву грядку потрібно розрихлити, для ранніх посівів можна полити землю гарячою водою та накрити плівкою.

Насіння моркви сіють в неглибокі рядки. Борозенки під зиму роблять на глибину в 5 см, навесні — 1-2 см, на відстані 15-20 см між рядками. Можна злегка ущільнити землю дощечкою на дні рядка для зручності, морква любить контраст пухкого ґрунту зверху й більш щільного знизу, та це не обов’язково. Перед посівом рядки поливають, на дно можна насипати трішки попелу (пригоршні на квадрат грядки достатньо).

Розсівати моркву краще обережно та порідше, щоб менше рослин довелося висмикувати для досягнення ідеальної дистанції в 5-7 см. Норма висіву для моркви — 1 г насіння на квадратний метр.

Насіння прикривають землею (найкращий варіант — просіяною чи змішаною з торфом і піском), лише злегка її притискаючи для забезпечення контакту ґрунту з насінням. Не завадить для збереження вологості укриття плівкою, яку знімають відразу після появи перших паростків.

Під зиму грядки з морквою варто вкрити ще й мульчею. За можливості зимою підсипають сніг (знімають укриття навесні якомога раніше, після сходу снігу, захищаючи грядку за потреби додатковим укриттям до появи сходів).

Як і коли проріджувати моркву

Гарних морквин при загущенні не зібрати, від проріджування можна відмовитись лише при вирощуванні бебі-моркви чи використанні насіння в стрічці.

Щоб не нашкодити рослинкам, проріджування посівів моркви проводять двічі:

 • коли на рослинах з’являється перший чи другий справжній листочок, залишають по одній морквинці через 1-2 см;
 • коли формуються 4-5 справжніх листочків і «відходи» можна буде використати як молоду зелень і окрасу страв, залишають 1 рослину на 5-7 см.

Перед проріджуванням грядку варто рясно полити. Рослини не розхитують, а обережно тягнуть догори, не забуваючи трішки притиснути землю біля тих морквин, що залишилися. Кращий час для роботи — вечір.

Мульчування та турбота про ґрунт для моркви

Щоб морква вродила і була красива та рівненька, потрібно дбати про якість землі:

 • не давати їй ущільнюватися, втрачати водопроникність, вкриватися кіркою, тріскатися, перегріватися (особливо на стадії сходів);
 • не допускати буяння бур’янів.

Звичайно, можна розрихлювати й підпушувати землю міжрядь після кожного дощику, якщо є час та бажання. Та найпростіший спосіб вберегти грядку з морквою в ідеальному стані — подбати про захисну мульчу. Збереження мікробіоти, водопроникності ґрунту, більш раціональний розподіл вологи, зменшення потреби в поливі, вирівнювання температури (захист від перегрівання й переохолодження, а значить, і стрибків у рості коренеплодів) якісно збільшують врожай. До того ж і бур’янів так позбавитися легше за все.

Для моркви можна використовувати будь-який доступний варіант і природної, і штучної мульчі:

 • травостій;
 • подрібнені бур’яни;
 • солому;
 • сіно;
 • агроволокно;
 • компост (чи перегній);
 • торф та ін.

Товщина мульчі для моркви залежить від якості й типу землі. На важкій достатньо всього 5 см, на легкій піщаній краще насипати прошарок до 10 см висотою. Звичайно, мульчувати потрібно грядку цілком, з міжряддями.

Не обійтися і без підгортання: зеленіти верхівки морквин не повинні. При перших ознаках того, що морква припіднімається, потрібно відразу, під вечір, запланувати підгортання.

Коли і як поливати моркву

Цей коренеплід не терпить сирості, та не може досягнути нормальних розмірів при нестачі вологи. Щоб не виникло проблем, варто запам’ятати дуже просте правило: моркву підливають 1 раз на 10-14 днів, зате якісно й глибоко, на всю довжину коренів, використовуючи близько відра води на 1 м кв. Коригувати поливи потрібно по погоді: якщо дощів немає й спекотно, провести полив рівно через 10 днів, якщо є рясні опади — відрахувати від них.

Загальні правила ефективного поливу моркви:

 • краще підливати рослини ввечері;
 • потрібно врахувати стадію розвитку: для молодих посівів потрібні частіші та не такі глибокі поливи, а ось для моркви, що активно набирає масу, — рідші, але дуже глибокі;
 • поливати раціональніше в спеціальні борозди;
 • морква не любить контрастів, поливати її холодною водою не варто.

Крапельний полив і інші системи автополиву, якщо вони у вас є, можуть зекономити чимало зусиль і часу.

Як підживлювати моркву

У вирощуванні моркви, схильної накопичувати нітрати й токсини, варто дотримуватись правила мінімального використання добрив. Якщо грядку підготували правильно, підживлення не потрібні. На бідному ґрунті достатньо 2 підживлень:

 • приблизно за місяць після того, як з’являться перші сходи;
 • через 2-3 тижні після першого підживлення.

Краще використати найбезпечніші органічні добрива — зелені настої кропиви чи бур’янів, розчин курячків чи перегною, а з липня — настій попелу (пропорція — 1 до 10, з використанням близько 5 л робочого розчину на кожний квадрат грядки). Якщо ви прихильник мінеральних добрив, використовуйте комплексні у кількості 1 ст. л на відро і квадрат для першого підживлення та 1,5 ст. л — для другого.

Як захистити моркву від шкідників і хвороб

Моркві загрожують гнилі при надлишку вологи, ґрунтові шкідники (довгоносики, вовчки) і найдокучливіший ворог — морквяна муха. Якщо посадити поруч чорнобривці чи сумістити моркву з цибулею, проблеми можна попередити. Для профілактики і боротьби зі шкідниками ефективні відвар цибулевого лушпиння, настій чорнобривців, кульбабок, насіння кропу, біоінсектициди. Хімічні засоби варто застосовувати з обережністю.

Збір врожаю моркви: не затягуйте з просушуванням

Вибірковий збір морквин на їжу можна проводити коли завгодно, бажано так, щоб коренеплоди, що залишились, по грядці розподілялися рівномірно. Час основного збору врожаю спіймати не так легко. Ранню моркву збирають вже в липні, середню — в серпні, а ось з пізньою правило одне — моркву потрібно викопати до затяжних дощів, поки земля ще не постійно сира, і обов’язково до першого приморозку, щоб не втратити всі смакові якості. Та і надто поспішати не варто: якраз у вересні морква дуже добре наростає. Орієнтуватися зручно на середину-кінець вересня, з настанням якого потрібно бути напоготові та слідкувати за прогнозом, при можливості відтягуючи викопку до жовтня.

Як вирощувати і доглядати моркву

Головне правило викопки — обережність. А секрет — спланувати збір врожаю на вечір, адже саме тоді морква найсолодша.

Плутати моркву з бататом, цибулею чи картоплею і залишати її в’янути на грядці не варто. Відразу після викопування на морквинах потрібно зрізати бадилля, залишивши пеньки висотою близько 2 см. На просушку морквини розкладають вільно, в затінку. І відразу після обсихання перебирають та сортують. Відбракувавши всю пошкоджену моркву і обчистивши землю (якщо вона відділяється без шкоди для коренеплодів чи миття), моркву розкладають на зберігання. Цей коренеплід зберігають в ящиках, пересипаючи ледь зволоженим піском, тирсою, сфагнумом, в глиняній обмазці, цибулевому лушпинні, поліетиленових пакетах і навіть каструлях.

Моркву з посівів під зиму, як і найменшу чи пошкоджену, довго зберегти не вдасться, та для неї діють ті ж правила, що й для якісної відбірної моркви: потрібне сухе, темне, прохолодне (0…+2°С) приміщення з доброю вентиляцією (наприклад, в підвалі чи погребі) за умови регулярного огляду.

Головні новини Івано-Франківська і області у Телеграм

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: