Сьогодні на молодіжному вишколі “Карпатський легіон” влаштували спеціальні навчання з виживання в екстремальних умовах. Поліцейські, рятувальники, експерти-криміналісти, медики розгорнули локації, де разом із дітьми проходили і проживали ситуації, які можуть становити небезпеку в реальному житті. Молодь вчили, як дати раду собі і допомогти тим, хто поруч.
Навчальних локацій було сім. Учасників вишколу розділили на сім команд – кожна по черзі проходила всі локації.
Всеукраїнський вишкіл молоді «Карпатський легіон» отаборився на межі сіл Міжгір’я та Луквиця Богородчанського району – на колишньому аеродромі малої авіації, відомому як пластунський табір “Чота крилатих”. Тут розбили наметовий табір для 75-ти учасників від 10 до 17 років та двох десятків інструкторів. Цьогоріч географія учасників широка: Київ, Одеса, Маріуполь, Чернігів, Львів, Чернівці. Та найбільше підлітків з Франківщини. Інструктори – учасники бойових дій і народної самооборони.
Вишкіл – мілітарний, підкреслив керівник програми, викладач ПНУ Сергій Демчук. Відтак передовсім вчить юнаків і дівчат навикам виживання в природному середовищі. А також знайомить юних із тонкощами військової професії та роботою силовиків. Це своєрідна профорієнтація, та не тільки. Демчук розповідає, що завданням такого вишколу в державі, де сьомий рік йде війна, є показати дітям, з чим вони можуть стикнутися в житті. І дати їм навички, як діяти в екстремальних ситуаціях, що можуть нести загрозу.
Відтак на першій локації інструктор Юрій Качак з Франківська разом із побратимами-захисниками демонструє стрілецьку зброю, вчить нею користуватися, розбирати і збирати. Зрозуміло, що вся зброя – навчальна. Юрій – спеціаліст з високоточної зброї, має досвід бойових дій. Довкола нього постійно юрма молоді.
Координує заняття на другій локації, що присвячена важкому озброєнню (артилерії) інструктор з Чернівців Сергій “Німець”. Він теж має досвід захисту східних кордонів України. Тож АГС, ПТУР і ПЗРК знає безпосередньо. Сергій розказує і показує, як працює ця зброя в руках ЗСУ “на нулі”.
“Вижити, щоб перемогти!” – його напуття курсантам.
Водій-сапер Валерій Баранов на наступній локації додає інформації про боєприпаси, засоби підривання і засоби захисту. Рятувальник, а він представник обласного управління ДСНС, наголошує на тому, як вберегтися від мін. Також акцентує, чому треба бути уважним у лісі. “Дуже часто ми наштовхуємося на “подарунки” від “чорних копачів” – вони викопують міни, гранати, набої, авіабомби часів минулих воєн і залишають їх на землі під ногами. Іноді встановлюють на дерева. А потім їх знаходять і беруть в руки діти – це дуже небезпечно!” – розказує юним спеціаліст.
Четверта локація біля машини екстреної медичної допомоги – “швидкої”. Тут учасників вишколу вчать першій домедичній допомозі і серцево-легеневій реанімації. Керує процесом завідувачка обласного Центру екстреної медицини Мар’яна Перчик, з дітьми відпрацьовують навички порятунку інструктори-медики Наталія Корпан та Тарас Олексин.
Координаторка п’ятої локації, патрульна Олександра Бабецька презентує курсантам поліцейський спецпідрозділ ТОР. З колегою прес-офіцером Тетяною Беркій допомагають підліткам приміряти на себе і обладунки, і роль спецпризначенців.
Поруч – стіл криміналістичної лабораторії Івано-Франківського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України. Криміналісти розповідають про понад 50 видів спеціальних експертиз і навчвають пракатичній дактилоскопії. Найбільше дітям подобається виявляти приховані відбитки пальців. Як це правильно робити, показує головний експерт сектору з дактилосокпічних досліджень відділу кримінальних досліджень Центру Ірина Олійник.
Сьома локація – на озері поруч із наметовим табором. Тут також працюють обласні рятувальники, але специ на воді. Учасники вишколу тренуються кидати рятувальне коло. Умова: не ближче і не далі, а точно за метр від потопельника, роль якого виконує водолаз. Паралельно обговорюють правила порятунку і надання домедичної допомоги. “От вам і закріплення медичної частини”, – підкреслює координаторка від ДСНС Світлана Бабушкіна.
У “Карпатському легіоні” впродовж однієї зміни вишколу таких насичених днів є кілька. Зазвичай щоденні навчання легші – на них беруть одну тему, як от орієнтування на місцевості без приладів, тактичний рух і маневри, картографія, БПЛА та інші літальні апарати в бойових умовах. Загалом впродовж вишколу вивчають 12 дисциплін, щоденні заняття тривають чотири години. З практичними відпрацюваннями, короткими походами, спеціальними вилазками – до шести годин.
Нагадаємо, що у “Карпатському Легіоні” вчать хортингу і мінно-підривній справі
“Можливо, комусь наша програма здається складною, але ми бачимо, що дітям вона подобається, – каже координатор вишколу. – До нас з року в рік повертаються. З нами ростуть молодші брати і сестри учасників вишколу – вони приходять вслід за старшими. Певно тому, що ми, дорослі, принципово живемо з вихованцями на одному рівні і в рівних умовах – це забезпечує порозуміння і відкритість, вчить взаємопідтримці і допомозі”.
КУРС писав, що “Карпатський Легіон” повертається: для франківців від 7 до 35+ влаштовують табори із вишколом
Теперішній вишкіл – дев’ятий, “Карпатський легіон” стартував у 2013 році. На десятиріччя вишколу, ділиться Сергій Демчук, а це вже наступного року, національна молодіжна програма має стати міжнародною. “Ми готові, наші партнери-силовики, медики, рятувальники також готові”, – говорить ініціатор проєкту. Організатори орієнтуються на Німеччину і Польщу, Литву, Латвію та Естонію. Планують обмін інструкторами та прийом курсантів з подібних таборувань інших країн. А водночас хочуть влаштувати вишкіл по-карпатському в Маріуполі. “Спільний для тамтешніх бандерівців і для наших”, – сміється Демчук.