субота, 23 червня

За фасадом: Франківськ втрачає пам'ятку XIX сторіччя – мерія мовчить. ВІДЕО, ФОТО

Будинок по вулиці Бачинського, 2-4 руйнується на очах. Фасад поволі обсипається, а от всередину вже зайти страшно. Каменицю звели ще в XIX столітті, це пам'ятка архітектури місцевого значення.
Фото: Юра Паливода
Фото: Юра Паливода
Зображення 1 / 21 Використовуйте клавіші для перегляду

На першому поверсі  навчальні класи музичного училища імені Дениса Січинського.

 

На другому та третьому поверхах  житлові квартири.

Раніше пам'ятка була на балансі ЖЕО-9, а згодом "ЄРЦ", та міські комунальники відмовилися від неї. Нечисленним мешканцям мерія радить створювати ОСББ. Але оскільки живуть там майже самі пенсіонери, то робити це нікому. Та й кошти на ремонти чи тим більше реставрацію всього будинку  непідйомні для жителів витрати.

"Будинок у жахливому, в аварійному стані, загрожує життю мешканців. Ми до кого тільки не звертались, маємо одні відписки. Я не знаю, до кого ще звертатись", – каже мешканка пані Марія.

У будинку проживає директор Музею мистецтв Прикарпаття Михайло Дейнега. Він також каже, що у мерії на звернення мешканців не реагують.

"Коли балансоутримувачем було "ЄРЦ", ми ходили до них. Вони абсолютно нічого не хотіли робити. Вони тільки відписували нам, що це все повинні робити самі мешканці. Якщо це пам'ятка архітектури, то я вважаю, що тут і влада повинна бути зацікавлена в тому, і також повинні бути зацікавлені жильці. Колись при Шкутяку нам поміняли дах, який 100 років стояв. Балкони в жахливому стані. Я не можу сам реставрувати балкон. Мені просто грошей не вистачає на це. Об'єднатися мешканці не можуть, тут уже всі старі і просто нема кому працювати, брати відповідальність", – говорить Михайло Дейнега.

Він розповідає, що найбільше тріщин у стінах будинку з'явилось, коли у підвалах почали облаштовувати паби. "Нас ніхто не питав, чи ми того хочемо", – додав Дейнега.

Михайло Дейнега власноруч розмалював стіну біля дверей своєї квартири. Яскраві квіти і метелики серед руїни виглядають сюрреалістично. 

Як повідомляв КУРС, учора ініціативна група "Врятуймо спадок Єґера" звернулася до депутатів міської ради, щоби врятувати пам'ятку архітектури на Січових Стрільців, 16 від повної руйнації. "Пасаж Єґера", що був окрасою Станіславова, також потребує капітального ремонту.

Згідно із законом "Про охорону культурної спадщини", ст. 40-41 капітальні ремонти з відновлення пам'яток архітектури проводяться за рахунок відповідних коштів державного бюджету та за рахунок місцевих Програм з охорони та відновлення об’єктів культурної спадщини.

КОМЕНТУВАТИ