fbpx

"Ми вас чекаємо": як компанія Softjourn стала дружньою до ветеранів

Економіка 19:47, 14.11, 2024
НА ФОТО: Відзнака “Дружні до ветеранів”

Українські бізнеси стають опорою для військових, які повертаються до цивільного життя. ІТ-компанія Softjourn отримала статус компанії “дружньої до ветеранів” і продовжує працювати над реінтеграцією захисників до професійного середовища. 

Ветеранам забезпечують підтримку на всіх етапах — від співбесіди і працевлаштування до повної адаптації в нових умовах роботи. Серед іншого супровід передбачає соцпакет, який допомагає відновити фізичне і ментальне здоров’я. “Це про людяність, емпатію і взаєморозуміння”, — каже IT Recruiter Lead компанії Марта Кухній. “Це про унікальний досвід та навички, які приносять в компанію ветерани”, — доповнює HR Рeople Рartner Роксолана Мельниченко

Ініціатива сприяння ветеранам

Марта Кухній і Роксолана Мельниченко — ініціаторки проєкту, підсумком якого стало отримання Softjourn відзнаки “Дружні до ветеранів”. Лідерки споріднених напрямів, товаришки поза роботою, вони часто обговорювали, як можна допомагати військовим, що повертаються з війни і приходять на роботу в компанію. 

Марта Кухній і Роксолана Мельниченко - ініціаторки проєкту, підсумком якого стало отримання Softjourn відзнаки “Дружні до ветеранів”
Марта Кухній та Роксолана Мельниченко

Марта Кухній безпосередньо в темі. Керує командою спеціалістів, відповідальних за добір та найм працівників у ІТ. Її обов’язки — створення процесів найму і їх покращення як для команди, так і для кандидатів на роботу. До Recruiter Lead Марти звернулися рекрутери, які спілкувалися з військовими. “Переживали, як правильно розмовляти, які питання доречно ставити, як розпитувати про отриманий досвід”, – Марта описує проблему, яку потрібно було вирішити. І додає, що мала ще й особисту зацікавленість: “Для мене дуже важливо, щоби компанія, в якій працюю, підтримувала військових і ветеранів, висловлювала і показувала їм вдячність”. 

Роксолана Мельниченко побачила продовження теми та її проєкцію на свій напрям і підтримала колегу. Роксолана відповідає у Softjourn за взаємодію між працівниками та бізнесом, за адаптацію нових співробітників, внутрішню комунікацію та створення в компанії комфортного для роботи середовища. HR Рeople Рartner наголошує, що менеджменту компанії слід бути підготовленим до зустрічі ветеранів. 

Роксолана і Марта були одностайні в тому, щоби розвіяти міфи про ветеранів: “Вони не обов’язково травмовані чи небезпечні, як часто стереотипно вважають. Ветерани — люди з особливим, дуже часто цінним досвідом, і наше завдання — підтримати їхнє повернення”. 

Обидві визнають, що люди на війні змінюються. Та додають, що в цей час компанія також зазнає змін: стають іншими процеси, функції працівників і стосунки між ними. “Зміни — взаємний процес, — наголошують вони. — І тому важливо дати впевненість тим, хто повертається з війни, що вони прийдуть у безпечне і дружнє середовище. Важливо сказати: “Ми вас чекаємо”. 

Три кроки з Veteran Hub і таємна перевірка на дружність

Компанія Софтджорн визнана дружньою до ветеранів

Softjourn — відкрита до ініціатив компанія. Керівництво дало зелене світло проєкту. Почали з рисерчу. Шукали й узагальнювали інформацію, звертали увагу на досвід інших компаній і громадських організацій. Роксолана переглянула HR-процеси в компанії, Марта зробила ґрунтовне опитування колег-рекрутерів. 

Зацікавило, як громадська організація Veteran Hub надає підтримку компаніям-партнерам, які зустрічають ветеранів і ветеранок. У меморандумі, який Softjourn підписала з Veteran Hub, були три пункти, як офіційно здобути дружній статус: зробити моніторинг, отримати фідбек і покращити процеси та пройти оцінювання методом “таємний клієнт”.  

“Потрібно було спочатку оцінити наші поточні процеси, — розповідає Роксолана. — Так зрозуміли, де знаходимося на шляху підтримки ветеранів. Побачили, що в компанії працює, а що потрібно вибудувати”. 

З’ясувалося, що Softjourn уже багато в чому дружня до ветеранів. Наприклад, компанія з 2014 року підтримує своїх працівників, які стали на захист країни. Для цього створили благодійний фонд “Softjourn Допомога”. В компанії працювали учасники АТО Олег Перегуда та Петро Урсулович. З початком великої війни в 2022 році ветерани повернулися в стрій, обидва загинули. Їхні фото — на Стіні пам’яті поруч із портретом колеги Ігоря Ходака. Ігор долучився до війська уже після повномасштабного вторгнення і також загинув.

Стіна памяті в офісі Софтджорн
Стіна пам’яті у Івано-Франківському офісі Softjourn

Зараз на війні одинадцять працівників Softjourn. Фонд змінив роботу на проактивну: якщо раніше реагували на запити, то тепер працюють за принципом патронату. Підтримують у волонтерстві колегу Романа Романіва — ветерана російсько-української війни, який повернувся до роботи у компанії. Нещодавно співфінансували партію з п’яти FPV-дронів, які він відправляв на передову.

Трофеї подаровані компанії Softjourn на знак вдячності за підтримку бійців
Подаровані трофеї за волонтерську допомогу

Після аудиту процесів узялися їх змінювати й покращувати. Veteran Hub допомагав рекомендаціями. Це був другий крок “Те, що більшість процесів уже були запущені, надихнуло нас продовжувати”, — каже Роксолана. “Ми врахували всі вимоги”, — додає Марта. 

Третій, остаточний, крок — оцінка таємним кандидатом від Veteran Hub. Дзвінок симулював співбесіду з ветераном під час найму — оцінювали прозорість і коректність процесу. Відгук був цілком схвальний, без зауважень. Успішне проходження тесту підтвердило, що підходи Softjourn до працевлаштування та інтеграції ветеранів відповідають високим стандартам.

Відзнаку “Дружні до ветеранів” представницям компанії вручили на зустрічі Veteran Hub з бізнесами у Києві. “Це була надихаюча і мотивуюча подія. Компанії, які раніше здобули нагороду, ділилися досвідом. Звідти ми привезли деякі інсайди, — розповідає Марта. — Наступного року зможемо розказати про свій досвід змін”.

В офісі Ветеран хаб
Марта Кухній з колегою Валентиною Красноперовою на врученні відзнаки “Дружні до ветеранів”

Рекрутинг, онбординг та бенефіти

Передусім у Softjourn змінили процеси рекрутингу та HR. В описах вакансій вказують, що компанія відкрита до найму ветеранів. Марта Кухній зауважує, що процес однаковий для всіх кандидатів, ветеранів не виокремлюють. Однак коли є два рівносильних кандидати, то Veteran Hub рекомендує обирати ветерана, щоб виявити йому підтримку.

Розробили спеціальний словник з військовими термінами, назвами військових професій і їхнім описом. Щоби рекрутери могли з розумінням справи обговорювати з кандидатами їхній попередній досвід і розуміли, як інтегрувати його на новому робочому місці. 

Коли пропозиція про роботу підписана і новий працівник береться до своїх обов’язків, в Softjourn йому дають час на адаптацію. Для ветеранів уклали спеціальні програми онбордингу — знайомства з командою та робочими процесами. Поетапне включення передбачає кілька зустрічей з HR-фахівцями. “Ми створили новий процес, де я, як партнер людини, знайомлю ветерана з компанією”, — пояснює Роксолана. А якщо це ветеран, який повертається на роботу, то Роксолана розповідає, які зміни відбулися за час його служби. Це потрібно, щоби адаптація в компанії відбулася швидко і комфортно. 

Продовжують процес адаптації зустрічі зі спеціалісткою з навчання та професійного розвитку, котра за потреби підібирає індивідуальну програму навчання для ветерана, допомагає відновити навички та рекомендує ментора.

Важливий аспект ветеранської програми Softjourn — навчити всю команду, як стати підтримкою ветеранам. Спочатку курси від Veteran Hub пройшли координаторки проєкту. Вони влаштували тренінг у відділах, які очолюють. Марта Кухній зробила підручний довідник для рекрутерів та HR-команди. Зустріч відбулася у форматі презентації. Її учасникам презентували норми спілкування з ветеранами, які питання варто та не варто їм ставити, як говорити про їхній військовий досвід.

Як франківська компанія Сфотджорн стала дружньої до ветеранів

Роксолана Мельниченко розповідає, що готують навчання для менеджерів і керівництва компанії. Всі мають мати розуміння, що передбачає статус “дружні до ветеранів”. Поза тим менеджерки самі продовжують вчитися — зараз студіюють курс у військової психологині. Серед іншого та пояснює, як допомагати ветеранам справлятися з флешбеками, як реагувати на можливі гострі ситуації в колективі. 

У Softjourn переглянули бенефіти — заохочення та бонуси працівникам. До соціального пакету для ветеранів та працівників, які служать, додали такі опції як юридичні консультації, додаткова психологічна допомога, подовжена відпустка. Передбачили фінансову підтримку на фізичну та психологічну реабілітацію, заняття спортом та плаванням, лікувальні масажі тощо. “Це річний пакет на суму до 1000 доларів, який ветеран може використати на свої потреби, на послуги, які допоможуть йому відновитися. Він сам вирішує, як розподілити бюджет між напрямками», — коментує Марта Кухній. Вона зазначає, що такі бенефіти надають для всіх ветеранів, незалежно, чи є статус УБД, чи немає.

Додаткові бенефіти у Softjourn запровадили на основі порад та рекомендацій ветеранських організацій. Найбільше допомогла фахівчиня з реабілітації, засновниця центру “4.5.0 Прикарпаття” в Калуші Василина Перегуда. Коли дружина полеглого працівника компанії Олега Перегуди організувала фінальний збір для відкриття реабілітаційного центру, благодійний фонд “Softjourn Допомога” надав підтримку — 100 тисяч гривень. Роксолана з Мартою поїхали особисто передати кошти і заразом обговорили їхній проєкт. 

Біля реабілітаційного центру “4.5.0 Прикарпаття”
Марта Кухній, Василина Перегуда та Роксолана Мельниченко біля реабілітаційного центру “4.5.0 Прикарпаття”

Врахували, що на початках ветерани найбільше потребують доступу до ресурсів для відновлення фізичного і ментального здоров’я. “У медичній страховці компанії передбачено п’ять візитів до психолога. Василина звернула нашу увагу, що цього буває недостатньо. Тому передбачили додатковий бенефіт на додаткові послуги”, — пояснила Марта. Хотіли би додати ще й приємні дрібниці, як-от квитки в кіно чи в театр для ветерана з сім’єю. “Наступний наш крок — увага сім’ям ветеранів, підтримка їхніх родин”, — зазначають менеджерки.

З Василиною Перегудою домовилися про підтримку, тож ветерани-працівники компанії зможуть проходити реабілітацію в центрі “4.5.0 Прикарпаття”. А Softjourn в рамках підтримки центру взяла щомісячний фінансовий патронат над ветеранами, які там реабілітуються.

Цінності помножені на досвід 

У Softjourn акцентують, що ветерани приносять цінний досвід в компанію. “Адаптивність, напевно, один із найважливіших навиків, які ми оцінюємо, коли нова людина долучається до компанії. Важливо розуміти, наскільки швидко вона може увійти в робочий процес, влитися в новий проєкт, — каже Роксолана. — Війна — це максимально стресові умови. Якщо людина в них уміла фокусуватися на задачах і успішно їх виконувати, то цей її досвід дуже цінний для інших”. 

В офісі ІТ-компанії Софтджорн
Цінності компанії у офісі Softjourn

Важливі навички колаборації. “В нас людина включена у команди. Компанія — мультикультурна, в командах — люди різних національностей. Уміння співпрацювати особливо цінується, – пояснює Роксолана Мельниченко. — В умовах війни військові взаємодіють з різними людьми в різних, переважно критичних, ситуаціях. Це передбачає ясний і холодний розум, здатність розуміти, що тобою керує задача. І твоя ціль — виконати її з тими ресурсами, які є зараз. Досвід максимальної ефективності в роботі”.

Марта і Роксолана підкреслюють, що ветеран, який знайшов своє місце в компанії, є прикладом успіху для інших військових, може допомогти їм повертатися до роботи, до цивільного життя. В перспективі бачимо створення спільноти тих, хто повернувся. Хочемо, щоби з нашою підтримкою її заснували самі ветерани”, — зазначає Роксолана Мельниченко.

У Softjourn планують і надалі вдосконалювати підхід до реінтеграції ветеранів в компанію. В контексті розпочали співпрацю з громадською організацією “Відважна ІТ-освіта”. Її виконавчий директор Андрій Коваль запропонував приєднатися до проєкту в ІТ Cluster Academy. “Вони вчать військових та ветеранів, членів їхніх сімей та членів сімей загиблих захисників безкоштовно. І звернулися до нас, чи можемо надавати ветеранам інтернатуру. Керівництво компанії погодилося на співпрацю, і ми вже стартували, — ділиться Марта Кухній. — Будемо брати ветеранів на практику. Наші працівники будуть для них менторами”. 

“Найменше, що можемо зробити, — дати можливість людині, яка повернулася з війни, проявити себе”, — зазначає Роксолана Мельниченко. 

Компанія Softjourn — це не тільки бізнес, а й спільнота людей, об’єднаних цінностями. Однією з них є підтримка України у війні за державність. Компанія створила атмосферу, де кожен ветеран може знайти розуміння і можливості для розвитку.

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: