fbpx

Синдром неспокійних ніг: що це таке і на які хвороби вказує

Здоров'я 13:49, 03.02, 2025
НА ФОТО: Софія Завадовська, невролог клініки "Мед-Атлант"

Ноги болять, судомлять, сверблять, печуть і для них ніяк не знайти зручного, комфортного положення в ліжку – такі ознаки синдрому неспокійних ніг. Розлад може стати причиною безсоння і депресії, а може маскувати інші, не менш складні захворювання. Чому варто поцікавитися у родичів, чи мають вони подібні прояви та як полегшити свій стан, читачам КУРСу розповідає невролог Софія Завадовська, лікарка клініки Мед-Атлант

Ознаки синдрому неспокійних ніг

На синдром неспокійних ніг вказує локалізація неприємних відчуттів, зазначає Софія Заводовська. Слід звернути увагу на ниючий біль, відчуття стягування, поколювання, повзання мурашок нижче колін – в ділянці гомілок, кісточок, стоп. Має насторожити також свербіж, печіння.

Особливість розладу – неприємні відчуття та біль турбують переважно у вечірній та нічний час. І завжди в стані спокою – коли людина відпочиває, сидить чи лежить. “Суглоби в цьому не задіяні, – наголошує невролог. – Відчуття переважно у м’язах, локалізуються переважно в глибині гомілок і стоп”.

Лікарка каже, що розлад супроводжується імпульсивним бажанням встати, пройтися, переминатися з ноги на ногу. “Хочеться розмасажувати ноги – здається, що це приносить полегшення. Однак через кілька секунд біль і “мурашки” повертаються”, – додає вона. 

Щоби не сплутати синдром неспокійних ніг зі станом, коли, як то кажуть, людина натрудила ноги – при роботі на ногах впродовж 8-10 годин чи роботі, пов’язаній із перенесенням вантажів, – треба простежити, як часто і в який час доби стаються неприємні прояви. “Якщо людина без надмірного навантаження, спокійно провела день, а ввечері і вночі все одно має проблеми, то варто запідозрити розлад”, – пояснює лікарка.

На які захворювання вказує синдром неспокійних ніг 

Про синдром неспокійних ніг як самостійне захворювання – патологічний стан нервової системи, що викликає непереборне бажання рухати ногами, – говорять тоді, коли воно спадкове. “Генетичний фактор має значення, у таких випадках сімейний анамнез обтяжений”, – каже невролог клініки “Мед-Атлант” Софія Завадовська і радить розпитати про симптоми своїх найближчих родичів. Спадковим буває порушення балансу дофаміну – нейромедіатора, який відповідає за рухову активність. Недостатня його кількість спричиняє синдром.

Та в більшості випадків синдром неспокійних ніг може бути проявом інших хвороб. Як-от різних полінейропатій, коли пошкоджуються та гинуть численні нервові гілочки, віддалені від спинного та головного мозку. До таких призводить, наприклад, цукровий діабет. Ураження дрібних нервів нижньої частини ніг при діабеті проявляється синдромом неспокійних ніг – хворі скаржаться на відчуття оніміння і печіння в проблемній зоні, пояснює Софія Завадовська. Хронічне зловживання алкоголем, що призводить до порушення засвоєння вітамінів групи В, також провокує полінейропатії. 

Під синдром неспокійних ніг маскується венозна недостатність нижніх кінцівок і облітеруюче захворювання судин, зокрема атеросклероз. Розлад розвивається і при хворобі Паркінсона. 

“Кожна третя вагітна страждає на синдром неспокійних ніг”, – додає Софія Завадовська. У жінок, які чекають дитину, синдром провокує дефіцит заліза або анемія. Розлад минає з пологами. Лікарі враховують, що сам по собі дефіцит заліза також може викликати синдром неспокійних ніг. “Якщо ми бачимо характерні симптоми, перевіряємо рівень феритину в організмі”, – зазначає спеціалістка. 

Неспокій ніг часто супроводжує захворювання щитоподібної залози – синдром є супутнім при гіпотиреозі та тиреотоксикозі. “Якщо є ознаки синдрому неспокійних ніг, то рекомендуємо перевірити здоров’я щитоподібної залози”, – акцентує лікарка. 

Також синдром може розвинутися під дією певних медичних препаратів та речовин. Наприклад, при вживанні деяких антидепресантів, протиблювотних ліків, серцевих препаратів – так званих бетаблокаторів при аритміях, а також на тлі кофеїновмісних лікарських засобів і продуктів. В списку причин виникнення синдрому неспокійних ніг також надмірна кількість кави й куріння. 

Розлад діагностують переважно у середньому і похилому віці. Він є причиною порушення сну, зазначає Софія Завадовська, і у 15% випадків призводить до безсоння та депресії. 

Допомагають не тільки ліки

Ефективну та безпечну терапію розладу може призначити лише спеціаліст. Із синдромом неспокійних ніг, що має неврологічну природу, працює лікар-невролог. 

Щоби зрозуміти, що провокує синдром, фахівець починає з неврологічного огляду. Щоби виявити супутні захворювання, призначає додаткові обстеження. Обов’язково – аналізи на рівень глюкози в крові, на рівень феритину та на гормони щитоподібної залози. У деяких випадках лікар може перевірити рівень інших вітамінів і мінералів, щоби виключити дефіцити, які сприяють появі симптомів синдрому неспокійних ніг. 

Лікування залежить від причин та тяжкості симптомів. У кожному випадку застосовується індивідуальний підхід, акцентує Софія Завадовська. Якщо причиною розладу є дефіцити, призначають відповідні медикаменти. При спадковості працюють з метаболізмом дофаміну. 

Також застосовують і немедикаментозну терапію. “Щоби людина могла сама собі допомагати і полегшувати свій стан”, – пояснює невролог клініки “Мед-Атлант”. 

При синдромі неспокійних ніг рекомендують:

  • теплі ванни для ніг;
  • масаж, розтирання;
  • вправи на розтягування м’язів; 
  • уникати вживання кофеїну в другій половині дня;
  • обмежити вживання кофеїновмісних продуктів і напоїв, як-от шоколаду, какао та ін.;
  • обмежити, а краще покинути куріння;
  • не зловживати алкоголем.

Нехтування симптомами, самолікування призводить до прогресування захворювання, на тлі якого проявився синдром неспокійних ніг. А безсоння викликає розлади психіатричного спектру, застерігає Софія Завадовська. Наприклад, може розвинутися тривожний розлад, що негативно вплине на життя загалом.

Дбати про комфорт і спокій

Лікарка радить не чекати ознак синдрому неспокійних ніг і подбати про профілактику. Для цього потрібно:

  • Робити щорічний скринінг щитоподібної залози, аналізи на рівень гормонів.
  • Контролювати рівень цукру в крові – раз, а краще двічі на рік.
  • Стежити за концентрацією гемоглобіну в крові, уникати анемії.
  • Збалансовано харчуватися – вживати достатньо білка, продуктів, які багаті на вітаміни групи В, залізо, магній, калій. 
  • Запровадити дозовані фізичні навантаження. Корисні біг, ходьба, плавання, йога. 
  • Тримати достатній питний режим. 
  • Дотримуватися режиму сну. Лягати спати в один і той самий час, найпізніше о 23.00.
  • Уникати психостимуляторів – нікотину, кофеїну, алкоголю та ін.

Щоби мати якісний сон, додає невролог, краще відмовитися від дрімання впродовж дня. Перед сном корисно гуляти, а спальню провітрювати. За годину до сну слід відкласти телефон. Вечір краще завершувати з книжкою – це допоможе нервовій системі прийти в стан спокою. Корисно подбати про комфорт ніг, тримати їх у теплі. 

“Біль в ногах уночі не потребує прийому знеболювальних”, – наголошує Софія Завадовська. Вона зазначає, що подолати розлад допоможе комплексний підхід – індивідуально підібрана терапія, усунення провокуючих чинників, дотримання рекомендацій, які покращать самопочуття і повернуть якість життя.

Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:

Читайте також:

Реклама

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: