8 лютого в селі Розтоки Косівського району Івано-Франківської області відбулись збори громади, де розглядалось, зокрема, і питання будівництва малої ГЕС на Черемоші. Щоправда, кворуму збори так і не набрали, адже серед більше ніж 1000 мешканців села в залі клубу було присутньо не більше сотні.
Офіційно проект з будівництва малої ГЕС в с. Розтоки реалізує ТзОВ "Косівгідроенерго", зареєстроване в місті Косів, за адресою вулиця Івасюка, 5. Формальні засновники – Дубей Володимир Романович, Артеменко Роман Васильович та Ветряков Юрій Миколайович. Але ні для кого в районі не таємниця, що за будівництвом ГЕС стоїть відомий в районі депутат райради від Партії регіонів Василь Васильович Шкондеюк. Веде ж будівництво не менш відома фірма "Промтехсервіс", яка ще зовсім недавно
"Промтехсервіс", до того ж, виступав підрядником на скандально відомому будівництві малої ГЕС в с. Голошино у Верховинському районі,
Один із засновників Володимир Дубей працював директором бази "Байка", яка належить родині Шкондеюків. А за адресом Івасюка, 5 зареєстрована ТЗОВ ВКФ "ОЗИРИС та ТЗОВ "КОСІВСЬКЕ МИСЛИВСЬКЕ УГІДДЯ», де серед засновників – Шкондеюк Петро Васильович.
Сам Василь Васильович зовсім не приховує цього і особисто був присутній на зборах мешканців с. Розтоки. В селі, з моменту, коли піднялось питання будівництва ГЕС , він вже зробив собі імідж благодійника – подарував трактор, давав гроші на ремонт церкви, на реконструкцію будівлі сільської ради під дитячий садочок та на інші потреби громади.
І хоча після перемогу Майдану всі перелічені вище особи швидко вийшли з Партії регіонів і змінили тональність своїх промов,
Питання будівництва ГЕС на зборах лобіювали сільський голова Розтоків Євген Данищук та депутат Косівської районної ради Кічеряк Віталій Васильович, який, хоча і був обраний у райраду від партії "Народний Рух України", але завжди мав тісні партнерські стосунки з місцевими "регіоналами". У це важко повірити, але до перемоги Майдану в Косівській районній раді Партія регіонів створила більшість саме з "Народним Рухом". А в березні 2014 році
Риторика виступаючих була стандартною для подібних заходів – у державі все погано, гроші держава не дає, треба гроші на дитячий садочок тощо. І єдиний вихід, на їхню думку, це будувати малу ГЕС, податки з діяльності якої забезпечать місцевий бюджет сотнями тисяч гривень щороку. До того ж Розтоківська ГЕС в умовах війни "допоможе" забезпечити енергонезалежність від Росії.
Ділянка, де будується ГЕС, на публічній кадастровій карті
Противникам будівництва ГЕС, в тому числі і автору статті, повноцінно виступити можливість не давали, постійно перебиваючи і намагаючись вигнати з зали зборів. Мешканця сусіднього села Тюдів просто виштовхали за двері. А автора "врятував" статус громадського інспектора з охорони довкілля та присутність на зборах незалежних журналістів з Громадського телебачення Косова
Як відомо, малі ГЕС, по суті – це корупційний проект з легального обкрадання держави, бо підвищений тариф, за яким держава викуповує енергію у малих ГЕС, платять по факту всі українці та державні атомні та великі гідроелектростанції. І ті мізерні десяті долі відсотка загальної генерації, які забезпечують малі ГЕС, ніяк не можуть вирішити проблему енергонезалежності України, про що фахово пояснив експерт Всесвітнього фонду природи Анатолій Павелко в своїй статті
До того ж проект дуже шкідливий для природи, бо руйнує екосистему річки, перекриваючи шляхи міграції риби та змінюючи гідрологічний режим у районі греблі з річкового на озерний. Фактично будівництво ГЕС на річках Карпат, в тому числі і на Черемоші, може привезти до зникнення червонокнижного ендеміка України дунайського лосося і сильно скоротити популяцію форелі струмкової.
Ендемік Карпат – дунайський лосось
А ще частина місцевих мешканців пам'ятають повені 1969 та 2008 року, коли існуючі греблі не витримали напору води і водна стихія змила хати та дороги. Вони зовсім не бажають появи біля себе небезпечного об'єкту.
Повінь 2008 року, Верховинський район
Саме з цих міркувань громади сіл Підзахаричі, Міжброди, Хорови та Розтоки Путильського району (інший берег річки Черемош – це вже Путильський район Чернівецької області) ініціювали проведення в грудні 2014 року Путильською районною радою робочої наради на тему будівництва малої ГЕС в с. Розтоки. Як виявилось, ТзОВ "Косівгідроенерго", всупереч чинному законодавству України, взагалі не погоджувало проект ні з однією з профільних служб Чернівецької області, а проект будівництва малої ГЕС навіть не був оцінений з точки зору впливу на навколишнє середовище (ОВНС), метою якого є визначення доцільності і прийнятності планованої діяльності з обґрунтуванням економічних, технічних, організаційних, санітарних, державно-правових та інших заходів щодо забезпечення безпеки навколишнього середовища.
Не можна забувати, що майбутнє розвитку Карпат є саме за туризмом. У регіоні вже успішно функціонують десятки садиб зеленого туризму, річкою Черемош щорічно сплавляються групи туристів, навколишні пагорби та скелі є популярним місцем у велосипедистів. І це приносить заробіток місцевому населенню. Очевидно, що ГЕС дуже негативно вплине на рекреаційні можливості села, бо на тому ж водному туризмі в районі Розток можна поставити буде хрест.
Сокільська скеля на р.Черемош, вниз по течії від місця будівництва ГЕС
Але, на жаль, ні аргументи екологів, ані промови місцевих мешканців-противників ГЕС, ані думка мешканців сусідніх сіл, ані слушна фраза Підзахаричівського сільського голови Орисі Андрюк "річка Черемош не повинна роз’єднувати наші громади" не знайшли відгуку у присутніх на зборах мешканців села. Більшість проголосувала за продовження будівництво гідроелектростанції.
На радощах один з прихильник будівництва ГЕС, який представився власником сусіднього магазину, "заборонив" журналістам з "Дримба-ТВ" знімати на "своїй" території і спробував додати вагомості своїй "забороні" за допомогою рук.
Хтось просто не зміг розібратись, хтось зважив на щедрі "подарунки" селу від Василя Шкондеюка. А хтось, зневірений за десятки років, прямо заявляв: "Держава і влада мені нічого хорошого не зробили, відтак давайте хоч щось з неї візьмемо". Очевидно, що такі представники громади не розуміють, що будують ГЕС якраз ті люди, які були останні роки при владі в Косівському районі та Україні.
Значна кількість селян, в тому числі і прихильники будівництва ГЕС, допомагають продуктами воїнам АТО. Хоча одна з основних причин подій, які відбуваються зараз на Донбасі, – це якраз безроздільне панування протягом багатьох років регіоналів, які за допомогою різних схем збагачувались на країні.
Як бачимо, на Косівщині вони досі вважають, що можна все "вирішити" за допомогою старих методів: закрити рот незгідним, когось задобрити "подарунками", а вимоги законодавства просто проігнорувати…
МБО "Екологія-Право-Людина" ще раніше звернулась до відповідних контролюючих органів зі скаргами на порушення щодо будівництва малої ГЕС в с. Розтоки і буде далі тримати ситуацію на контролі!
Петро Тєстов, еколог МБО "Екологія-Право-Людина", pryroda.in.ua