fbpx

Перезавантаження революцією: у Франківську показали документальний фільм про Майдан

Культура 17:06, 24.10, 2019

Сьогодні у франківському кінотеатрі "Люм’єр" відбулася прем’єра документального музичного фільму «Майдан. Перезавантаження» авторства франківця Руслана Ганущака.

Фільм франківського журналіста, оператора на Майдані, добровольця полку «Азов» у війні на Донбасі, військового репортера Руслана Ганущака створений як телевізійний і вже завтра, 25 жовтня, о 20.00 буде показаний на телеканалі РАІ.

Прем’єра зібрала повну кінозалу – люди стоячи дивилися фільм. На показ були запрошені учасники Революції Гідності та батьки героя Романа Гурика. Автор включив у фільм епізод, де Роман з побратимами, прикриваючись щитами, тримають оборону та хвилину його відпочинку по тому. І ми цілу хвилину можемо бачити напружене обличчя юнака в його останні хвилини.

«Важливо, щоби наші наступники не тільки пам’ятали події, які вже стали частиною історії України на сторінках підручників, а й розуміли емоції, які були на Майдані, зрозуміли й відчули, як сталася Революція Гідності», – озвучила головний посил глядачам авторська група стрічки.

Руслан Ганущак каже, що слово «Майдан» досі є для нього магічним – означає особливу атмосферу, стан, єдність в діях, що доречно було би означити словом «феномен». Від першої ночі 8 грудня 2013 року, відколи автор став на Майдані, і до кінця лютого 2014 року він був постійним учасником цього феномену, постійним свідком всіх подій – перемог і трагедій.

«Всю першу ніч я простояв зі спорядженням наплічником – відчув, що він був у мене на плечах, тільки коли зняв уранці. Весь простір був переповнений доти невідомою мені енергією. Потім я зрозумів, що це енергія мотивованих позитивом людей, які справді зібралися виборювати зміни на краще. І цьому присвячена перша частина фільму», – зазначив автор.

Перезавантаження революцією: у Франківську показали документальний фільм про Майдан 1

Поділ – умовний. Його у фільмі робить музика і титри, що пояснюють події.

Друга частина фільму відповідає хронології Революції Гідності і відтворює трагічні сторінки Майдану. На відео, яке автор знімав для одного з німецьких новинних каналів, детально зафіксований не тільки перебіг подій, а й задокументовані персони, які брали участь у побитті та розстрілі протестувальників. Глядач може побачити обличчя, зброю, нашивки. Один з моментів, коли міліціонер за щитом опускає очі, а потім і голову під об’єктивом камери, багато пояснює. Так само, як і поява чоловіків в прикметній синьо-плямистій формі з оптичними прицілами на рушницях – на дахах будинків і на узвишшях прилеглих до Майдану вулиць.

«Не хочу, щоби лаяли, проклинали, ненавиділи, – знаючи, як відгукнуться ці кадри, каже Руслан Ганущак. – Хотів цим нагадати, що досі все залежить від нас – що Революція Гідності не завершена і не буде звершена ще, як видається, роки. Будуть змінюватися президенти й парламенти, та ніхто не принесе нам в долонях свободу, гідність, честь і добробут. Тільки від нас залежить, чи будуть вони – за все це треба продовжувати боротися».

Власне в цьому й полягає ідея фільму, яка відображена в його назві – мова про перезавантаження. Автор дає змогу пригадати, зануритися, пережити радість і біль, подумати про сенси.

“Важка психологічна робота – ще раз пережити все це”, – говорить про роботу автора над фільмом координаторка проєкту, відповідальна за музичну частину стрічки, керівниця квартету бандуристок «Гердан» ПНУ Віолетта Дутчак.

Перезавантаження революцією: у Франківську показали документальний фільм про Майдан 2

За її словами, думка створити документальний музичний фільм про Майдан постала ще в 2015 році, коли вони з Русланом Ганущаком зустрілися на презентації України за кордоном. Тоді кожен привіз свою частину України, і там вирішили їх поєднати. Тільки цього року навесні проєкт підтримав Український Культурний Фонд. На місцевому рівні до створення стрічки долучився телеканал РАІ.

Перезавантаження революцією: у Франківську показали документальний фільм про Майдан 3

Фільм створений для молоді від очевидців подій, говорить координаторка.

Бачиться ширше. Як виглядає, стрічка виразно апелює до середнього та старшого покоління – ставить немало неприємних запитань, на які треба давати самим собі чесні відповіді.

Одне з них очевидне і випливає з останніх кадрів – четвертим пунктом угоди з врегулювання ситуації в Україні, яку змушений був з лідерами Майдану підписати тодішній президент Янукович, було міжнародне розслідування злочинів проти учасників Революції Гідності. «Ніхто не уникне відповідальності», – сказав тоді Яценюк, маючи на увазі затриманих, розстріляних, безвісти пропалих. 

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: