Операції без зовнішнього розрізу, без крововтрати, рубців і тривалої реабілітації – це лапароскопічна хірургія. Про особливості та можливості лапароскопії читачам КУРСу розповідає доктор медичних наук, професор кафедри хірургії та кардіохірургії ІФНМУ, голова Івано-Франківського осередку Асоціації хірургів України Володимир Пилипчук – хірург у клініці Мед-Атлант.
– У “Мед-Атланті” практикують малоінвазивні лапароскопічні операції. В чому їхня відмінність від традиційних відкритих втручань?
Малоінвазивна або малотравматична хірургія органів черевної порожнини та черевної стінки називається лапароскопією. Живіт з латини – лапарос.
Головна відмінність і перевага лапароскопії над відкритими операціями в тому, що не робимо великих розрізів на животі. Натомість виконуємо кілька маленьких проколів, так званих портів, 5-10 міліметрів завбільшки. В ці порти вводимо спеціальні інструменти, підключені до джерела світла і відеокамери. З їхньою допомогою можемо детально розглянути органи і провести необхідні маніпуляції. Зображення виводиться на монітор.
Під час лапароскопії хворі не втрачають великі обсяги крові. Не потребують тривалого перебування в стаціонарі. Невеликі розрізи швидко загоюються. Відновлюються пацієнти після такої операції за значно коротший час.
У “Мед-Атланті” лапароскопічно оперуємо стравохід, шлунок, тонкий і товстий кишківник, печінку, жовчний міхур, підшлункову залозу, надниркові залози. Усуваємо в черевній порожнині грижі різної локалізації, в тому числі грижі передньої черевної стінки та пахові грижі.
Маємо можливість виконувати лапароскопічні операції в 3D-проєкції. “Мед-Атлант” – єдина в області клініка, що має відеоендоскопічну стійку з 3D-можливостями. Це дає повну візуалізацію внутрішніх органів й істотно полегшує роботу хірургів.
– Операції в 3D – що це дає пацієнтам?
Підвищується якість операції та скорочується її час – це дуже важливо для пацієнтів.
Висока якість візуалізації означає, що пацієнт буде якісно прооперований. Тривимірне зображення дозволяє оглядати органи і виявляти нюанси, які не помітні при звичайному плоскому зображенні. При цьому значно легше маніпулювати інструментами – ми бачимо свої рухи з усіх боків.
Також 3D-проєкція прискорює операцію. Якщо порівнювати швидкість, із якою міняємо інструменти, проводимо маніпуляції та зашиваємо, в плоскому зображенні і в 3D, то з тривимірною візуалізацією відчутно виграємо в часі.
– Які лапароскопічні операції найбільш поширені?
Найпоширеніші лапароскопічні операції, які ми проводимо в “Мед-Атланті” – холецистектомія, або видалення жовчного міхура; апендектомія – видалення гострого апендициту; операції з приводу діафрагмальних гриж та операції на надниркових залозах. Ці операції не потребують тривалого перебування в клініці і виходжування пацієнтів – хворий спостерігається день-два і йде додому.
На прикладі цих операцій розповім про можливості лапароскопії.
Лапароскопічна холецистектомія. Операція полягає в тому, що з черевної порожнини видаляють жовчний міхур – разом з каменями. Часто пацієнти питають, чому не забирають тільки камені. Пояснюємо, що запалений орган повноцінно не функціонує і за короткий час в ньому знову накопичуються утворення.
Лапароскопічна холецистектомія виконується менш травматично і набагато швидше, аніж відкритим способом. На черевній стінці робиться до чотирьох невеликих розрізів довжиною до 1 см. У черевну порожнину вводиться невелика кількість газу, що забезпечує хірургу можливість маніпуляцій. Якщо говорити про мої часові рамки, то операція може тривати навіть 7-10 хвилин (за протоколом 30-40 хв.).
Післяопераційний період – короткий. Якщо лапароскопічна холецистектомія не ускладнена, хворий, як правило, перебуває у стаціонарі добу-дві. Якщо говорити про відкриту операцію, то може бути 7-10-12 днів.
Після малоінвазивного видалення жовчного міхура в подальшому пацієнта нічого не турбує. Хворі, які мали больові напади до операції, цілком позбавлені болю.
Лапароскопія діафрагмальної грижі. Коли верхня частина шлунка виходить через м’язове кільце діафрагми в грудну порожнину, говорять про діафрагмальну грижу. При цьому хворі жаліються на печію, відрижки, труднощі при ковтанні, біль у грудях. До появи грижі стравоходу схильні усі люди, але частіше хвороба діагностується у пацієнтів за 50. Патологія створює дискомфорт і небезпечна розвитком серйозних ускладнень.
Операція полягає в тому, що ми лапароскопічно заводимо в черевну порожнину інструменти, опускаємо шлунок і звужуємо отвір в діафрагмі, який з’єднує стравохід та шлунок. Важливо повернути стравохід і шлунок в природне положення, щоби забезпечити вільне транспортування їжі в травну систему і надалі виключити викид шлункового вмісту в стравохід.
Лапароскопічне лікування гриж діафрагми є інноваційною та перевіреною методикою. Дозволяє мінімізувати пошкодження тканин та терміни реабілітаційного періоду. Після операції та загоєння на тілі залишаються дрібні малопомітні рубці. За такого втручання дуже низький ризик несприятливих наслідків та запалень, викликаних вторгненням в організм.
Лапароскопія на наднирникових залозах, або адреналектомія. Це малотравматична операція, при якій видаляється наднирник через проколи в черевній стінці.
Оперуємо хворих, в яких є гіпертонічна хвороба, причина котрої – доброякісні чи злоякісні утворення в наднирниках. Лапароскопію виконуємо при утвореннях понад 3 см в діаметрі – згідно з даними УЗД, комп’ютерної томографії і аналізами. Видаляємо хвору залозу, тоді друга, здорова, залоза бере на себе компенсаторну функцію.
Також часто у клініці “Мед-Атлант” виконуємо лапароскопічні операції при виразках і пухлинах шлунку та кишківника. Лапароскопічно видаляємо кісти печінки. Такі малоінвазивні операції хворі переносять набагато легше, аніж відкриту хірургію.
– Лапароскопічні операції грижі живота і пахової грижі в “Мед-Атланті” виконують із 3D-сітками. Для чого вони потрібні?
Лапароскопічна операція з видалення грижі – герніопластика – проводиться за допомогою сітчастого імплантату, так званої 3D-сітки. Міцний, стерильний, нетоксичний матеріал має високу біологічну сумісність з організмом людини. Ним надійно зміцнюють так звані грижові ворота – м’язи, які розійшлися і випустили грижу.
Лапароскопічно ми цей отвір зашиваємо зсередини. Заводимо інструменти в живіт, препаруємо і садимо сітку та закріплюємо її – далі вона в цьому місці тримає черевну стінку, як м’яз.
Аналогічно робимо лапароскопічні операції на пахові грижі. В області мало хто виконує такі операції. Через три невеликі порти заводимо інструменти в черевну порожнину, відділяємо грижу зсередини – з боку черевної порожнини. Підсаджуємо сітку і фіксуємо.
Герніопластика дозволяє істотно зменшити післяопераційні болі і скоротити терміни одужання. Вже наступного дня після операції пацієнти можуть відправлятися додому. Біль в області проколів минає за один-два дні. Термін повної реабілітації – до 10 днів.
– Чи часто під час лапароскопічної операції хірург бачить інші патології? Які його дії в цьому випадку?
Ми стараємося до операції максимально обстежити хворих. Проводимо УЗД та лабораторні дослідження, якщо потрібно – комп’ютерну томографію, ендоскопічні дослідження. Але бувають випадки, коли цієї інформації недостатньо. Знаємо, що дослідження можуть мати похибку. Тому, коли проводимо лапароскопічне втручання, налаштовані, що можемо відеоендоскопічно побачити те, що не було діагностовано. Деколи це навіть змінює план операції – по ходу можемо міняти тактику.
З практики знаю, що інколи важко розмежувати у жінок гострий апендицит і гінекологічний процес. При лапароскопічному втручанні, коли бачимо все в животі в 3D, може виявитися, що апендикс не запалений. Тоді ми його не видаляємо. Натомість проводимо докладний огляд і з’ясовуємо, де патологія.
– Ви оперуєте, але не консультуєте? Як готуєте пацієнтів до лапароскопічних операцій?
У “Мед-Атланті” я тільки оперую. Хоч зазвичай працюю у клініці спільно із іншими лікарями, які консультують, обстежують, ставлять діагноз. Коли виникає питання, чи потрібне оперативне втручання, тоді включаюся в лікувально-діагностичний процес.
Рішення про доцільність операції приймаємо разом із лікуючим лікарем, разом узгоджуємо деталі з пацієнтом. Спільно готуємо хворого до операції – дообстежуємо тощо. І спільно ведемо у післяопераційний період.
Важливий момент. Є категорія складних комплексних операцій, як-от лапароскопія на печінці чи підшлунковій залозі, що потребують реанімаційного чи тривалого післяопераційного супроводу, додаткових лабораторних обстежень, комп’ютерної томографії та ін. Такі операції на цей час недоцільно виконувати в приватному закладі, тож вони проводяться в умовах багатопрофільного стаціонару. Пацієнтів з клініки “Мед-Атлант” скеровують в обласну лікарню, де я також виконую малоінвазивні операції.
Проте якість лапароскопічної апаратури у “Мед-Атланті” значно вища, ніж у державних лікувальних закладах. Це робить малоінвазивні втручання у клініці пріоритетними для пацієнтів.
Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:
- +38 (095) 00 38 452
- +38 (095) 00 38 453
- +38 (097) 41 13 133
- м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48 (корпус 1),
- м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23 (корпус 2).
Читайте також:
- Лазер рятує вени: що таке варикоз ніг і як його лікують
- Системний червоний вовчак: як розпізнати хворобу і навчитися з нею жити
- Збережене життя: онкогінеколог Степан Долик розповідає, як не допустити передраку і раку шийки матки
- Чому болять суглоби: як ін’єкції гіалуронової кислоти зупиняють остеоартроз
- Рак молочної залози: чому потрібно звернутися до мамолога, поки нічого не турбує
- Радість народити не має віку: що треба знати майбутнім мамам в 40+