fbpx

Лазер рятує вени: що таке варикоз ніг і як його лікують

Здоров'я 19:45, 19.05, 2023

Як індивідуальний підхід до лікування хворих із варикозною хворобою нижніх кінцівок може покращити якість їх життя.

НА ФОТО: Іван Гудз – доктор медичних наук, професор, судинний хірург

Хронічне захворювання вен на ногах – поширена проблема. У різних проявах її має до 80% дорослого населення. Що провокує хворобу та які новітні методи лікування застосовують у Франківську, читачам КУРСу розповідає професор Іван Гудз, судинний хірург клініки Мед-Атлант

лазерна хірургія варикозу ніг в Мед-Атлант
Іван Гудз – доктор медичних наук, професор, судинний хірург

Варикозна хвороба прогресує

Варикозна хвороба вражає поверхневі вени ніг. При варикозі венозна стінка стоншується, втрачає еластичність, порушується робота венозних клапанів, які відповідають за кровоток. Це хронічне захворювання, з часом воно прогресує. 

На початкових етапах скарги можуть бути на втому в ногах, тяжкість, набряклість. “Пацієнти зазвичай скаржаться, що приходять додому після робочого дня, а ноги “гудуть”. Або сверблять чи печуть. Вночі часто виникають судоми. Якщо ці відчуття та прояви загострюються після тривалого стояння чи сидіння, в гарячу пору року, після прийому гарячої ванни, у жінок – в передменструальний період, то найімовірніше маємо справу з проявами хронічного захворювання вен”, – описує лікар. 

При цьому з часом на ногах з’являються розширення дрібних вен, так звані судинні зірочки або судинні павучки. Хоча, зауважує Іван Гудз, може бути тільки косметична складова, коли є тільки судинні зірочки. І в одному, і в другому випадку це перша стадія варикозу. 

Розрізняють шість стадій варикозної хвороби ніг. На останніх відбуваються зміни шкіри та підшкірної клітковини, відкриваються трофічні виразки. Шоста стадія – виразка залишається відкритою. Прогноз – інвалідизація.

“Якщо людина не звертається по допомогу на початкових етапах, то через років 10-15-20 у неї буде ризик відкриття виразки. Це не означає, що всі без винятку при варикозній хворобі будуть мати виразку. Але захворювання буде прогресувати у всіх”, – каже лікар. 

Чому настає варикоз і як його лікувати

На розвиток варикозу впливає спадковість та фактори ризику. Наприклад, жінки у кілька разів частіше мають венозну патологію, оскільки виношують і народжують дітей та мають гормональні зміни. Варикоз провокує надлишкова маса тіла, прийом гормональних контрацептивів, малорухливий спосіб життя. А ще – особливості професії. 

“Спосіб життя, при якому людина тривалий час стоїть чи сидить, викликає так звану венозну гіпертензію (підвищений венозний тиск) у ногах. Тому, до прикладу, у стоматологів, продавців, хірургів, операційних медсестер, а також вантажників, будівельників, де люди тривало виконують важку фізичну працю на ногах, варикозна хвороба може вважатися професійною”, – каже лікар. 

Іншою складовою варикозної хвороби, за його словами, є хронічне запалення, яке виникає в стінці судини і призводить до зміни її внутрішньої оболонки та руйнування клапанів. 

Якщо на ранніх стадіях не виявити і не почати лікувати варикоз, можливі ускладнення. Найбільш поширене і найбільш грізне ускладнення варикозу – тромбофлебіт. У варикозній вені утворюються тромби, і виникає загроза їх поширення. Тромби відриваються, потрапляють у загальний кровоток, доходять до серця – відбувається тромбоемболія легеневої артерії, можливі смертельні випадки. 

На сьогодні основним методом діагностики варикозної хвороби і вибору лікувальної тактики є УЗД-обстеження, наголошує лікар. “Може бути, що видимих змін немає, а основні стовбури поверхневих вен вже мають непрацюючі клапани. Це може визначити тільки УЗД”, – розповідає Іван Гудз. 

Хворим на варикоз пропонують такі принципи терапії: 

  • корекція способу життя. Рекомендації: додати рухливості, уникати тривалого стояння і сидіння, не носити підборів, зняти тісний одяг, не засмагати на прямому сонці і не перебувати в спеку надворі, не приймати гарячих ванн. Слід також відкоригувати масу тіла та налагодити травлення, щоби уникати закрепів і здуття. “Потрібно прибрати фактори, які піднімають венозний тиск”, – акцентує судинний лікар;
  • консервативна терапія. Призначають не мазі і гелі, а флеботропні препарати, які покращують венозну гемодинаміку в ногах, зменшують прояви запалення та венозного тиску. “З точки зору доказової медицини, не рекомендуємо мазі. Діюча речовина не проникає глибоко, не впливає на венозний кровотік”, – зазначає Іван Гудз;
  • інвазивне (хірургічне) лікування варикозу.

Індивідуальна хірургія

Покази до інвазивного лікування проявів варикозної хвороби: 

  • косметичні порушення, коли є судинні зірочки чи варикозні вени;
  • скарги при підтверджених на УЗД порушеннях кровоплину у венах нижніх кінцівок та відповідною клінічною картиною.

Хірург розповідає, що на прийом приходить багато пацієнтів з проханням прибрати судинні зірочки та видимі вени. “Виходячи зі світових рекомендацій доказової медицини, у таких випадках найкращі результати дає склеротерапія. У вену вводять невеликі дози спеціального препарату, який її ніби “пломбує”. І в результаті вона зникає за якийсь час – від кількох тижнів до кількох місяців”, – описує процедуру лікар. 

Оперує професор Іван Гудз - мед-Атлант
Іван Гудз – доктор медичних наук, професор, судинний хірург

Універсального методу хірургічного лікування варикозної хвороби немає, акцентує судинний хірург. Тому застосовують індивідуальний підхід. 

Доказова медицина рекомендує віддавати перевагу малотравматичним способам, так званій офісній хірургії або “хірургії одного дня”. Таку забезпечує метод термічної абляції (внутрішньосудинного впливу високих температур на стінку ураженої вени) з допомогою лазерної енергії або радіочастотних хвиль Застосовують вплив високих температур на вену, що призводить до перебудови її стінки та облітерації вени, і на фініші організм її повністю розсмоктує. 

На другому місці за доказовими рекомендаціями – методи хімічної абляції. Вену зсередини заклеюють чи вводять піну склерозуючого розчину. Результат аналогічний, проте можуть бути випадки відновлення просвіту вени. 

Лазерна абляція з LEONARDO: специфіка і переваги

Лазерна абляція вважається мініінвазивним методом лікування, розповідає Іван Гудз. Операція триває від 40 хвилин до години. Використовують місцеве знеболення. Після операції на ногу одягають еластичну панчоху. Всі процедури роблять під ультразвуковим контролем. Пацієнти самостійно виходять з операційної. Контроль стану в клініці через 10-15 хвилин – і додому. За статистикою, половина прооперованих не беруть вдома знеболювальне. 

Лікування варикозу лазером в Мед-Атланті

“Малотравматичність, косметичність, швидке відновлення працездатності – такі переваги цього методу, як порівняти, до прикладу, із відкритою хірургією”, – підкреслює лікар. 

У клініці Мед-Атлант для лазерної абляції вен застосовують спеціальний апарат LEONARDO німецької фірми Biolitec. “Одними з перших в Україні ми перейшли на новий рівень лазерної хірургії варикозної хвороби, – говорить Іван Гудз. – Світовий виробник Biolitec є на сьогодні найбільш прогресивним у лазерній апаратурі для судинної хірургії. Першим почав випускати запатентовані світловоди. Запровадив їхнє одноразове використання”. 

Судинний хірург пояснює, що це має велике значення для пацієнта: “Пацієнт зазвичай хоче комфортності, безпечності і доброго результату. Ці складові комплексно враховані у технології Biolitec”.

При лазерній абляції важливі дві складові: довжина лазерної хвилі, яку випромінює апарат, і лазерні провідники – світловоди, які вводяться у вену. Довжина хвилі на апараті LEONARDO технологічно унікальна – її вплив на стінку вени мінімально пошкоджує навколишні тканини. Що стосується світловодів, то у Biolitec є три типи лазерних провідників, – зокрема для сильно змінених і дуже тонких вен, – які використовуються тільки одноразово. 

“Виробник не дозволяє повторно закладати світловод у апарат – є спеціальний чип, який це зчитує. В інших апаратах використовують світловоди повторно. Їх звичайно стерилізують. Але будь-який світловод на кінці має лінзи, які передають енергію лазера на стінку вени. І при повторному застосуванні фірма вже не гарантує якості цієї передачі й відповідно кінцевого результату”, – розтлумачує судинний хірург. 

Використання світловодів Biolitec дозволяє більш косметично провести втручання, якщо порівняти з використанням світловодів іншої апаратури, констатує лікар. “З апаратом LEONARDO лікар має гарантію якості маніпуляцій, а пацієнт – гарантію комфорту і безпеки, – каже Іван Гудз. – У нас пацієнти на операційному столі користуються гаджетами і разом із нами слухають музику. У нас в операційній завжди звучить музика. Це вже наш лайфхак”.  

лазерна хірургія варикозної хвороби нижніх кінцівок - ЛДЦ Мед-Атлант
Іван Гудз – доктор медичних наук, професор, судинний хірург

Реабілітація після лазерної абляції поєднує застосування флеботропних препаратів із компресійною терапією та корекцією способу життя. Компресійна терапія теж добирається індивідуально, призначається на кілька тижнів чи місяців. Для пацієнтів, які мають трофічні зміни чи загоєну виразку, – на тривалий час. 

Після операції пацієнт повинен раз на рік показатися лікарю, бо можуть з’явитися нові вени з патологічними змінами. “Все індивідуально: у когось нові вени можуть з’явитися через два роки, в інших – через 20 років, а у когось – ніколи”, – підсумовує судинний хірург. 

Іван Гудз наголошує пацієнтам, що немає ідеального методу лікування варикозної хвороби – неможливо позбутися її раз і назавжди. Але при правильному підході до лікування, коли враховані індивідуальні особливості варикозної хвороби та застосовані оптимальні методи лікування, можна зупинити прогресування варикозу і зберегти здоров’я на довгі роки.

Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:

  • +38 (095) 00 38 452
  • +38 (095) 00 38 453
  • +38 (097) 41 13 133
  • м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48 (корпус 1),
  • м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23 (корпус 2).

Читайте також:

Читайте головні новини Івано-Франківська і області у Google News

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: