fbpx

Системний червоний вовчак: як розпізнати хворобу і навчитися з нею жити

Здоров'я 08:47, 10.05, 2023
НА ФОТО: Зоряна Петруняк – лікар-ревматолог ЛДЦ «Мед-Атлант»

10 травня у світі відзначають Міжнародний день боротьби з системним червоним вовчаком. Системний червоний вовчак часто плутають з багатьма іншими хворобами через схожі симптоми. Втрачений час погіршує здоров’я хворих і може призвести до незворотних змін.

На які розлади слід звертати увагу, чому не можна зволікати з обстеженням та як жити з хронічним захворюванням, читачам КУРСу розповідає Зоряна Петруняк, лікар-ревматолог клініки Мед-Атлант.

Що це за хвороба – системний червоний вовчак?

Захворювання системний червоний вовчак тривалий час вважалося рідкісним. Зараз трапляється доволі часто. 

Системний червоний вовчак – це хронічне аутоімунне захворювання, що вражає будь-які органи або системи організму, з непередбаченим перебігом. При аутоімунних хворобах імунітет організму мобілізується не проти сторонніх вірусів, мікробів тощо, а проти клітин, тканин власного організму. Організм починає працювати проти себе, знищувати себе.

Захворювання хронічне. Може розвиватися впродовж декількох місяців або років. 

Наслідки – пожиттєві. Зазвичай чергуються періоди ремісій і загострення. 

Ми не знаємо причини цього захворювання – коли лікуємо, то впливаємо на патогенез, тобто лікуємо прояви. 

Знаємо, що часто системний червоний вовчак виникає після тривалого перебування на сонці, використання оральних контрацептивів, після перенесеної вірусної інфекції, стресової ситуації, фізичних перевантаженнях.

Переважно хворіють жінки дітородного віку – від 15 років до 40 років. Але бувають випадки захворювання і в дитячому, і у літньому віці.

Системний червоний вовчак неможливо попередити.  Профілактики цього захворювання немає – не можемо запідозрити раніше, ніж виникнуть симптоми.

що таке системний червоний вовчак
Зоряна Петруняк – лікар-ревматолог ЛДЦ «Мед-Атлант»

З якими симптомами хворі на системний червоний вовчак звертаються до ревматолога? 

З практики бачимо, що вираженої клінічної картини немає. Досить тривалий час пацієнтів можуть турбувати симптоми, схожі до ГРВІ та інших хвороб.

Два місяці тому в клініку Мед-Атлант звернулася пацієнтка зі скаргами на біль у суглобах, припухлістю суглобів і обмеженнями в русі. Тривалий час її турбувала температура, яка піднімалася у вечірній час до 38-39 градусів. Вона приймала нестероїдні протизапальні препарати, які на короткий час полегшували стан, але потім знову ставало гірше. Протягом місяця з’явилися інші симптоми: задишка, напади серцебиття, набряки на ногах, слабкість. Було запідозрено онкологію. В клініці пацієнтку обстежили, підозру раку зняли. Після чого її дообстежили по лінії ревматології і виявили системний червоний вовчак.

Захворювання найчастіше починається непомітно, з підвищенням температури тіла, болю в суглобах, болю і слабкості в м’язах, загального нездужання, порушення апетиту та сну. Відбувається посилене випадіння волосся, з’являється висипка на шкірі. Можуть утворюватися трофічні виразки в ротовій порожнині – як стоматит, але ці виразки не болять.

Важливо знати, що висипка не є основним симптомом, тому не варто орієнтуватися на описану в науковій літературі висипку “метеликом” на обличчі. 

Висипка зазвичай виникає на відкритих ділянках тіла – це обличчя, руки, грудна клітка. Її не можна сплутати з алергічною, тому що вона не свербить.

Висипка може з’явитися через півроку хвороби, може її і не бути. Та якщо виникає висипка і супроводжується підвищенням температури тіла, то можемо одразу запідозрити системний червоний вовчак.  

Може турбувати лише випадіння волосся і періодично ввечері підвищена температура 37-38. Була пацієнтка: на носі маленька цяточка, яку і висипкою не назвеш, температура 39, болі в суглобах. Молода дівчина поїхала в Англію на заробітки – стрес, тяжка робота, захворіла. Звернулася там до медиків, їй дали гормони, стало легше. Діагноз встановити не змогли. Коли вона приїхала додому у Франківськ, звернулася в Мед-Атлант, ми її обстежили і встановили системний червоний вовчак. Прикро, що за час хвороби у неї повністю випало волосся.

Пацієнтам важливо знати, що системний червоний вовчак може вражати й центральну нервову систему, тобто у частини хворих розвивається депресія, тривожність, судоми, порушення свідомості, є часті головні болі.

Хронічне захворювання небезпечне тим, що вражає нирки, дуже часто веде до ниркової недостатності. І це є причиною смерті. 

Пацієнти із системним червоним вовчаком мусять пожиттєво приймати ліки і постійно бути під спостереженням лікаря. Слід показатися лікарю спочатку раз на місяць, а потім, у стані ремісії, раз на три місяці. 

Хворіють молоді жінки. Чи можуть пацієнтки з системним червоним вовчаком мати дітей?

Жінки із системним червоним вовчаком можуть мати дітей. 

Але вагітність має бути виключно планова, за клінічної ремісії, що зберігається не менше як 6 місяців до передбачуваної дати зачаття. 

Проходити вагітність потрібно в супроводі гінеколога і ревматолога. За необхідності підключають лікарів інших спеціальностей.

системний червоний вовчак симптоми
Зоряна Петруняк – лікар-ревматолог ЛДЦ «Мед-Атлант»

Від чого стається загострення?

Перебування на сонці провокує як проявлення хвороби, так і епізоди загострення. Тому для хворих на системний червоний вовчак основна рекомендація – уникати інсоляції. В літній період носити закритий одяг – капелюшки, довгий рукав, штани, користуватися сонцезахисним кремом. 

Іншими тригерами можуть бути фізичний чи емоційний стрес, певні ліки, травми, віруси. Тож пацієнтам із системним червоним вовчаком слід уникати контакту з інфекційними хворими. 

Для полегшення стану рекомендовано вести здоровий спосіб життя, кинути курити. 

Індивідуально з ревматологом слід приймати рішення щодо вакцинації.

Як діагностують системний червоний вовчак?

Діагноз ставимо, зважаючи на скарги та обстеження. Є певні клінічні критерії: обов’язково має бути огляд пацієнта і обов’язково мають бути дослідження. Є певні лабораторні показники, коли можемо запідозрити системний червоний вовчак – треба здати клінічний аналіз крові, сечі, біохімічний аналіз крові та імунологічне обстеження крові.

Якщо є лихоманка, яка поєднується з суглобовим болем, або є висипка і температура, – не треба чекати, що пройде. Не можна займатися самолікуванням, брати мазі на суглоби тощо – тим часом захворювання прогресує, здоров’я незворотно погіршується. Треба якнайшвидще звернутися до ревматолога, щоби з’ясувати, що відбувається, підтвердити чи виключити загрозливий системний червоний вовчак.

Які прогнози для пацієнтів із цим діагнозом?

Якщо вчасно діагностувати системний червоний вовчак, лікувати і бути постійно під спостереженням лікаря, то прогноз сприятливий. 

Системний червоний вовчак – не вирок. Життя із встановленням діагнозу не закінчується. Просто людина повинна сприйняти свою хворобу і навчитися з нею жити. Що більше обізнаності та розуміння буде, то більше шансів зробити щось дійсно важливе, щоб побороти цю недугу.

Важливо знайти лікарів, які не залякують, а допомагають приборкати хворобу і побудувати з нею максимально якісне життя. Багатьом помічник – психотерапевт, який допомагає зібратися емоційно. Важливо мати друзів, які розуміють, партнера, який підтримує і не тікає від труднощів. 

Не варто боятися говорити про проблему. Це не соромно і це не робить із хворого слабку людину. А комусь іншому може допомогти триматися міцніше за життя. 

Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:

  • +38 (095) 00 38 452
  • +38 (095) 00 38 453
  • +38 (097) 41 13 133
  • м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48 (корпус 1),
  • м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23 (корпус 2).

Читайте також:

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: