Вперше у Франківську відбудеться фестиваль-переберія міських культур “Межа”. Масштабне дійство із музикою, театром, ремеслами, літературою, танцями, косплеєм і карнавалом захопить місто нон-стоп у суботу та неділю, 10 та 11 жовтня.
Основна локація фестивалю – Палац Потоцьких. Тут будуть проходити майже всі фестивальні події. Ще одна мала сцена розташується в пішохідному середмісті – на перехресті вулиць Вітовського та Лесі Українки.
Вхід на всі події фестивалю вільний. Оскільки карантинний режим ніхто не скасовував, то маски і дистанціювання – обов’язкові. Організатори фесту наголошують, що політики й агітації не буде. Обіцяють емоційне й атмосферне дійство, присвячене зміні епох і перетіканню культур у Станиславові – Івано-Франківську.
Поєднуватиме різні часи і локації символічний персонаж, головний герой фестивалю Пинтя Хоробрий – його втілять актори Франківського театру ляльок. Напівміщанин-напівопришок буде несподівано з’являтися, щоби дивувати, заводити і провадити франківців.
Музика
Музична складова фестивалю «Межа», за словами керівника проєкту Андрія Савки, стартує з 12.00 години в суботу, 10 жовтня, на малій сцені і завершиться пізно вночі з неділі на понеділок масштабним фаєр-шоу. Концерти і музичні перформанси від відомих українських гуртів та місцевих музикантів – представлять сучасну і класичну інструментальну музику. Увечері виступатимуть ROCK-H, Burdon, Protonics, Kings&Beggars, Lemko Bluegrass Band, Torban, рок-вар’яте КораЛЛі, Пиріг і Батіг, ЯгОди, Пирятин (18+).
Вдень можна буде почути Квадро Корте і оркестр Гармонія Нобіле.
Частина виступів відбудеться онлайн – переглянути їх можна буде на ютуб-каналі фестивалю.
Що стосується «дорослого» виступу гурту «Пирятин», відомого ненормативною лексикою, то батькам не рекомендують у суботу, 10 жовтня, о 22.30 брати дітей на цей концерт. Щоб не повторився скандал, як із групою «Хаммерман знищує віруси», організатори подбають, щоби і юні фани не потрапили на виступ. Публіку пропускатимуть через турнікети, біля яких будуть чергувати патрульні. На території палацу їм допомагатимуть 40 волонтерів.
Танці
Старовинні танці на малій сцені в неділю, 11 жовтня, о 13.00 покаже ансамбль старовинної музики Kings&Beggars. Франківців запрошують на майстер-клас.
Окрім того, ансамбль подарує глядачам виставу «Грифон» із театром танцю і вогняним шоу на завершення. Початок у Палаці Потоцьких в неділю, 11 жовтня, о 15.30.
Театр
Містерію епох виставою «Фелікс Австрія» підкріпить Франківський драмтеатр в суботу о 15.30 онлайн на сторінці фестивалю у фейсбуці.
А от виступи мім-театру IF пройдуть наживо – на малій фестивальній сцені. Початок о 15.00 в суботу, 10 жовтня. Живі скульптури та перевтілення поєднають із історичними відступами.
Про минуле Франківська і його проєкцію на теперішнє місто та його мешканців в неділю, 11 жовтня, о 15.00 на малій сцені розкажуть письменник Тарас Прохасько, фотограф та блогер Ростислав Шпук.
Журналіст, знавець міста Тарас Зень продовжить їхню розповідь на цій локації о 18.00 – розкаже про підпілля Станіславова 1920-х років.
Література і мистецтво
У круглому наметі в Палаці Потоцьких також нон-стоп відбуватимуться майстер-класи для дітей – малювання, хенд-мейд, давні ремесла. Частина подій буде доступна в записі на сторінці фестивалю “Межа” у мережі.
А ще тут відбуватимуться зустрічі з письменницями Дарою Корній, Тамарою Горіха-Зерня та Лорою Підгірною.
10 жовтня, субота, 14.00 – презентація книжки “Доця” Тамари Горіха-Зерня.
11 жовтня, неділя, 13.00 – презентація книжки “Герої, що рятують світ і Україну” Лори Підгірної.
11 жовтня, неділя, 14.00 – читання та автограф-сесія із Дарою Корній.
Карнавал або переберія
Кульмінацією фестивалю стане карнавальна хода «Парад епох». Колона буде формуватися о 18.30 в неділю, 11 жовтня, у Палаці Потоцьких. За словами організаторки дійства Людмили Лінник, в колоні у костюмах різних часів йтимуть актори франківських театрів, музичні колективи, трембітарі, міми і велетні на ходулях. Провадити парад буде військовий оркестр.
«Запрошуємо містян приміряти епоху і знайти власну історичну ідентичність. Та виходити в ці дні на вулиці міста у костюмах», – звернувся до франківців директор Палацу Потоцьких Володимир Гайдар.
Світловий перформанс
Карнавальна хода пройде по вулицях Шпитальній – Грушевського – «стометрівці» – Мазепи – Шептицького і ввійде у Бастіон. На площі Бастіону відбудеться світловий перформанс – ознакування мурів давнього Станиславова. Учасники параду розташуються по контуру міста-фортеці і спрямують у небо вогні.
«Це буде світлова реконструкція давньої фортеці. Ми відтворимо межі ідеального міста, – додала Людмила Лінник. – Хочемо, щоби це стало ще однією щорічною традицією Франківська».
Артефакти
З письмових джерел відомо, що у XVIII ст. традиція ходи з вуличним театром була в українських мешканців міста, зазначив письменник, співорганізатор фесту Остап Українець. «Для нас це стало приводом нагадати франківцям історію і влаштувати великий осінній фестиваль – задіяти міське середовище. А щоби воно і далі продовжило «працювати», ми спробували зробити так, щоби фестиваль став артефактом», – обґрунтував ідею Українець.
Для цього спеціально під фестиваль розробили квест, який залишиться у Франківську доступним до жовтня-2021. У місті розмістять маркери, які треба буде відшукати і зафіксувати учасникам квесту. Пройти маршрут із сюрпризами можна буде будь-якого дня і години.
Фестиваль «Межа» влаштований за підтримки Українського культурного фонду та Івано-Франківської міськради.