В рамках дослідження було створено Центр реагування на порушення у закупівлях на місцевому рівні. Основна мета ініціативи – це аналіз закупівель та налагодження співпраці експертів із замовниками, контролюючими та правоохоронними органами Івано-Франківської області задля забезпечення раціонального використання бюджетних коштів. Проект реалізовувався Центром "Антикорупційна платформа" за підтримки МФ "Відродження" та ГО "Інститут аналітики та адвокації".
В рамках дослідження експерти Центру проаналізували понад 140 закупівель восьми медичних закладів області, поміж яких – чотири найбільші медичні заклади Івано-Франківська.
"У 68 закупівлях були виявлені порушення, за фактом яких аналітиками було надіслано ряд звернень до самих замовників, контролюючих органів та міського голови Івано-Франківська. З ініціативи Центру "Антикорупційна платформа" одному з замовників вдалось уникнути порушень законодавства при проведенні закупівель на загальну суму 688 тисяч гривень. Дізнавшись про порушення законодавства, замовник скасував торги та, усунувши порушення, оголосив закупівлі ще раз", – зазначила голова правління "Антикорупційної платформи" Христина Зелінська.
В рамках ініціативи Центр "Антикорупційна платформа" налагодив співпрацю з Івано-Франківським управлінням Державної аудиторської служби та місцевою прокуратурою.
До речі, заклади охорони здоров’я в Івано-Франківську протягом 2017 року розмістили на порталі публічних закупівель ProZorro інформацію про 212 закупівель. Найбільша кількість із них стосувалася закупівлі медичного обладнання і фармацевтичної продукції – 66 закупівель.
Читайте також: Незмінний годувальник: як оточення Бахматюка виграє мільйони на харчування хворих Івано-Франківської ОКЛ
Порівнявши кількість оголошених конкурентних закупівель за перші три місяці 2017 року і 2018 року, експерти "Антикорупційної платформи" з'ясували, що за три місяці 2017 року медичні заклади міста здійснили 45 закупівель шляхом проведення конкурентних торгів (в народі аукціонів). В свою чергу за аналогічний період 2018 року кількість відритих торгів збільшилась до 58 процедур. Тож можна говорити про позитивну тенденцію збільшення кількості відкритих торгів у системі ProZorro.
"Типовою проблемою стало залучення приватних юристів-консультантів. Отримання замовниками послуги юрисконсультів – нормальна, позитивна практика. І не можна казати, що це проблема. Але в закупівлях медичних закладів Франківська є один нюанс – за ці послуги просили платити переможця тендеру. Тобто лікарня отримувала послуги консультації юристів при проведенні торгів, а оплачувати з своєї кишені такі послуги мали переможці торгів", – зазначила аналітик "Антикорупційної платформи" Ольга Ничай.
Виявилося, що сім з десяти медичних закладів міста прописують у своїй тендерній документації вищевказану умову. Вартість таких послуг варіюється від 1% до 10%.
Наприклад, під час проведення закупівлі медикаментів на 69 тисяч гривень Івано-Франківський пологовий будинок пропонував оплатити переможцю торгів послуги юристів у сумі 6 тисяч гривень. Тобто майже 10% від свого прибутку підприємець мав заплатити за послуги, які отримував не він. Така вимога є незаконною. Про це свідчить рішення Антимонопольного комітету України.
Окрім того, заклади охорони здоров’я здійснюють типові для замовників порушення законодавства.
Одним з таких є уникнення процедури відкритих торгів (проведення аукціонів) у системі ProZorro.
Найбільшим "порушником" за цим критерієм в Івано-Франківську можна назвати Міську центральну клінічну лікарню, що по вулиці Мазепи.
"За 2017 рік заклад розмістив на сайті ProZorro 37 закупівель. Натомість в річному плані Замовника аж 659 пунктів. Це свідчить про те, що приблизно 600 разів Міська клінічна лікарня купувала різні товари, послуги чи роботи поза системою ProZorro", – розповідає аналітик-розслідувач "Антикорупційної платформи" Остап Бринський.
Окрім того, проаналізувавши проплати лікарні за 2017 рік, експерти "Антикорупційної платформи" з’ясували, що абсолютним рекордсменом з "непрозорих" коштів виявилося ТОВ "Іва-Фарм".
"Центральна клінічна лікарня перерахувала фірмі трохи більш як 1,3 млн гривень, але жодного договору між лікарнею й "Іва-Фарм" за 2017 рік у системі ProZorro немає. Тому невідомо, за якими сумами і що конкретно закуповувала лікарня у цієї фірми", – констатує Остап Бринський.
Ще одним типовим порушенням, яке часто зустрічається у публічних закупівлях, є встановлення дискримінаційних вимог до учасників торгів. Замовник, так би мовити, "прописує умови під одного учасника".
Яскравий приклад дискримінації учасників можна побачити у закупівлі послуг охорони вже згадуваною Міською центральною клінічною лікарнею на Мазепи.
Лікарня вимагала від учасників підтвердити досвід роботи, надавши 8 аналогічних договорів. Для порівняння, в таких випадках зазвичай вимагають не більше 2 договорів. Це робиться для того, щоб відбити бажання змагатись на аукціоні у нових учасників, які теоретично можуть запропонувати нижчу вартість послуг.
В іншій закупівлі робіт на проведення капітального ремонту-облаштування внутрібудинкової території під складські приміщення та благоустрою в районі кисневої станції по вул. Гетьмана Мазепи, 114 в м. Івано-Франківську вимагали 10 аналогічних договорів і свідоцтво про проектування в районах з півдищеною сейсмічною активністю.
Ще один приклад дискримінації учасників можна побачити у закупівлі бензину, яку здійснювала Івано-Франківська станція швидкої медичної допомоги.
Зокрема, при проведенні торгів замовник вимагав, щоб заправні станції учасника розташовувались вздовж русла річок Бистриця-Надвірнянська та Бистриця-Солотвинська (по вулицях Івасюка, Надрічна, Довженка, Петлюри, Ребета).
Така вимога значно звузила коло потенційних учасників, з чого можна зробити висновок, що умови тендеру прописувались під одну мережу автозаправних станцій.
"Система закупівель як була корумпованою, так і залишається. Але ProZorro дає можливість не лише виявити порушення, побачити "зраду", а й попередити їх у майбутньому. А також притягнути порушників до відповідальності", – підсумувала Христина Зелінська.
Підписуйтеся на КУРС у Telegram та Twitter – лише найцікавіші і найважливіші новини Івано-Франківська і області!