Івано-Франківська міська рада звернулася до Президента України Володимира Зеленського, міністра освіти і науки України Сергія Шкарлета та комітету Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики з закликом повернути історію України до обов’язкових для складання предметів в національному мультипредметному тесті (НМТ) у 2023 році.
«Народ, що не знає своєї історії, є народ сліпців» ,- говорив видатний кінорежисер Олександр Довженко. «Хто не знає свого минулого, той не вартий свого майбутнього», – писав Максим Рильський. Це надзвичайно актуальні рядки для кожного українця, адже знання про своє історичне минуле є основою формування національної ідентичності. Проте складається враження, що цих слів не розуміють представники українського освітнього відомства. В нещодавній заяві Міністерство освіти і науки України повідомило, що історія України не належатиме до обов’язкових для складання предметів в національному мультипредметному тесті (НМТ) у 2023 році.
Минулого року в Міносвіти вже провели такі махінації щодо необов’язковості української літератури, а тепер, схоже, вирішили дістатись і до історії України. Прикриваючи «зручністю» і «полегшенням» для абітурієнтів при вступі до вишів, проводиться справжній саботаж розвитку освіти в нашій державі і відверта деукраїнізація освітнього простору. І це відбувається в той час, коли Україна бореться за своє існування та свободу, коли наші сучасні захисники, беручи приклад з видатних історичних борців за нашу незалежність, віддають життя за волю України, коли у світі запроваджують окремі курси з вивчення української мови, історії. А водночас в самій Україні історію знову хочуть відкинути на задвірки. В 2012 році міністр освіти злочинного уряду Табачник вже намагався вкоротити програму і прибрати з підручників «Історію України». До чого призвело нехтування нашою історією, ми бачимо сьогодні. Це значна кількість колаборантів і проросійських «запроданців» всередині країни. Вважаємо, що схожі рішення Міністерства освіти і науки послаблюють і розхитують наші освітній та культурний фронти.
В умовах повномасштабної російської агресії проти України, яка супроводжується відвертою, брехливою, ідеологічною та інформаційною експансією, вивчення та викладання історії України набуває особливої ваги і є вкрай необхідним засобом захисту державних інтересів в освітній, культурній та духовній сферах, – йдеться у зверненні.
Звернення з вимогою повернути історію України до обов’язкових предметів на НМТ підтримали 30 депутатів міської ради на сесії 3 лютого.
“Твердо переконані, що українська молодь повинна знати все про те, що об’єднує всю українську націю, – нашу спільну історію – історію держави, за яку і нині проливається кров, історію України, без якої не може існувати майбутнього”, – наголошують франківські обранці.
Як писав КУРС, депутати також закликали уряд дозволити депутаткам виїжджати за кордон.