fbpx

Архітектурний шрам: франківці критикують реставрацію готелю "Дністер"

Суспільство 18:28, 23.10, 2019

Після реставрації відкрили ще одну стіну і верхній поверх знакової франківської пам'ятки – готелю "Дністер".

КУРС писав, що у Франківську почали реставрацію готелю “Дністер” – спочатку реставруватимуть фасад будівлі, а потім і проведуть реконструкцію всередині.

Раніше в соцмережі Фейсбук розгорнулася дискусія з приводу зовнішнього вигляду вежі зі шпилем на готелі “Дністер”.

Читайте: Прощальні гудки золотою трубою: у мережі висміяли новий шпиль готелю “Дністер”. ФОТО

Кілька днів тому частково відкрили відреставровані стіни  пам’ятки. Франківці на вигляд оновленої будівлі відгукнулися шквалом критики у мережі. 

“Оголили. Чистенько вийшло, в сонячнозайчикових кольорах петровського бароко і з шиком ампіру. Хоча це був чи не єдиний у Франківську зразок пізньосецесійного модерну з чіткою печаттю функціоналізму, що вже починав насуватись, у Станиславові – саме звідси.

А головне – маємо тепер додатковий металопластиковий поверх, найпомітніший. Буде де розгулятись, нарешті”, – саркастично зауважив відомий франківський блогер Ростислав Шпук.

“Тепер виглядає, як новобудова якась. Євроремонт – новий вид реставрації”, – підтримала в коментарях блогерка Христина Стринадюк. 

“Мені цікаво, як цим “реставраторам” і власникам не соромно потім ходити вулицями свого міста, вітатися з людьми, які їх тепер не поважають, і посміхатися їм в очі? Чи вони реально думають, що зробили щось надзвичайне і дійсно відреставрували історичну будівлю?” – допитується франківка.

“Хотілося б знати імена цих “креаторів-архітекторів”, щоб на сотці можна було на них пальцями показувати”, – додає письменниця і журналістка Марія Микицей.

“Такі будівлі треба реставрувати, максимально зберігаючи первісний вигляд, а не добудовувати квадратні метри і шпаклювати “під персик”. Це історичний центр міста, а не Каскад чи Пасічна!” – долучилася Надія Іваночко-Дронь.

“Реставрація – це не означає руйнація і перебудова на свій смак. Так нове, чисте. Але втрачено задум архітекторів, що спроєктували цей будинок”, – підтримує Олена Олійник.

“Не розумію, чому стільки гнівних коментарів на рахунок цієї будівлі, місто активно займається реконструкцією та благоустроєм, і в майбутньому готель може стати однією з окрас міста”, – щиро дивується Євгенія Виговська.

“Саме у зв’язку з таким нерозумінням і потрібно впровадити в школах предмет про архітектурні основи та історію містобудування. В тому числі у сільських. Щоб було зрозуміло без експертної допомоги”, – підсумовує Ростислав Шпук.

“Як тут розважитись?
– можна пограти в гру ‘знайди 10+ відмінностей’
– можна задатись питанням: чому в даху з одного боку 4 вікна, а з іншого три (кретинізм якийсь)
– можна запитатись в управління архітектури міста (вони ходили пити шампанське на урочисте відкриття годинника на даху і фактично легітимізували всю цю наругу) ім’я архітектора, в чиїй збоченій уяві виник новий образ готелю, і запитатись у них всіх “ну нахєра ви так?”
– можна сперечатись з замовниками ремонтів на тему “історична справедливість versus мені-нравиться-значить-це-красіво”
…Франківськ в черговий раз одержав архітектурний шрам”, – висловився співкоординатор ініціативи “Франківськ Який Треба Берегти” Юрій Козакевич.

Нагадаємо, ще в липні 2017 року управління з питань держархбудконтролю (ДАБІ) скасувало дозвіл на проведення робіт у будівлі готелю “Дністер”. Акт склали за відхилення від робочого проекту.

КУРС писав, що у готелі “Дністер” по вулиці Січових Стрільців, 12, який є пам’яткою архітектури місцевого значення, зняли дах без дозвільної документації. За реставрацію готелю два роки тому взявся відомий в місті готельєр, фактичний власник фірми “Надія” Мирослав Бойко. Втім, він отримав дозволи лише на реставрацію фасадів.  

Після розголосу у ЗМІ управління ДАБІ оштрафувало “реставраторів” на 25 500 грн. Згодом за неприведення даху до попереднього стану представники фірми “Надія” отримали ще 6800 грн штрафу. Проте реставраційні роботи продовжили. 

Довідка. Будинок готелю “Австрія” побудували за проектом архітектора Януша Фредеріка і відкрили 1 травня 1914 р. На той час це був один із найкращих готелів в місті. В часи ЗУНР готель був перейменований на “Одеса”. В цій будівлі 3 січня під час засідання Української Національної Ради ЗУНР був схвалений історичний Універсал про Злуку з Українською Народною республікою (УНР). За Польщі від 1919 до 1939 року готель носив іншу назву – “Варшава”, після 1944 року – “Спартак”, а вже з 1960 р. – “Дністер”.

Архітектурний шрам: франківці критикують реставрацію готелю "Дністер" 1
Архітектурний шрам: франківці критикують реставрацію готелю "Дністер" 3

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: