Івано-Франківська архієпархія УГКЦ підтвердила, що перенесе будівництво храму з комунальної на суміжну приватизовану ділянку біля міського озера. При цьому площу споруди зменшують з майже 170 кв. м до 58 кв. м, а висоту – з 16,5 м до 4 м. Нову каплицю подають як тимчасову малу архітектурну форму (МАФ). Активісти ж наполягали, аби всю зелену зону біля озера залишити без будь-якого нового будівництва.
Про це йшлося на зустрічі представників УГКЦ із громадськістю сьогодні, 17 квітня, пише КУРС.
Перед тим як запросити журналістів та повідомити підсумки домовленостей, активісти, священники і заступник міського голови Святослав Никорович радилися за зачиненими дверима. “Сьогодні народився новий формат комунікації – за участю активістів, церкви і міської влади”, – сказав про це уповноважений від архієпархії УГКЦ отець Іван Стефурак.
Представник Франківської мерії Святослав Никорович оголосив, що церква “запропонувала поставити МАФ без фундаменту”. “Якщо це буде підтримувати міська громада”, – додав і одразу пішов, як уточнив, на іншу зустріч.
Від активістів виступив Юрій Чабан. “Наполягаємо, – сказав він, – щоби зелена зона не забудовувалася нічим. Ми наполягаємо збільшити її площу і відновити покриття, відновити дерева, які були зрізані, та поставити вуличні елементи (лавочки та ін. – ред.) на ті місця, де вони були у 2020 році”. Також активісти озвучили, що хочуть винести на сесію міської ради пропозицію про мораторій на забудову зеленої зони біля міського озера – тієї, що залишилася на цей час.
“Мораторій – це пшик. Нема довіри до цієї влади. Їм байдуже до міського озера і зеленої зони”, – відреагував колишній депутат міськради Андріан Волгін.
Представники архієпархії УГКЦ отець Іван Стефурак та отець Віталій Максимів пояснили, звідки взялася пропозиція з капличкою-МАФом і де її мають намір ставити.
Історія, за їхніми словами, шестирічної давності. У 2018 році до них звернулася франківка Наталія Бойко, теперішня керівниця спільноти особливих дітей “Діти Ісуса”. “Нас держава не бачила, але ми звернулися до отця – і нас побачила Церква” , – сказала очільниця організації родин, де виховуються діти з особливими потребами. Наталя Бойко також була присутня на зустрічі з активістами.
Зі слів священників, каплиця в зеленій зоні на озері мала стати центром дозвілля саме для цих дітей. “Шість років тому розпочалася співпраця з особливими дітками, ми зумисно про це не говорили. Бо це особлива категорія. Прийшла одна з матерів, і ми сказали: так, хочемо щось робити. Цікавились, як ведеться ця робота в Європі. Треба зелену зону, щоби була інклюзія. Хотіли зробити щось таке в парку, тому звернулися до влади”, – пояснював отець Стефурак.
Спочатку йшлося про тисячу родин, які мають особливих діток і потребують інклюзивного місця у Франківську, пізніше уточнили, що спільнота “Діти Ісуса” працює зі 100 сім’ями. Принаймні для 60 родин архієпархія робила виїзний табір у Микуличині.
“Хай би побачили наших дітей. Ну, паркова зона. Нам запропонували в 2021 році, це наша мрія”, – додала очільниця спільноти.
Обґрунтувавши з допомогою Наталії Бойко потребу в зеленій зоні, отці пояснили, що компроміс, на який вони готові, полягає в тому, що архієпархія не буде будувати каплицю на громадській території. “І Церква не зрізала жодного дерева”, – звернувся до журналістів отець Іван Стефурак.
Натомість Церква зведе тимчасову споруду на сусідній приватній ділянці.
Отець Віталій Максимів розповів, що приватизована ділянка на 5 сотих була куплена в 2021 році у приватної особи. Гроші на її придбання пожертвували троє меценатів з Франківська. Ділянку Церква купила на конкретну людину, і та людина написала розписку митрополиту Володимиру Війтишину, що передасть землю парафії, коли будуть відповідні зміни у законодавстві.
Саме на цю приватну ділянку, яка також знаходиться в зеленій зоні біля міського озера (територія колишнього садового товариства), буде перенесена каплиця. Компроміс, за словами отців, полягає також і в тому, що нову споруду зменшують – її спорудять площею 58 кв. м, висотою 4 м. Присутнім продемонстрували план ділянки та вигляд нової каплиці. На три місяці літа вона мала би стати денним табором для особливих дітей.
“Просимо не виганяти нас з цього місця, потрібного для досягнення мети, для дітей. Споруда буде називатися неприємно для церкви – МАФ, але така пропозиція церкви. Митрополит вас почув”, – звернувся отець Стефурак до активістів.
На пропозицію активістів Марії Козакевич, Олександра Раєнка та інших залишити і приватну ділянку Церкви зеленою, не зводити на ній МАФ, а натомість облаштувати спільну інклюзивну локацію для різних категорій містян священники не погоджувалися. Не зацікавила їх ініціатива об’єднати зусилля, щоби спонукати міську владу відвести архієпархії УГКЦ більшу ділянку для повноцінного дитячого центру деінде.
З чим погодилися всі присутні, то це зібратися на толоку і прибрати на тій ділянці, де франківці розібрали будівельний паркан.
Як з’ясував КУРС, приватна ділянка, де буде “компромісна” капличка-МАФ, перебуває у власності отця Віталія Максиміва.
Однак капітальне будівництво на цій ділянці наразі неможливе, оскільки цільове призначення землі – для індивідуального садівництва.
Нагадаємо, в Івано-Франківську біля міського озера почали будувати нову церкву. Франківці стали на захист зеленої зони на міському озері – провели масштабні акції біля озера, заклали “Сквер воїнів Прикарпаття” на ділянці, яку мерія віддала церкві під будівництво.
Після проведення акцій юристи Івано-Франківської архієпархії УГКЦ подали до поліції три заяви з приводу пошкодження паркана, який обгороджував біля озера ділянку для будівництва церкви.
Франківці також звернулися до міської ради з петицією, в якій просили зберегти біля озера відпочинкову зону, а для будівництва церкви знайти інше місце. Петиція зібрала 1193 голоси при необхідних 250.
У відповіді на петицію міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків вказав, що дозволи на будівництво церкви є, а громада сама не взяла участі у громадських слуханнях.
Згодом Марцінків повідомив, що Івано-Франківська архієпархія УГКЦ погодилася піти на компроміс з громадськістю та перенести будівництво церкви з зеленої зони на озері біля тенісних кортів в інше місце.