fbpx

"Місто – Бізнес – Університет": що пропонують бізнесу франківські університети

Економіка 10:34, 07.06, 2024

Про співпрацю бізнесу та закладів вищої освіти говорили у вівторок, 4 червня, на конференції «Місто – Бізнес – Університет», яку ініціювала Бізнес Асоціація Івано-Франківська (БАІФ). Представники бізнесу і ректори чотирьох місцевих університетів міркували про якість вищої освіти, її відповідність запитам ринку, а також готовність бізнесу підтримувати науку, пише КУРС.

Як зазначила модераторка події, членкиня правління БАІФ Галина Гривнак, ціль заходу – познайомити команди університетів та учасників Бізнес Асоціації для майбутньої співпраці. За її словами, в Івано-Франківську навчається майже 30 тисяч студентів та працює 2,5 тисячі викладачів. «Якщо навіть порахувати, що ці люди витрачають по 10 тисяч гривень на місяць, то ми маємо 300 мільйонів споживання в місті», – окреслила Галина Гривнак значення ЗВО для франківського бізнесу.

Кожен із ректорів розповів про досвід співпраці з бізнесом та сильні сторони університетів.

«Для мене особисто років 30 тому слово “бізнес” виглядало лайливо. І бізнесменами назвали тих, хто вмів добре вкрасти, кого не зловили за руку. Зараз це помінялося. Ми трансформуємося, суспільство трансформується, освіта. І так само трансформуються наші студенти», – каже ректор Івано-Франківського національного медичного університету (ІФНМУ) Роман Яцишин.

Він запропонував бізнесу підтримати напрацьовані ідеї ІФНМУ, зокрема проєкт «Підтримка ментального здоров’я у компаніях».

Ректор Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу (ІФНТУНГ) Ігор Чудик відзначив, що війна принесла освіті дуже багато проблем і в той же час підштовхнула університет «працювати, думати, рухатися і йти до бізнесу».

«Сьогодні людський капітал – це та основа, на якій тримається і бізнес, і освіта, і наука. Як і ви, ми також залежимо від людей, – каже Чудик. – І сьогодні ми вбачаємо одним із основних елементів комунікації з Бізнес Асоціацією в нашому місті створення спільного рекрутингового освітньо-наукового середовища для розвитку саме людського капіталу».

На сьогодні ІФНТУНГ співпрацює з нафтогазовим сектором та міжнародними партнерами. «Ми маємо 30 стипендій від Нафтогазу, 30 стипендій, від приватних компаній. І відповідно нашою фішкою є можливість дуальної форми навчання для високооплачуваних спеціальностей», – розповів Чудик.

На думку Чудика, на сьогодні вкрай важливо зберегти в місті людей та повернути тих, хто виїхав.

Ректор Прикарпатського національного університету (ПНУ) Ігор Цепенда відзначив, що сильною стороною ПНУ є люди.

«Сьогодні Прикарпатський національний університет має трьох науковців, які входять, вслухайтеся, у топові 2% найкращих науковців світу. І більше 20 науковців, які мають індекс Гірша більше як 50. Що це таке? Це означає, що їхні публікації цікавлять не тільки вітчизняних колег, а й колег з-за кордону, їх цитують. Тому рейтинг Прикарпатського національного університету в науці сьогодні є в десятці найкращих наукових установ України», – похвалився Цепенда.

Перший проректор Університету Короля Данила (УКД) Михайло Косьмій відзначив, що всі процеси в УКД адаптують під бізнес. «Університет – це і є бізнес», – каже він.

При цьому університет реалізовує соціальні проєкти та підтримує обдарованих студентів завдяки фонду отця Івана Луцького. Студенти, які набрали на НМТ 180-200 балів, у приватному закладі навчаються безкоштовно, а ті, що склали НМТ на 160-180 балів, мають знижку на навчання 50%.

«У нас 187 студентів на безкоштовному навчанні і 257 студентів, які в нас навчаються, мають знижку. Якщо це монетизувати, то розуміємо, який ми робимо внесок у те, щоб наші студенти не виїжджали», – каже Косьмій.

Також керівники ЗВО поділилися думками, якою повинна бути вища освіта та як потрібно адаптувати її під потреби бізнесу.

Ректор ІФНМУ Роман Яцишин зазначив, що в ІФНМУ адаптують навчальні програми під запити ринку. «Якщо ми колись знали, що медичний університет – це про медицину, це про хірургів, стоматологів, гінекологів, дерматологів, то тепер це й про інше. Це про реабілітацію, про фізичну терапію, про ерготерапію», – пояснює Яцишин.

Студенти, які обрали ці спеціальності, каже Яцишин мають роботу вже з третього курсу. Також, за словами Яцишина, зараз є попит на вивчення медичної та клінічної психології, військової медицини. Також в ІФНМУ започаткували навчання з косметології.

На переконання ректора ПНУ Ігоря Цепенди, університети повинні “виховувати еліту”.

«Вища освіта є незмінною, починаючи з XII століття. Це підготовка еліт. Тут ми нікуди не дінемося від цього. Якщо ми хочемо підготувати фахівця, для цього вистачить профтехосвіти, коледжу», – каже Цепенда.

На його переконання, завдання університету – виховати критично мислячих людей.

«Це наше головне завдання. І ми це повинні пам’ятати, – наголосив Цепенда. – Я скажу відверто, незважаючи на ту складність, яка сьогодні існує, ми в рік відраховуємо з університету близько 600 студентів. Для деяких закладів вищої освіти це смертельна цифра. Вони відразу закриваються. Але ми не можемо тримати в університеті студента, який думає, що він заплатив гроші і став у чергу за дипломом. Це не наш університет».

Форум "Місто – Бізнес – Університет" в Івано-Франківську 4 червня

На переконання ректора ІФНТУНГ Ігоря Чудика, університет дає можливість здобувати освіту протягом всього життя.

«Тому важливо фокусувати розвиток особистості на освіті впродовж життя, на тих цінностях, які трансформуються зі зміною середовища, в якому ми живемо», – вважає Чудик. Тому в ІФНТУНГ є практика дуальної освіти – студенти поєднують навчання з роботою.

Голова правління БАІФ Дмитро Романюк зауважив, що роботодавці схильні більше придивлятися до навичок працівника, аніж до формальної освіти.

«Наявність диплому може щось означати, а може нічого не означати з точки зору бізнесу. Тому бізнес більше тяжіє навіть до неформальної освіти, яку міг мати кандидат на ту чи іншу посаду», – відзначає Романюк.

На його переконання, на місцевому рівні бізнес може долучитися до підтримки наукових проєктів освітніх закладів чи започаткувати стипендіальні програми.

«Я не є фахівцем з точки адміністрування управління системою освіти вищих навчальних закладів, але мені видається, що нас чекають зміни, і вони, безумовно, затребувані. Ми маємо започатковувати хорошу практику – підтримувати діяльність університетів через стипендії чи фонди», – зазначив Романюк.

Читайте також:

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: