Сезон консервацій у розпалі. Українці активно засолюють та маринують на зиму томати, огірки, перці, кабачки тощо. Тим часом соцмережами несеться конспірологічна “зрада” про… отруєну сіль, якою хтось підступно намагається винищувати українців. Пости про загадкову небезпечну сіль, яка при розчиненні у воді потріскує і неприємно пахне, активно обговорюють в групах і набирають тисячі поширень.
Що ж це за сіль така, розбиралися фактчекери відомого антифейкового проєкту НотаЄнота. Для цього вони поспілкувалися з багатьма фахівцями з хіміії та представниками виробників солі.
Чому сіль тріщить і смердить?
Кухонна сіль – це хлорид натрію (NaCl). Чиста харчова сіль є кристалічним сипким продуктом без запаху (окрім випадку йодованої солі) з солоним смаком без присмаку. Кухонна сіль містить 93-99% натрій-хлор, ще й домішки солей кальцію, магнію, калію. Звичайна кухонна сіль не мала б тріщати – це підтверджують усі фахівці з хімії, з якими консультувалися фактчекери. Такий ефект може бути не від солі, а від домішок.
«Сіль при кристалізації може захоплювати різні домішки, це об’єктивна реальність. Також деякі мінерали, не виключно, що і сіль, при розчиненні тріщать – коли вони кристалізувалися, захопили бульбашки газів, і коли при розчиненні гратка руйнується, то чути тріск. Все залежить від того, в яких умовах формувалися поклади солі. На смакові та інші якості це не впливає. За запах сказати важко. Гіпотетично сполуки з різким запахом можуть бути домішками в кристалах солі, але, щоб це було масово і помітно, сказати важко. Хоча навіть малі концентрації тих же сульфідів будуть пахнути доволі різко, на здоров’я теж практично не впливаючи», – пояснює Юрій Халавка, завідувач кафедри загальної хімії та експертизи харчової продукції Чернівецького національного університету.
Експертиза, яку провела компанія “Добра хата”, показує, що у солі, яка тріщить і має неприємний запах, міститься добавка Е536 (іншими словами, фероціанід калію). Дозволена частка цієї речовини в Україні – 0,001%. У солі, наданої на аналіз, ця частка становить ще менше – 0,0002%. Тобто, сіль відповідає нормам.
Що таке добавка Е536
Саме ця добавка дає неприємний запах і звук потріскування при взаємодії з водою, навіть у незначних кількостях. Вона використовується у харчовій промисловості не тільки в Україні, але й у країнах ЄС як безпечна та у Великій Британії.
Основне застосування Е536 – саме кухонна сіль. Ця добавка перешкоджає її злежуванню, утворенню грудочок, поліпшує колір солі (натуральний колір кухонної солі – темно-сірий). Часто використовується в готових приправах і сумішах спецій, куди додається сіль. Фероціанід застосовується також у виноробстві, рідше у виробництві ковбасних і сирних продуктів.
Українці звикли до солі із Бахмуту. Через російські обстріли в квітні минулого року ДП «АРТЕМСІЛЬ» перестало видобувати сіль. Цехи підприємства згоріли, обладнання було знищене, будівлі зруйновані, а понад 2500 людей, чиє життя було нерозривно пов’язане з містом на Донеччині, залишили свій дім. Сіль продовжують видобувати у Дрогобичі, але також значну частину імпортують з інших країн. Зокрема, з Румунії, Польщі, Туреччини.
Саме сіль з Румунії має харчову добавку Е536, яка при взаємодії з водою дає неприємний запах та видає тріскотливий звук. Але ця добавка значно нижче дозволеної норми, тому не становить небезпеки для здоровʼя людини.
Сіль з Е536 не годиться для закруток!
“Якщо ви купили сіль і вона має дивний запах і тріщить, не спішіть поширювати теорії змови про те, що нас «труять і знищують». До речі, саме таку «тріскотливу» сіль використовують «екстрасенси», які по солі визначають «порчу» на людині або помешканні”, – розповідають фактчекери.
Та якщо вживати румунську чи іншу сіль з добавкою Е536 цілком безпечно, то для якісної консервації вона не підходить. Не купуйте румунську сіль для закруток – велика ймовірність того, що банки «позриває».
Як повідомили в торговельній компанії «Добра хата», підприємство вже припинило закупівлі солі у румунських партнерів і розглядає постачальників із Єгипту, щоб надавати українцям сіль без Е536. Щодо інших компаній, які постачають сіль румунського виробництва, поки такої інформації нема.
І на завершення ловіть кілька смачних рецептів від журналісток КУРСу:
- Час закруток настав: королівські баклажани в аджиці за пів години
- Час закруток настав: абрикоси в яблучному пюре
- Час закруток настав: простий і смачний рецепт ткемалі зі слив “угорок”