Минулого тижня Юліан Чаплінський відвідав Івано-Франківськ, аби оцінити ситуацію з «Дністром» і відзняти відео для свого влогу. Безпосереднім приводом для такої «інспекції» стали публікації франківця Ростислава Шпука. Йшлося про наміри нинішнього господаря «Дністра» підприємця, засновника фірми «Надія» Мирослава Бойка засклити унікальну галерею колон вздовж фасаду, який виходить на вулицю Шевченка.
У блозі про «євроремонт в Івано-Франківську» Чаплінський нищівно розкритикував псевдореставрацію пам’ятки архітектури.
«Я давно спостерігав, як відбувається незрозуміла – в лапках – «реставрація» будинку готелю «Дністер». Розкішна кам’яниця розміром у пів периметрального кварталу в стилі постсецесії. Розкішний теракотовий дах по периметру – і тут, я бачу, чомусь змінюють його форму, надбудовують два поверхи з технічним і роблять абсолютно огидну пропорцію вікон на цій мансарді. І всі мовчать. Я не чую обурення, не бачу, щоб люди перекривали вулиці. Але мене привабив пост у фейсбуці про те, що почали шклити галерею колон, яка проходить по вулиці Шевченка. Так власник вирішив відтяпати простір ще й вулиці – і це насправді жалюгідно. Мало того, що він зіпсував будинок, він ще й вулицю забирає», – говорить Чаплінський.
Мешканець вулиці Шевченка Ростислав Шпук давно намагається привернути увагу до брутальної забудови історичного простору. Шевченка – це вулиця-музей усіх архітектурних стилів, присутніх в Івано-Франківську. Але останніми роками її архітектурний ансамбль зруйновано висотними «новоутвореннями». Зашиваючи склом колонаду «Дністра», його власники псують ще й сам вхід у вулицю.
«Це унікальний будинок не тільки для Франківська, а й для Західної України. Перша кам’яниця з бетону, часи відходу від сецесії. І тут є дуже елегантна колонада, з якої починається вулиця Шевченка… Як казав Бернард Шоу, з порогу видно, чи розумна господиня будинку, так і цей будинок проявляв розум цього міста. Це унікальна і найдовша галерея, вона створювала архітектурну погоду на всю вулицю, на весь центр. Зараз її хочуть засклити, і це буде велика втрата для міста. І це просто неприпустимо. Ми проковтнули оцей жовтий колір пітерського рококо, ми проковтнули дах, на горі цілий якийсь цех на вигляд, позолота на ковальстві, і багато всього, що баналізує пам’ятку. Вежка свого часу згоріла, і її зробили інакшою, вона не відповідає тій первинній формі і духові того часу. У цьому будинку був підписаний Акт Злуки УНР і ЗУНР, тут відбулися дуже важливі політичні події, проживало багато видатних людей, цей будинок вплинув на політичне життя всього регіону, країни. За дві світових війни лінія фронту переходила через місто десяток разів, і ніхто не порушив цього будинку. І раптом аж наші ж, українці, його фактично руйнують. Бо це вже щось інше, це вже не той будинок», – говорить Ростислав Шпук.
«Дуже обурлива історія. І мене більше обурює навіть не те, що цей урод (власник готелю, – ред.) зробив, як те, що Франківськ просто мовчить. А найбільше дивує влада Франківська. Якщо подивитися сторінку мера міста у фейсбуці, там кожен другий пост – то співають гімн, то УПА, то Бандера і Шухевич, і таке взагалі враження, що людина бореться за звання найпатріотичнішого мера України. І попри те дозволяє робити отаке з пам’яткою патріотичної української історії. Якщо там був ухвалений Акт Злуки УНР і ЗУНР, то ця споруда взагалі мала б бути недоторканною. А на це все закривають очі. Отакий видатний свободівський націоналістичний Івано-Франківськ навіть не розуміє, що це історія і це живий пам’ятник, який не підлягає такому знущанню», – підсумовує Юліан Чаплінський.
Блог Чаплінського про «Дністер» викликав значний резонанс у франківських спільнотах. Міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків вже не міг звично відмовчуватися й вдавати, що проблеми не існує. Сьогодні в ефірі на радіо «Західний полюс» Марцінків спромігся пообіцяти, що влада «буде реагувати різними шляхами, можливо, навіть позовом до суду».
Дивіться також розмову з Юліаном Чаплінським в програмі #Йоd на КУРСі. Мова про нинішню забудову Івано-Франківська, його архітектурну спадщину та як зробити місто комфортнішим:
Як писав КУРС, у 2017 після розголосу в ЗМІ про порушення при реставрації пам’ятки управління з питань держархбудконтролю (ДАБІ) скасовувало дозвіл на проведення робіт у будівлі готелю “Дністер” за відхилення від робочого проекту. Власника оштрафували на 25 500 грн. Згодом за неприведення даху до попереднього стану представники фірми “Надія” отримали ще 6800 грн штрафу. Проте «реставраційні» роботи продовжилися. З авторами критичних постів у соцмережах Мирослав Бойко навіть пробував судитися, вимагаючи 200 тисяч гривень за «душевні страждання». У той же час Руслан Марцінків нагородив Бойка грамотою виконкому “за вагомий внесок у розвиток туризму, популяризацію міста Івано-Франківська, розвиток туристичної інфраструктури та з нагоди дня народження”.
Довідка
Будинок готелю “Австрія” побудували за проєктом архітектора Фредеріка Януша і відкрили 1 травня 1914 р. На той час це був один із найкращих готелів в місті. В часи ЗУНР готель отримав назву “Одеса”.
В цій будівлі 3 січня під час засідання Української Національної Ради ЗУНР був схвалений історичний Універсал про Злуку з Українською Народною Республікою.
За Польщі від 1919 до 1939 року готель носив іншу назву – “Варшава”, після 1944 року – “Спартак”, а вже з 1960-го – “Дністер”.
У готелі бували відомі українські політики: Михайло Грушевський, Симон Петлюра, Володимир Винниченко, Кость Левицький, Дмитро Вітовський, Лев Бачинський та інші.
У січні 1990 року живий ланцюг, що об’єднав схід і захід України, починався саме від дверей цієї кам’яниці.