fbpx

Підземні паркінги в Івано-Франківську: сучасні рішення для комфортного життя

Суспільство 21:20, 01.04, 2025
НА ФОТО: Паркомісця в підземних паркінгах - це зручно і вигідно. Фото: Depositphotos

Івано-Франківськ ─ доволі компактне місто, що дозволяє з легкістю дістатися з одного кінця в інший, скажімо, пішки, на велосипеді чи самокаті. Однак кількість автівок на дорогах продовжує збільшуватися. І це не дивно, адже машина давно вже не вважається розкішшю, а є лише засобом пересування. Але є одна проблема ─ у Франківську дуже бракує парковок, особливо в центральній частині міста. Рішення очевидне ─ підземні паркінги. До того ж спроєктовані так, щоб у разі потреби їх можна було використовувати як укриття.

Підземні паркінги у світі і Франківську: ефективне використання простору

Перша в історії підземна парковка з’явилася в будинку Міла в Барселоні в 1910 році. Архітектором будинку був геніальний Антоніо Гауді, а сам будинок включений в список всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Перша дворівнева підземна парковка з’явилася в 1964 році під корпусами Каліфорнійського державного університету, а найбільша підземна парковка на сьогодні знаходиться в Торонто — на 2400 машино-місць.

Що стосується Івано-Франківська, то тут перший підземний паркінг відкрили у серпні 2016 року у житловому комплексі «Центральний» на вулиці Мельника, 10. А перша підземна автостоянка, яка відповідно до державних будівельних норм може використовуватись як бомбосховище, з’явилася лише у 2021 році в ЖК «Липки». За даними забудовника ─ будівельної компанії «Ярковиця», наразі це найбільша підземна парковка в Івано-Франківську, яка вміщає понад 300 автомобілів.

«За вимогами сучасних ДБН, паркомісця мають бути розміщені щонайменше на відстані 20 метрів від вікон, ─ каже представниця компанії «Ярковиця» Софія Мельничок. ─ Важко уявити, де в центральній частині міста можна облаштувати парковку, аби вона була за 20 метрів від вікон. А ще на подвір’ї мають бути дитячі, ігрові та спортивні майданчики. Тобто забезпечити наземний паркінг в достатній кількості фактично неможливо, тому й виникла потреба ховати автомобілі під землю».

Окрім того, після початку повномасштабного вторгнення росії в Україну гостро постало питання бомбосховищ та укриттів. І тепер закон вимагає від забудовників проєктувати та будувати бомбосховища у кожній новій будівлі. Це доволі дороговартісна історія, тому, аби оптимізувати витрати, деякі компанії проєктують підземні паркінги з урахуванням того, що вони слугуватимуть і бомбосховищами.

Паркомісця в підземному паркінгу
Підземний паркінг в Україні – це ще й укриття. Фото ілюстративне: Depositphotos

Окрім того, що підземний паркінг економить площі та виконує функцію бомбосховища, він робить двір безпечнішим і зручнішим для мешканців новобудови, бо звільняє його від автомобілів. Це цілком відповідає концепції організації простору житлового комплексу «Опришівська слобода».

«Через те, що містечко розтягнулось на 10 гектарів, в нас була можливість спроєктувати наземні паркомісця для мешканців, гостьові паркомісця, гаражі, ─ розповідає Софія Мельничок. ─ І коли ми почали проєктувати будинки з підземними паркінгами, то думали передусім не про нові ДБН, а про комфорт мешканців. Все ж таки це дуже зручно ─ заїхав під землю, вийшов з машини із сумками, пройшовся метр до ліфта і піднявся до себе на поверх».

З іншого боку, забудовник подбав про безпечне перебування на вулиці дітей, навіть наймолодшого віку.

Підземний паркінг: безпека, зручність, функціональність

Одним із ключових аспектів при проєктуванні підземних паркінгів в житлових комплексах «Ярковиці» є безпека. Насамперед дбають про припливно-витяжну вентиляцію та протидимний захист.

Перше ─ це система, що забезпечує подачу повітря, насиченого киснем, а також видаляє відпрацьовані повітряні маси з приміщення. Друге ─ комплекс технічних рішень, призначений для видалення диму, який виникає при пожежі, та зниження його концентрації.

Системи максимально автоматизовані. Застосовуються датчики концентрації CO2, температури та вологості повітря, за сигналами яких налаштовується потужність витяжки і припливу повітря.

«Над кожним паркомісцем є пожежна сигналізація і система пожежогасіння, ─ розповідає представниця «Ярковиці». ─ Тобто, якщо над авто спрацює пожежна сигналізація, автоматично увімкнеться система видалення диму та пожежогасіння. Що важливо, для всіх систем використовуються виключно металеві труби. Адже в разі пожежі пластикова труба згорить за лічені хвилини, а полум’я може поширитись на верхні поверхи».

Також важливим елементом системи безпеки є комплексне відеоспостереження. Камери встановлюють на в’їздах та виїздах, а також по всьому периметру паркінгу для постійного моніторингу.

Окрім відеоспостереження, працює пропускна система. Вона передбачає використання пультів дистанційного керування, контактних карток або автоматичне зчитування номерних знаків автомобілів. Тобто при під’їзді до шлагбаума камера фіксує номер автомобіля, звіряє його з базою даних мешканців, і, якщо номер зареєстрований, шлагбаум автоматично відкривається.

«Позаяк в нас підземні паркінги матимуть подвійне призначення, всі вони будуть оснащені санвузлами та медичними кімнатами», ─ додає Соломія Мельничок.

А ще забудовник передбачив комфортні з’їзди та виїзди. Адже стрімкі з’їзди чи виїзди можуть створювати небезпечні ситуації. Зокрема, важливо, щоб автомобіль виїжджав з паркінгу на рівну ділянку ще в межах зони виїзду. Це забезпечує водію хороший огляд.

Підземні паркінги
Паркомісце в підземному паркінгу в центрі Івано-Франківська – вдала інвестиція. Фото: Depositphotos

Підземний паркінг в Івано-Франківську – інвестиція з перспективою

Насправді облаштування підземного паркінгу є доволі затратним для девелоперів. Також купівля паркомісця може стати дуже вдалою інвестицією. Є кілька ключових факторів. Найперше ─ це стабільний попит, особливо в центральних районах міст та новобудовах, як-от, до прикладу, ЖК «Ярко Центр» і Клубний будинок на Панаса Мирного.

«Раніше люди не схильні були купляти квартиру разом з паркомісцем. Вони думали: «Я куплю квартиру, а на залишок ─ зроблю ремонт. Ну, а в майбутньому, можливо, подумаю про власне паркомісце». Але ситуація вже почала змінюватись, бо все частіше кількість автомобілів перевищує кількість доступних паркомісць», ─ говорить Софія Мельничок.

Ярко Центр - новобудови в центрі Івано-Франківська
Ярко Центр

В «Ярковиці» йдуть назустріч покупцям і всіляко підтримують придбання паркомісця ще на етапі купівлі квартири. Зокрема, пропонують довгострокове розтермінування із незначним першим внеском.

«Вам не потрібно там робити ремонт та додатково вкладати кошти. Навпаки ─ це можливість отримання регулярного доходу, ─ каже представниця компанії. ─ Якщо ви надумаєте здавати паркомісце в оренду, воно вам окупиться в доволі короткі терміни ─ 5-6 років, залежно від місця його розташування».

Окрім того, вартість паркомісць, як правило, має тенденцію до зростання зі збільшенням щільності забудови та розвитком інфраструктури району. Таким чином, вкладення в паркомісце може стати вигідною інвестицією з довгостроковою перспективою.

Стежити за будівництвом та бути в курсі всіх пропозицій можна:

Читайте також: 

Реклама

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: