Управління капітального будівництва міськвиконкому оголосило тендер на першу чергу будівництва моста через Бистрицю-Солотвинську, тобто транспортної розв’язки в районі вулиць Хіміків-Надрічна.
Закупівлю оголосили з очікуваною вартістю 329 690 000 млн грн. Тендерні пропозиції приймаються до 24 серпня, аукціон планують провести – 24 вересня.
За умовами тендерної документації, замовник має заплатити підряднику аванс у розмірі 60% протягом п’яти днів з дня підписання договору, решту – протягом п’яти днів після виконання робіт.
Нагадаємо, тендер на будівництво транспортної розв’язки в Івано-Франківську оголосили вже вдруге.
Перший тендер на будівництво розв’язки УКБ оголосило у квітні минулого року. На торги прийшли чотири компанії: ТОВ “Мостобудівельний загін-112”, яке вже будує міст, ТОВ “Будівельна компанія “Адамант”, ТОВ “ПБС” та ТОВ “Завод Майстер-ПрофІ”.
Пропозиції двох останніх учасників тендерний комітет відхилив. Компанія “ПБС” оскаржила відмову в Антимонопольному комітеті – і АМКУ визнав рішення тендерного комітету неправомірним. Тоді у день, коли мав мав відбутися аукціон, тендерний комітет просто скасував торги через нібито “виявлені порушення у частинi складання тендерної документацiї замовником“. Тобто міське Управління капітального будівництва (УКБ) у день аукціону зненацька знайшло порушення у своїй же документації (!).
Порівняно з минулим роком очікувана вартість тендеру не змінилася. Але замовник суттєво посилив вимоги до учасників. Минулого разу вимагав лише надати довідки про наявність техніки, працівників та досвід роботи.
Цього року замовник розписав вимоги до кількості техніки, її видів, кількості працівників, їхнього досвіду роботи та ін.:
Важливо розуміти: якщо двічі не знайдеться учасників, які відповідатимуть цим критеріям, УКБ зможе укласти договір за переговорною процедурою з підрядником, якого обере на власний розсуд. Схоже на те, що саме це і є метою міської влади, яка зробила все, щоб не допустити до будівництва мосту компанію “ПБС” Олександра Шевченка, постійного критика і конкурента міського голови Руслана Марцінківа на минулих місцевих виборах.
Також у тендерній документації вказано, що фінансування робіт буде здійснюватися за кошти міського бюджету. Місяць тому КУРС надіслав інформаційний запит з проханням надати інформацію про стан виконання робіт, які вже ведуться, стан розрахунків з підрядником та бюджетні призначення на роботи на цей рік. Втім, в УКБ відмовились надати інформацію, мотивуючи тим, що така інформація начебто є лише станом на 1 число кожного місяця, а не на 15-те, коли КУРС надіслав запит. Втім, ми не отримали відповіді про заборгованість міста перед підрядником ні станом на 15-те, ні станом на 1 липня.
Як писав КУРС, будівництво моста передбачає три черги: перша – будівництво розв’язки в районі вулиць Хіміків – Надрічна, друга – будівництво під’їзної дороги з вулиці Хіміків, третя – спорудження самого моста.
Роботи почали з кінця – з третьої черги. 30 червня 2017 року тодішній голова ОДА Олег Гончарук затвердив проєктну документацію на будівництво моста із кошторисною вартістю 212,3 млн грн. І на початку липня того ж року управління капітального будівництва (УКБ) міськвиконкому оголосило тендер з очікуваною вартістю 206,6 млн грн.
Найнижчу ціну тоді запропонувала фірма “Мостобудівельний загін №112” – 120 млн грн і виграла тендер.
Вже через рік, 3 жовтня 2018 року, міське УКБ укладає угоду з ТОВ “Мостобудівельний загін № 112” про додаткові роботи з будівництва мосту на 58,35 млн грн.
Подорожчання робіт міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків пояснював зростанням вартості металу. Коли оголошувався тендер, вартість металу закладали по 34 тис. грн за тонну, а купували вже по 87 тис. грн за тонну.
Втім, насправді невідомо, чи місто взагалі оплачувало якісь кошти за метал. Як стверджував Марцінків, місто вже заплатило за будівництво моста 136 млн грн. Але, за даними пошуково-аналітичної системи «007» та інших баз даних і систем аналізу публічних фінансів, з 2017 року підрядник отримав з міського бюджету лише 1 877 597,58 грн. Підтверджень жодних інших витрат немає.
Руслан Марцінків називав новий міст через Бистрицю-Солотвинську “майбутнім своєї політичної кар’єри”. Згідно з договором міст мали здати 31 серпня минулого року. Згодом Руслан Марцінків пообіцяв завершити роботи в грудні 2020 року. Однак арку мосту досі так не перекинули через річку. Останнім часом мер кілька разів обіцяв завершити цей етап будівництва “за кілька днів” та “незабаром”, знімав відео на підтвердження того, що роботи на об’єкті ведуться, але ці роботи чомусь припинялися одразу після зйомок.