В багатьох країнах світу вакцинація від вірусу папіломи людини є обов’язковою і прийнята на рівні державної програми. В Україні щеплення наразі рекомендовані. Чим небезпечний вірус та чому обстежуватися й вакцинуватися потрібно як жінкам, так і чоловікам, пояснює Зоряна Лазар, акушер-гінеколог лікувально-діагностичного центру Мед Атлант зі стажем роботи 10 років.
Вірус папіломи: що це таке і як передається
Вірус папіломи людини або ВПЛ – це збірна назва для всіх видів вірусів, які провокують папіломи, тобто вирости або пухлини, які утворюються на слизових та на шкірі. Група ВПЛ включає близько 100 різновидів вірусів. З них близько 80 штамів небезпечні для людини.
Передається ВПЛ переважно при статевому акті, умова – тісний контакт зі слизовою. Презервативи не захищають від вірусу.
У побуті, наприклад плаваючи в басейні чи через сидіння унітаза, заразитись цим вірусом неможливо, він швидко гине в навколишньому середовищі.
Кілька років тому вважалось, що вірус в організмі проявляє себе появою доброякісних новоутворень. Проте сьогодні відомо, що ВПЛ провокує появу гострокінцевих кондилом на статевих органах і збільшує ризик розвитку онкологічних захворювань. Існує близько 100 типів ВПЛ, більшість – безпечні. Натомість онкогенні типи вірусу викликають рак. У жінок – рак шийки матки, вульви, піхви, ануса і глотки.
Жіночий організм більш вразливий до злоякісного протікання хвороби в порівнянні з чоловічим. Це обумовлено особливостями жіночої статевої системи та більшою зоною контакту шкіри і слизової оболонки під час статевого акту.
“Чоловіки найчастіше є носіями вірусу і можуть не здогадуватися про це”, – констатує Зоряна Лазар. У чоловіків в окремих випадках ВПЛ може призводити до розвитку кондилом на статевих органах, ураження уретри, раку статевого члена та прямої кишки.
З практики Зоряна Лазар розповідає, що у жінки можуть бути прояви ВПЛ, а у чоловіка, її партнера, – взагалі ніяких. “Якщо ми підтвердили вірус у жінки, то чоловіка обов’язково скеровуємо до уролога. Незалежно, чи є в нього скарги, чи немає. Він повинен пройти обстеження, щоби повторно не інфікувати жінку”, – розтлумачує гінеколог.
Стійкий імунітет від вірусу не формується, тому повторне зараження можливе як новими, так і тими самими штамами.
“ВПЛ не виявляється в крові і не лікується ніякими імуностимуляторами – в більшості випадків здорова імунна система може впоратись з вірусом самостійно і виводить його з організму протягом декількох років”, – прояснює лікарка. При різних імунодефіцитах, викликаних як стресовими факторами, так і іншими захворюваннями, прояви ВПЛ прогресують.
Важливо знати, що вірус папіломи людини “прокидається” у вагітних жінок. Це зумовлено перебудовою гормональної системи. В цей час папіломи, які утворились до вагітності, можуть збільшуватись в розмірах та змінювати зовнішній вигляд. ВПЛ ніяк не впливає на розвиток плоду. Проте дитина може інфікуватися від матері під час проходження родовими шляхами.
Як ВПЛ викликає рак
Особливо небезпечні онкогенні типи ВПЛ. Потрапляючи в організм, вони вбудовують свою ДНК в клітини слизових та шкіри. Так запускаються механізми неконтрольованого поділу клітин, що і призводить до розвитку онкологічного захворювання.
Найнебезпечніші – 16 та 18 онкогенні типи ВПЛ. “У 80% випадків саме ці штами викликають патологічні процеси на шийці матки. Як-от дисплазія – це передраковий стан шийки матки, з часом може перейти в рак, – розповідає Зоряна Лазар. – Якщо у жінки виявили ВПЛ, вона має дообстежитися, щоби уникнути онкології”.
Від моменту інфікування ВПЛ до розвитку раку шийки матки може пройти до 20 років. Важливо регулярно проходити скринінг – щоби був у запасі час на виявлення передракового стану і своєчасного лікування ураженої ділянки.
Серед штамів вірусу з високим онкогенним ризиком зараз дуже часто зустрічаються 6 та 11 типи, каже Зоряна Лазар. Вони провокують розвиток гострокінцевих кондилом. Новоутворення швидко поширюються і спричиняють дискомфорт та біль. “Гострокінцеві кондиломи видаляємо. Прибрати їх можна за допомогою радіохвильової терапії під місцевим знеболенням”, – зазначає гінекологиня.
Рекомендований скринінг шийки матки жінкам необхідно починати проводити з 21 року – в цьому віці необхідно робити ПАП-тест (мазок на онкоцитологію). Його виконують до 29 років включно. З 30 років необхідно проводити ПАП-тест і ВПЛ-тест. При нормальних результатах такий скринінг можна робити один раз в 3-5 років.
Якщо ПАП-тест в нормі, але за результатами ВПЛ-тесту знайдено 16 чи 18 тип ВПЛ, необхідно провести розширену кольпоскопію і біопсію шийки матки.
“При діагностиці ВПЛ не обстежують на всі типи вірусу, а лише на високоонкогенні”, – уточнює гінекологиня.
ВПЛ не лікується. Тільки вакцинація
“Лікування, щоби позбутися вірусу, як такого не існує”, – наголошує Зоряна Лазар. Тому світова практика – вакцинація від ВПЛ, яка захищає від зараження.
“Рекомендуємо жінкам вакцинацію незалежно від того, чи виявили в них вірус. Імунологи говорять, що вакцинуватися можна, навіть не знаючи свого ВПЛ-статусу. Для тих, хто не заражений, щеплення буде запобіжником інфікуванню. Якщо вірус є в організмі, то вакцина допоможе з ним швидше впоратися”, – пояснює лікарка.
Специфіка ВПЛ у тому, що вірус піддається імунітету. Частина випадків інфікування проходить безсимптомно ще й тому, що імунітет здатний побороти вірус. “Що молодша жінка, то краще справляється імунітет”, – каже гінекологиня.
Зоряна Лазар розповідає, що часто трапляються такі ситуації: жінка прийшла на огляд, у неї виявили ВПЛ. Але змін на шийці матки немає, патологічних клітин не знайшли. Тоді дають загальні рекомендації і призначають контроль стану і вакцинацію.
Вакцинацію проти ВПЛ розпочинають у підлітковому віці, до початку статевого життя – з 9-14 років. Вакцинують як дівчаток, так і хлопчиків – вводять дві дози вакцини з інтервалом 6 місяців.
Починаючи з 15 років і до 45 років вводять три дози вакцини, зазначає Зоряна Лазар. При цьому обов’язковий інтервал такий: вводиться перша доза – через два місяці друга доза – через чотири місяці вводиться третя. Третя доза вакцини має бути введена через півроку від першої.
За словами лікарки, важливо провести вакцинацію до початку статевого життя. В такому випадку ефективність вакцини буде найвищою – вона дасть стійку імунну відповідь.
В Україні є дві вакцини від ВПЛ:
- Церварікс – захищає від 16 і 18 типів,
- Гардасил – від 6, 11, 16, 18 типів ВПЛ.
У Мед-Атланті доступні обидві вакцини. Вакцинація дорослих платна. Вакцинація для підлітків частково покривається державним фінансуванням у державних установах – про відповідні програми слід запитувати педіатрів чи сімейних лікарів.
Якщо у пацієнтки чи пацієнта діагностований ВПЛ, то вакцинуватися також можна і і потрібно, наголошує лікарка. Вакцина захистить від зараження новими штамами вірусу та від повторного зараження. Проводити аналіз на ВПЛ безпосередньо перед вакцинацією не потрібно.
Протипоказання до вакцинації від ВПЛ:
- вагітність,
- наявність інфекційних хвороб, запальних процесів,
- імунодефіцитні стани,
- проходження курсу лікування раку за допомогою променевої терапії,
- використання антидепресантів,
- алергічні реакції та ускладнення після попереднього щеплення від ВПЛ.
Перед щепленням від ВПЛ підліткам потрібно пройти огляд у педіатра, а дорослим – у терапевта та гінеколога, щоби виключити можливі протипоказання.
Вакцинація від вірусу папіломи людини проводиться внутрішньом’язово. “Цей спосіб, коли препарат не проникає відразу в кровотік, сприяє формуванню кращої, стійкої імунної відповіді і імунної пам’яті”, – каже Зоряна Лазар.
У клініці “Мед-Атлант” практикують комплексний підхід до проблеми інфікування вірусом папіломи людини: тут можна перевіритись на ВПЛ, позбутися папілом, отримати настанови стосовно щеплення і вакцинуватися.
Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:
- +38 (095) 00 38 452
- +38 (095) 00 38 453
- +38 (097) 41 13 133
- м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48 (корпус 1),
- м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23 (корпус 2).
Читайте також:
- Онкологія у жінок: як запобігти раку статевих органів
- Трепан-біопсія пухлин грудних залоз: точна діагностика в Івано-Франківську
- Народити здорову дитину: головне про вагітність від акушера-гінеколога Мар’яни Петрини
- Без точки G: як досягти оргазму, пояснює лікарка-гінеколог Олександра Попович
- Кожна жінка проживає клімакс по-своєму: гінеколог Ірина Кишакевич про те, як не втратити форму і здоров’я
- Рак молочної залози: чому потрібно звернутися до мамолога, поки нічого не турбує
- Радість народити не має віку: що треба знати майбутнім мамам в 40+