З якого віку відвідують дитячого гінеколога? На що потрібно звернути увагу мамі дівчинки? Які обстеження рекомендують молодій жінці? Чому змінюються тіло і вага у менопаузі? Та як залишатися красивою, повною сил і енергії після її завершення? Про найважливіші аспекти різних етапів життя жінки читачкам КУРСу розповідає гінекологиня Мар’яна Петрина з клініки “Мед-Атлант”.
Перший етап: маленька дівчинка
В різні періоди життя жінки її репродуктивна система зазнає змін, тому важливо розуміти, що ж відбувається з організмом. І саме гінеколог допомагає жінці пройти всі етапи життя і зберегти здоров’я.
Перший етап у житті жінки починається з вагітності її мами. Ще під час вагітності на УЗД оглядають, чи правильно розвиваються статеві органи дитини. Після народження дівчинки у пологовій залі її оглядає лікар-неонатолог. Далі дитина переходить під нагляд педіатра чи сімейного лікаря.
Синехії статевих губ – найчастіша інтимна проблема у маленьких дівчаток. Це стан, коли малі статеві губи ніби зростаються. Тому періодично слід перевіряти геніталії маленької дівчинки, щоби вчасно це виявити. І не зважати на пораду старших родичів “менше туди лізти”.
Кожна мама повинна уважно спостерігати за своєю дитиною: звертати увагу на гігієну дівчинки, виділення на її білизні. Слід підбирати лише натуральну білизну, використовувати натуральні засоби для купання дитини.
У віці від трьох років діти починають вивчати своє тіло. Важливо, щоби мама розповідала про частини тіла, озвучувала правильні назви.
Якщо дитина має скарги типу свербіж, печіння, біль у ділянці статевих органів, потрібно якнайшвидше звернутися до дитячого гінеколога.
Підлітковий період
У підлітковому періоді відбувається багато фізіологічних і гормональних змін, розвиваються вторинні статеві ознаки, збільшується маса тіла, приходить перша менструація.
Встановлення менструального циклу у підлітків може тривати до року. За останніми рекомендаціями, якщо є чотири менструації проти протягом одного року, то це вважається нормою.
Дівчатка у цьому віці дуже емоційні, тому важливо їм пояснювати, що є нормальним у їхньому розвитку, а що ні. Якщо не встановився відразу менструальний цикл, це нормально. А якщо змінилися виділення, з’явився біль, дівчинка втрачає багато крові під час менструації – це ненормально.
Неправильна реакція дорослих: “нічого, у мене під час місячних боліло, я терпіла, і ти потерпи”. Треба знайти причину болю і рішення, щоби його усунути.
Підлітковий вік – найкращий час для першого візиту до гінеколога. Це більше консультативний прийом – дитина і мама ставлять питання, які їх цікавлять.
Звичайно ми звертаємо увагу на стан дитини, як вона себе почуває під час менструації, чи може відвідувати школу, чи немає анемії та якихось інших змін загального стану.
Якщо менструація супроводжується болем, то передусім звертаємо увагу на анамнез – як було у мами, бабусі, у сестри. За потреби робимо УЗД органів малого тазу – через живіт, через наповнений сечовий міхур. Таке обстеження не викликає у дітей стресу. І після того шукаємо причину болю. Іноді вона є анатомічною.
Є методи корекції болю під час менструації. Рекомендуємо препарати, які підліток може приймати. А також немедикаментозні методи, наприклад йогу чи інший спорт. Легкі фізичні навантаження стимулюють кровообіг в органах малого тазу і допомагають зменшити біль та усунути набряки. Важливе харчування – в цей час виключаємо певні продукти. Додаємо чай з м’ятою, що також може полегшити стан. Стежимо, щоби був регулярний стілець, не було закрепів, тому що закрепи посилюють менструальний біль. Підходимо до проблеми комплексно і дивимося, чи є результат.
Як мама донечки-підлітка маю сказати, що у цьому періоді є вкрай важливі довірливі, дружні стосунки між мамою і дочкою. Статеве виховання починається ще в дитячому віці і продовжується у підлітковому. Дівчатам варто розповідати не лише про статеві стосунки, а й про методи контрацепції та інфекції, які передаються статевим шляхом.
На цьому етапі, щоби бути більш авторитетними батьками, можна звернутися до дитячого гінеколога – він повинен розповісти про все детально, озвучити всі методи контрацепції. Важливо підготувати дитину до початку статевого життя в делікатній формі.
Що стосується контрацепції, то на початку статевого життя рекомендуємо бар’єрний захист, тобто презерватив – інакше не отримати захисту від інфекцій, що передаються статевим шляхом.
Не забуваємо про вакцинацію від папіломавірусної інфекції, яка у майбутньому захистить від раку шийки матки. Найкраща ефективність такого щеплення – до початку статевого життя. Згідно з останніми світовими дослідженнями, немає жодної жінки з раком шийки матки, яка була вакцинована і захворіла.
Є різні вакцини від вірусу папіломи людини, які захищають від двох, чотирьох або 9 онкогенних штамів. Всі ці вакцини ефективні. Яку вибирати, залежить від можливостей батьків і наявності вакцини.
У клініці “Мед-Атлант” є різні вакцини від ВПЛ. Перед вакцинацією слід пройти педіатра або дитячого гінеколога. Дитина має бути здоровою, без респіраторних захворювань, температури. Як мама підлітка я вакциную свою дочку, бо бажаю їй тільки добра.
Мамі, яка приходить до мене з дівчинкою-підлітком, завжди рекомендую переглянути спосіб життя дитини: забезпечити якісне харчування, повноцінний сон, позитивні емоції, натуральну білизну, гіпоалергенні прокладки і підмиватися звичайною водою.
Репродуктивний вік
Репродуктивний вік – період, коли жінка активно веде статеве життя, будує стосунки, планує дітей. На цьому етапі важливе регулярне відвідування гінеколога, щоби виявити найменші відхилення від норми.
Після того як жінка починає статеве життя, гінеколога відвідують раз на рік, а краще – раз на пів року. Ну і, звичайно, негайно при будь-яких скаргах.
Розрізняємо ранній і пізній репродуктивний вік. У кожному – свої обстеження. Про все це ми детально розповідаємо жінці під час першого візиту. Я рекомендую скринінгові мазки, ПАП-тест, ВПЛ-обстеження, УЗД органів малого тазу, УЗД грудей та УЗД щитоподібної залози.
Коли є проблеми, призначається лікування. Сучасна медицина дозволяє вчасно виявити проблему і швидко та якісно провести лікування.
У кого стоїть питання вагітності, гінекологічний огляд включає рекомендації, як підготуватися до цього періоду. Якщо приходить жінка з безпліддям, шукаємо причину і лікуємо. Я часто кажу своїм пацієнткам, що у жодної жінки немає завдання обов’язково народити дитину, але обов’язково має бути така можливість.
Що стосується лікування безпліддя. В “Мед-Атланті” ми можемо провести ефективну діагностику безпліддя з допомогою ендоскопічного методу гістероскопії. Органічні проблеми усуваємо консервативно або оперативно – з допомогою щадного методу лапароскопії.
Три періоди етапу вікових змін
Період клімаксу – той етап життя жінки, довкола якого найбільше міфів. Мовляв, здоров’я занепадає, тіло змінюється, краса безповоротно втрачається, секс зникає і взагалі активне життя добігає кінця. Але це не так. Вікові зміни на цьому етапі – всього лише перехідний період до зрілості, яка може бути прекрасною для жінки.
Є три етапи вікових змін. Перименопауза – це час, коли з’являються перші ознаки зниження рівня статевих гормонів. Передує менопаузі, може тривати до 10 років.
Зазвичай після 40 років жінка відмічає часту зміну настрою, в неї слабшає лібідо, змінюються менструації, з’являється вагінальна сухість, починає рости вага, загострюються хронічні захворювання. В цей час важливо, щоби гінеколог скоригував всі скарги жінки. Рекомендуємо особливо відповідально поставитися до раціонального харчування і спорту. Це, звісно, невід’ємні частини будь-якого періоду життя, але тут це особливо важливо.
Менструації в перименопаузі стають меншими, коротшими. Спочатку інтервал між місячними скорочується, потім продовжується, поступово вони зникають.
Через зниження рівня статевих гормонів сповільнюється метаболічний обмін. Якщо спростити, то підвищується вироблення гормонів, які протилежні жіночим. Як результат, тіло жінки стає інакшим – додаються об’єми в ділянці живота, плечей, рук. Це природний процес, якого не уникнути. Але його можна коригувати.
Чи можна продовжити час перименопаузи до менопаузи? Ми повинні закривати дефіцити вітамінів і мінералів, змінювати харчування, додавати більше фізичної активності, практикувати позитивне мислення, а при потребі працювати з психологом – тобто підійти комплексно до того, щоби відсунути час змін, наскільки це індивідуально можливо.
Що можна робити з вагінальною сухістю? Є широкий арсенал препаратів – лубриканти, вагінальні гелі, мазі. Підібрати оптимальний варіант допоможе гінеколог. Не варто самій експериментувати із засобами з супермаркетів. У кожної людини своя переносимість препаратів. Часом жінки, які нехтують такою засторогою, можуть негативно вплинути на середовище піхви і самі собі створити проблеми, як-от кольпіти, вагінози і таке інше.
Менопауза – це період до року від останньої менструації. На жаль, у наш час тривог і неспокою менопауза молодшає. І це світова проблема. Тож наголошую своїм пацієнткам, що важливо зберігати не лише фізичне, а й ментальне здоров’я, бо стрес дуже прискорює настання менопаузи. Відтермінувати її неможливо.
У нас в Україні протистояти стресу складно, особливо якщо чоловік чи інші близькі люди на війні. Тут важливо звернутися до гінеколога, він оцінить ситуацію, стан жінки і дасть актуальні поради з корекції способу життя, можливо, порекомендує терапію.
Найбільш поширені побічні стани під час менопаузи це остеопороз та гіпертонія. Зменшується щільність кісткової тканини, розвивається схильність до переломів. За рахунок того, що набирається вага, підвищується артеріальний тиск і схильність до діабету другого типу, розвиваються серцево-судинні зміни. Плюс загострюються хронічні стани. Що з цим робити? Опрацьовуємо ці проблеми в трійці – гінеколог разом з ендокринологом і сімейним лікарем.
Кожна жінка має якусь свою проблему. Гінеколог працює з тим лікарем, який буде найбільш ефективним для її усунення. Для всіх – підключаємо постійний контроль індексу маси тіла, стараємося вживати менше калорій, щоби не набирати ваги. Продовжуємо заняття спортом, налагоджуємо сон. Важливе статеве життя – жінка повинна відчувати себе бажаною, незважаючи на те, що вона в періоді менопаузи. Якщо є депресивні процеси, не варто боротися самотужки – краще довіритися гінекологу та психологу.
У час менопаузи варто максимально підвищити якість свого життя. Серед моїх пацієнток багато красивих життєрадісних жінок, які проходять менопаузу і постменопаузу. Вони є прикладом для своїх доньок та онучок. Їм допомагає правильний спосіб життя, фізична активність, любов до себе. А також підтримка партнера. Якщо жінка дбає про себе, то вона має гарне здоров’я і добре почувається.
Постменопауза – це період після менопаузи. Ніколи не погоджуся, що це кінець жіночого життя. Це лише етап в житті, і як його прожити, залежить від кожної з нас. Зокрема, від того, наскільки жінка уважна до себе, а це проявляється у регулярних оглядах, правильному харчуванні, танцях, музиці – у всьому, що приносить радість.
Фізичні навантаження в періоді постменопаузи особливо важливі, оскільки вони допомагають боротися з віковими змінами. Мова про так звані вдовині горби, які формуються ззаду на шиї, зміну ходи, коли через слабкість м’язів опускаються плечі. В цей час потрібно постійно дбати про стан м’язів та суглобів. Не забуваємо, що є замісна гормональна терапія, яка створена, щоби усувати «побічні» стани постменопаузи, і вона дійсно працює.
Замісна гормональна терапія – не універсальна річ, її підбирають для кожної конкретної жінки. Дозування залежить від того, скільки часу у жінки немає менструації і яка наша мета, чого хочемо добитися.
ЗГТ призначається не раніше ніж після 12 місяців відсутності менструацій. Це безпечно, якщо попередньо жінка пройшла повне клініко-лабораторне та функціональне обстеження. При цьому виключаємо різні проблеми з печінкою та нирками. Перевіряємо здоров’я молочних залоз, збирається анамнез, чи не було онкологічного захворювання в рідних.
Зазвичай жінки розквітають на гормональній терапії, повертається енергія, бажання жити, творити, працювати. Чи це природно? Скажу так: жінка має мати вибір. Вона має знати, що є препарати чи методики, які можуть допомогти. За кордоном ЗГТ – поширена практика. Тепер, коли наші жінки мають можливість відвідувати багато країн світу, вони по-іншому сприймають старіння. В останні роки запит на гормональну терапію збільшився.
Мене іноді запитують: коли жінка може вже не ходити до гінеколога? Ми не можемо не ходити до гінеколога. І в 70, і у 80 років раз на рік потрібно відвідувати жіночого лікаря, бо є ризик деяких захворювань, що можуть виникати з віком. Лікар-гінеколог має бути завжди поряд.
Моя головна порада всім жінкам: з раннього віку розуміти, що красива жінка – це здорова жінка, а гінеколог – ваш друг на все життя!
Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:
- +38 (095) 00 38 452
- +38 (095) 00 38 453
- +38 (097) 41 13 133
- Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48 (корпус 1)
- Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23 (корпус 2)
- сайт ЛДЦ Мед-Атлант
- Мед-Атлант у facebook
- Мед-Атлант в Instagram
Читайте також:
- Астма починається в носі: чому не можна нехтувати алергічний нежить
- Онкологія у жінок: як запобігти раку статевих органів
- Трепан-біопсія пухлин грудних залоз: точна діагностика в Івано-Франківську
- Народити здорову дитину: головне про вагітність від акушера-гінеколога Мар’яни Петрини
- Без точки G: як досягти оргазму, пояснює лікарка-гінеколог Олександра Попович
- Кожна жінка проживає клімакс по-своєму: гінеколог Ірина Кишакевич про те, як не втратити форму і здоров’я
- Рак молочної залози: чому потрібно звернутися до мамолога, поки нічого не турбує
- Радість народити не має віку: що треба знати майбутнім мамам в 40+
Реклама