Спінальна анестезія дозволяє бути у свідомості під час операції – стежити за маніпуляціями лікарів, розмовляти, слухати музику. Серед пацієнтів цей вид знеболення відомий як «укол в хребет». У яких випадках рекомендують спінальну анестезію і чому її не варто боятися, читачам КУРСу розповідає Тарас Гладкий, лікар-анестезіолог клініки Мед-Атлант.
Що таке спінальна анестезія?
Її ще називають спинномозковою. Мовою медиків, спінальна анестезія – це метод нейроаксіальної регіональної анестезії, при якій місцевий анестетик вводиться в субарахноїдальний простір. «Місцеве знеболення, яке дає можливість проводити оперативні втручання на нижній частині тіла», – пояснює доступно як для пацієнтів анестезіолог Тарас Гладкий. При цьому пацієнт може перебувати у свідомості і бачити, що відбувається в операційній.
Нестрашний «укол в хребет»
Анестезіолог каже, що в народі спінальну анестезію охрестили «укол в хребет», хоч насправді в хребет ніхто не коле, ін’єкція відбувається у місці міжхребцевих проміжків.
Часто люди бояться цієї анестезії. Тому дуже важлива консультація лікаря-анестезіолога напередодні операції. Він докладно опише маніпуляцію, пояснить, як вона робиться, і разом із пацієнтом погодить її застосування.
Хвилювання і страх у пацієнтів викликають міфи про «укол в хребет». Один із них: спінальна анестезія дає ускладнення. Наприклад, головні болі. Хоча спінальна анестезія має багато переваг, слід зазначити, що вона справді може супроводжуватись певними недоліками, такими як постпункційний головний біль, зниження артеріального тиску, можливі алергічні реакції. Однак більшість із цих ускладнень є тимчасовими і легко коригуються медичним персоналом, пояснює Тарас Гладкий.
Інший міф, що при спінальній анестезії можна пошкодити хребет. «Перед початком операції і введенням анестетика оглядаємо місце, куди будемо робити пункцію, – це міжхребцевий простір нижче рівня закінчення спинного мозку (L2), відтак пошкодити його при цьому практично неможливо», – пояснює анестезіолог.
Місцевий анестетик вводиться у субарахноїдальний простір, де знаходяться корінці спинномозкових нервів, які відповідають за нижню частину тіла. «Коли вводимо біля корінців анестетик, вони блокуються і це забезпечує знеболення та знерухомлення», – каже лікар.
Пацієнт може відчувати заніміння в кінцівках, втрату чутливості і руху в них. «Дотримуючись правильної тактики спінальної анестезії, ми не викличемо ніяких ускладнень», – зазначає спеціаліст.
Коли застосовують спінальну анестезію
Спінальну анестезію використовують тільки при операціях на нижній частині тіла. Коли мова йде про операції лапароскопічні чи будь-які інші на верхній частині тіла, то використовують інший вид знеболення.
Для спінальної анестезії беруть спеціальні голки, які завдають мінімального дискомфорту і больових відчуттів у місці введення анестетика. При цьому пацієнту пропонують зайняти спеціальне положення – сидячи чи лежачи на боці, щоби якомога обережніше виконати маніпуляцію і якомога якісніше ввести анестетик.
Рекомендована спінальна анестезія при всіх видах операцій на нижній частині тіла:
- при травматологічних операціях – артроскопії, операції на кістках тазу, на кульшових суглобах, на колінах та гомілкових суглобах;
- при судинних операціях на нижніх кінцівках;
- гемороїдектомії;
- урологічних операціях;
- герніопластиці (пластиці пахвових чи пупкових кил)
- в гінекологічних операціях, як-от при гістеректомії.
«Є випадки, коли ми не радимо спінальну анестезію, – говорить лікар і наводить випадок з практики. – При травматологічній операції був пацієнт, який приймав медикаменти для корекції проблем зі згортанням крові. Детально проаналізувавши дані його аналізів, ми виявили, що спінальну анестезію проводити небезпечно – через високий ризик кровотечі у місці інʼєкції. Тоді операцію провели на загальній анестезії».
Інколи у пацієнтів є протипоказання до загальної анестезії, додає Тарас Гладкий. Як-от хронічне обструктивне захворювання легень, бронхіальна астма, серцеві проблеми. У таких випадках анестезіологи радять саме спінальну анестезію, оскільки вона не завдасть шкоди з огляду на хронічні захворювання.
Протипоказаннями до використання спінальної анестезії є:
- запальний процес у місці передбачуваної інʼєкції;
- пошкодження хребців, як-от міжхребцеві грижі або протрузії;
- нескорегована гіповолемія;
- прийом пацієнтом медикаментів, які впливають на згортання крові;
- певні психічні стани пацієнта, при яких рекомендована загальна анестезія;
- алергія на анестетик, який використовується.
«Інколи пацієнти не хочуть бути в свідомості під час операції, для них краще поспати. Тоді використовуємо седацію – медикаментозний сон. Даємо спеціальні препарати, щоби пацієнти спокійніше переносили оперативне втручання», – пояснює анестезіолог. Це два паралельні процеси – спінальна анестезія дає знеболення, седація – сон. Застосовують їх під час однієї операції.
«Якщо пацієнт не хоче навіть седації, тоді ми використовуємо загальну анестезію. Звісно, за умови відсутності протипоказань», – додає лікар.
Як спінальна анестезія впливає на організм
Спінальна анестезія в багатьох випадках є безпечнішою для організму пацієнта, ніж інші види знеболення, наголошує Тарас Гладкий. «Менший шкідливий вплив, менші ризики. При спінальній анестезії використовуємо препарати, які не мають вираженого впливу на організм,», – говорить він.
На відміну від загальної анестезії, спінальна анестезія рідко призводить до ускладнень з боку серця і легенів. Вона мінімально впливає на роботу дихальної системи, що робить її безпечнішою для пацієнтів із захворюваннями дихальної або серцево-судинної системи. Зокрема, цей вид анестезії знижує ризик розвитку гіпоксії та інших дихальних ускладнень.
Підготовка пацієнта до спінальної анестезії схожа на підготовку до загальної: не їсти певний час перед знеболенням, скоригувати прийом медикаментів. «До кожного пацієнта маємо індивідуальний підхід. Тому важливо виконати всі рекомендації», – наголошує анестезіолог.
За його словами, після спінальної анестезії легший період реабілітації, ніж після загальної. Пацієнт одразу у свідомості, швидко повертається до нормального пиття і харчування. Також йде пролонгація анестезії, тобто відчувається менше болю в ділянці оперативного втручання – анестетик діє ще й після закінчення операції.
Достатньо легким можна назвати й перебіг оперативного втручання зі спінальною анестезією, відзначає Тарас Гладкий. Пацієнт може слухати музику і навіть спілкуватися з хірургами.
«Більшість пацієнтів усе ж таки обирають седацію при спінальній анестезії. Це полегшує проходження операції, вони не відчувають ніяких нервових потрясінь. Хоч інколи є люди, що, навпаки, хочуть все бачити і контролювати процес: дивляться на монітор, стежать за рухами хірургів, виявляють цікавість до всіх процесів. До речі, серед таких пацієнтів переважно чоловіки», – каже анестезіолог.
Чому анестезіологи мусять бути частково психологами
У клініці Мед-Атлант спінальну анестезію використовують при травматологічних операціях, пластиці гриж у загальній хірургії, також при урологічних, проктологічних та гінекологічних операціях.
Для анестезії тут використовують сертифіковані в Україні безпечні препарати – перевірені анестетики, з якими мають значний успішний досвід роботи лікарі всієї країни.
«За знеболення і комфорт пацієнта після оперативного втручання відповідає анестезіолог», – наголошує Тарас Гладкий. Для найкращого результату дуже важлива довіра пацієнта до анестезіолога та взаємодія між пацієнтом і лікарем. Тому анестезіолог мусить бути ще й трохи психологом для пацієнта.
«Якщо бачимо, що пацієнт дуже хвилюється, то запропонуємо йому седацію. Якщо він наполягає, то використаємо загальну анестезію. Ми пояснюємо специфіку і радимо варіанти, зважаючи на анамнез та вид операції. Кінцеве ж рішення – за пацієнтом», – каже Тарас Гладкий.
Анестезіолог пригадує нещодавній випадок, коли пацієнт дуже наполягав, що йому слід бути в свідомості під час операції. То була пластика грижі. Через п’ять хвилин він зрозумів, що не хоче бачити, як все відбувається, і попросив гарного сну. Спав до кінця операції.
«Те, що побачив пацієнт, не відповідало його очікуванням і викликало тривожний стан. В операційній ми завжди мусимо бути зосередженими. Концентруємося на завданні і контролюємо фізіологічний стан пацієнта, щоби втручання пройшло безпечно», – пояснює Тарас Гладкий.
Щоби операція пройшла якнайкраще, важливо проконсультуватися з анестезіологом і обрати той метод знеболення, який буде комфортніший і безпечніший, підсумовує лікар.
Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:
- +38 (095) 00 38 452
- +38 (095) 00 38 453
- +38 (097) 41 13 133
- Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48 (корпус 1)
- Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23 (корпус 2)
- сайт ЛДЦ Мед-Атлант
- Мед-Атлант у facebook
- Мед-Атлант в Instagram
До теми:
- Вірус папіломи людини: чому вакцинуватися потрібно жінкам і чоловікам
- Онкологія у жінок: як запобігти раку статевих органів
- Трепан-біопсія пухлин грудних залоз: точна діагностика в Івано-Франківську
- Народити здорову дитину: головне про вагітність від акушера-гінеколога Мар’яни Петрини
- Без точки G: як досягти оргазму, пояснює лікарка-гінеколог Олександра Попович
- Кожна жінка проживає клімакс по-своєму: гінеколог Ірина Кишакевич про те, як не втратити форму і здоров’я
- Рак молочної залози: чому потрібно звернутися до мамолога, поки нічого не турбує
- Радість народити не має віку: що треба знати майбутнім мамам в 40+
Реклама