fbpx

Вітамін Д: кому і для чого потрібний, пояснює ендокринолог Ольга Максакова 

Здоров'я 17:20, 05.09, 2023
НА ФОТО: Ольга Максакова – лікар-ендокринолог і дієтолог ЛДЦ "Мед-Атлант"

Втома, поганий настрій, часті ГРВІ, біль у спині – всі ці різні на перший погляд ознаки поганого самопочуття провокує одна причина. Дефіцит вітаміну Д в організмі може стати спусковим механізмом багатьох складних порушень і серйозних захворювань. На що впливає вітамін Д, як визначити його нестачу та відновити потрібний рівень, розповідає Ольга Максакова, лікарка-ендокринолог та дієтолог у клініці «Мед-Атлант».

Коли бракує вітаміну Д

Вітамін Д призначають ендокринологи, гінекологи, травматологи та інші лікарі. Може скластися хибне враження, що це мейнстрім. Наче всі його п’ють, бо тепер це модно. Аж ніяк, каже Ольга Максакова. Вітамін Д умовно можна назвати гормоном. “Ми знаємо, що гормони виробляються всередині організму, а вітаміну Д в організмі людини достатньо не виробляється, він надходить ззовні”, – пояснює лікарка.

Дослідження показують, що вітамін Д необхідний не тільки для регуляції рівня кальцію та фосфору в крові та тканинах, як уважалося кілька десятиліть тому. За словами Ольги Максакової, цей вітамін відіграє важливу роль у багатьох процесах в організмі – впливає на роботу імунної та ендокринної систем, на функцію кровоносних судин, визначає обмінні процеси в організмі та багато іншого. 

Нестача вітаміну Д сьогодні є найпоширенішою проблемою у всьому світі, яка торкається близько половини населення планети. Страждають і діти, і дорослі. 

В Україні дефіцит вітаміну Д теж становить серйозну проблему. За деякими дослідженнями, його мають до 80% українців. 

Якщо вітамін Д в дефіциті:

 • виникає цукровий діабет. Недостатність вітаміну Д є одним із факторів ризику розвитку цукрового діабету.
 • утворюються вузли в щитовидній залозі. “Дуже часто ми лікуємо вузли, даючи вітамін Д”, – додає ендокринолог. 
 • розвивається полікістоз. Полікістоз призводить до відсутності овуляції у жінки і розвитку безпліддя. “Тому гінекологи часто призначають вітамін Д”, – зазначає лікарка. 
 • сповільнюється обмін речовин, виникає надмірна вага.
 • розвивається онкопатологія, зокрема онкологія кишківника. “Вітамін Д – це профілактика різних онкозахворювань. Його призначають при лікуванні онкології”, – розповідає Ольга Максакова.
 • вітамін Д безпосередньо впливає на наш настрій. Коли його не вистачає, може розвинутися депресія. Лікарка розтлумачує, що вітамін Д впливає на наднирники, які виробляють гормони стресу. Коли не вистачає вітаміну Д, людина “зривається”, відчуває вигорання, не може сконцентруватися. “Інколи даєш вітамін Д – і настрій, і загальний стан пацієнта покращуються без жодних антидепресантів”, – каже ендокринолог. 
 • виникає рання сивина. Вітамін Д відіграє ключову роль у розвитку меланоцитів, які виробляють пігмент. Зменшення пігменту меланіну, який забезпечує колір волосся, дає сивину навіть у підлітковому віці.
 • коли бракує вітаміну Д, у 80-90% випадків падає зір.
 • знижується імунітет і частішають вірусні та інфекційні захворювання.
 • порушується обмін кальцію та мінералізація кісткової тканини. Частими стають переломи, кістки погано зростаються. “Нестача вітаміну Д є причиною остеопорозу в людей старшого віку. При лікуванні цієї патології призначають кальцій з вітаміном Д. Без вітаміну Д кальцій не засвоюється”, – акцентує Ольга Максакова.

Запідозрити в себе брак вітаміну Д доволі складно, каже ендокринолог. Переважно пацієнти приходять до лікарів вже з важкими наслідками. Часто не звертають уваги на початкові розлади.

“Ну, немає настрою то немає – в кого він зараз є? Ну, є зайва вага – ну то є, он сусід чи колега теж поправилися”, – ілюструє типовий підхід лікарка. Чи, наприклад, в жінки – гінекологічні проблеми, розлади з циклом. Вона навряд чи буде думати в цьому випадку про вітамін Д, каже Ольга Максакова. За її словами, немає виразної і чіткої симптоматики, яка може підказати: от це в мене не вистачає вітаміну Д.

Як зменшити інсулінорезистентність? Пояснює Мед-Атлант
Ольга Максакова – лікар-ендокринолог і дієтолог ЛДЦ “Мед-Атлант”

Як визначити рівень вітаміну Д в організмі?

Щоби дізнатися, чи є дефіцит вітаміну Д в організмі, потрібно здати аналіз крові. 

Під час дослідження крові на вітамін Д (Д2+Д3) визначають, наскільки організм насичений кальциферолом – хімічною сполукою, загальновідомою як вітамін Д. 

Призначає такий специфічний аналіз лікар. “Не обов’язково ендокринолог, – зауважує Ольга Максакова. – Призначення може виписати, приміром, сімейний лікар. Також є пакети щорічних профілактичних досліджень, де визначають рівень вітаміну Д. Краще для пацієнта робити аналіз за рекомендацією лікаря, оскільки треба мати тлумачення результату і призначення вітаміну в потрібній дозі”. 

Ендокринолог пояснює, що вітамін Д може вироблятися організмом самостійно – його синтез відбувається в шкірі під впливом ультрафіолету, наявного в сонячному випромінюванні. Такий вітамін Д називається ендогенним або холекальциферолом – Д3. Вітамін Д, який потрапляє в організм з їжею, називається екзогенним або ергокальциферолом – Д2.

Потрібні дози: лікування і профілактика

“Якщо рівень вітаміну Д в організмі недостатній, призначають медичні препарати. Тому що наїсти його – підняти з харчуванням – нереально”, – каже ендокринолог-дієтолог. Наприклад, щоби підтримати добову потребу організму у вітаміні Д, треба за день з’їсти 11 яєчних жовтків.  

Так само неможливо добрати вітамін Д загаром. Ольга Максакова спростовує усталену думку “добра засмага з моря – все ок з вітаміном Д”.

“Це так не працює. Засмага – стрес для шкіри, це її захисна реакція. Виробляється мелатонін, який власне захищає шкіру від ультрафіолету – вкриває засмагою. У більшій концентрації мелатонін робить шкіру несприйнятливою. Дуже часто пацієнти, які звертаються після моря, мають низький вітамін Д”, – описує лікарка. 

Найкраще вітамін Д засвоюється з повітря у березні, додає вона. 

Доза препарату вітаміну Д залежить від показників у аналізі крові. “Бувають такі низькі показники, коли вітаміну Д треба призначити 5000 і більше одиниць. Якщо вітамін Д трошки нижчий за норму, його зазвичай дають в дозі 4000. А 2000 одиниць уважається профілактичною дозою”, – пояснює ендокринолог. 

Самостійно собі не можна призначати вітамін Д, тому що можна передозувати.

“Чомусь всі вважають, що вітаміни – це ледь не цукерки. Та що там – вітамінки попив… Це помилка! Вітаміном Д так само, як і іншими, можна передозуватися – отруїтися”, – наголошує лікарка.

Надлишок вітаміну Д викликає нудоту і блювоту, слабкість і часте сечовипускання, біль у кістках. Симптоми здатні прогресувати при хронічному передозуванні, тому і призначення, і прийом препарату мають відбуватися тільки під наглядом лікаря. 

Що стосується прийому вітаміну Д в профілактичній дозі, то й тут потрібна консультація лікаря, зазначає Ольга Максакова. “Я за те, щоби спочатку здати аналіз на вітамін Д. Якщо в організмі достатньо свого, то навіщо його грузити? Якщо ж він на нижній межі, вмикаємо профілактику”, – ілюструє підхід ендокринолог.

Вживання вітаміну Д з основним лікуванням багатьох захворювань дає видимі результати, додає лікарка. Передовсім це стосується захворювань щитовидної залози і гінекологічних патологій. “І схуднення набагато краще йде – звісно, під лікарським наглядом”, – додає Ольга Максакова. 

інсулінорезистентність лікування в Мед-Атлант
Ольга Максакова – лікар-ендокринолог і дієтолог ЛДЦ “Мед-Атлант”

Що контролюємо?

При прийомі вітаміну Д потрібно контролювати, як він засвоюється, – періодично повторювати аналіз крові. Так визначають, як довго його приймати.

“Переважно вітамін Д рекомендують приймати з жовтня по квітень, – акцентує Ольга Максакова. – Наприклад, є такі захворювання щитовидної залози, коли вітамін п’ється мало не цілорічно, тільки міняються дози. Є інші захворювання, коли досить підняти вітамін Д до норми і далі немає потреби його пити”.      

Контролювати рівень вітаміну Д в організмі потрібно через два місяці від початку вживання препарату. Часто на цьому етапі лікар коригує призначення, рекомендує додаткові обстеження. “Вітамін Д зазвичай повільно засвоюється і повільно піднімається. Якщо вітамін Д не піднімається, то обов’язково треба перевірити кишківник – бо він звідти засвоюється. В паралельному режимі слід піти до гастроентеролога, здати ще деякі аналізи, наприклад, перевірити, чи немає глистів”, – наводить алгоритм дій ендокринолог. 

Комплексний підхід до визначення причини нестачі вітаміну Д в організмі, індивідуальний підбір дози для відновлення потрібного рівня та періодичний контроль – це ті умови, які збережуть здоров’я, зазначає Ольга Максакова.

Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:

 • +38 (095) 00 38 452
 • +38 (095) 00 38 453
 • +38 (097) 41 13 133
 • м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48 (корпус 1),
 • м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23 (корпус 2).

Читайте також:

Партнерська публікація

Читайте головні новини Івано-Франківська і області у Google News

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: