Псоріатичний артрит призводить до інвалідності, якщо відкладати візит до лікаря, займатися самолікуванням чи вдаватися до різних сумнівних практик покращення здоров’я. Про перші ознаки захворювання, його особливості та доказові способи призупинити розвиток читачам КУРСу розповідає лікарка-ревматолог Зоряна Петруняк з лікувально-діагностичного центру Мед-Атлант.
Тригери і генетика
Псоріатичний артрит – це прогресуюче хронічне аутоімунне запальне захворювання суглобів, хребта та зв’язок. В більшості випадків розвивається у хворих із псоріазом. Іноді передує псоріазу – тобто спочатку у людини виникають проблеми з суглобами, а пізніше можуть з’явитися шкірні висипання. Псоріаз – хронічне неінфекційне шкірне захворювання, його прояви – червоні плями, вкриті лусочками.
Причини виникнення псоріазу та псоріатичного артриту до кінця не з’ясовані. Вважається, що захворювання є наслідком взаємодії внутрішніх і зовнішніх чинників. Спадковість відіграє ключову роль, тригерним фактором є стрес, переохолодження та перенесені ГРВІ.
‘’Коли звертається пацієнт тільки з болями в суглобах, ми завжди запитуємо, чи в родині ніхто не хворіє псоріазом. Тому що генетична схильність має велике значення,’’ – пояснює Зоряна Петруняк.
Лікарка нагадує, що 29 жовтня відзначається Всесвітній день псоріазу. Понад 125 мільйонів людей у світі живуть із псоріазом. У третини з них з часом розвивається псоріатичний артрит. Запідозрити захворювання і діагностувати його на ранній стадії допоможе лікар. “Хворі з псоріазом обов’язково мають бути під наглядом кількох лікарів – дерматолога, ревматолога і сімейного терапевта. До ревматолога на огляд та обстеження з профілактичною метою рекомендовано звертатися раз на рік”, – зазначає Зоряна Петруняк.
Вона зауважує, що специфічний вигляд псоріатичних висипань на відкритих ділянках тіла часто призводить до соціальної ізоляції хворого. Простіше кажучи, люди гидують і бояться заразитися. Тоді як варто поспівчувати і підтримати.
“Псоріаз не передається від людини до людини через доторки, рукостискання, користування предметами в побуті. Захворювання не залежить від соціального статусу – хворіють як заможні, так і люди в критичних обставинах. Псоріаз не впливає на дітородну функцію. Лікування залежить від його форми і тяжкості. Неліковане захворювання веде до прогресування”, – акцентує лікарка.
Початкові прояви псоріазу з’являються на ліктях, колінах, шкірі голови – перші висипання невеликі. Висипка може поширюватися і вразити всю поверхню шкіри – руки і ноги, а також нігті, тулуб, ділянку статевих органів, сідничні складки тощо.
Симптоми псоріатичного артриту
Псоріатичний артрит схожий на інші запальні захворювання суглобів. Загальні прояви включають:
- біль у суглобах,
- набряк суглобів – припухлість і почервоніння,
- скутість рухів, зменшення рухливості у суглобах.
Біль може бути постійним або з’являтися тільки під час руху. Біль має прогресуючий характер, веде до скутості суглобів. Можливе ураження хребта – в цьому випадку є біль в сідницях та у поперековому відділі. Коли болять п’ятки і лікті, медики підозрюють запалення зв’язок.
Захворювання однаково часто вражає і жінок, і чоловіків. Хворіють у віці від 20 до 50 років.
Зоряна Петруняк наголошує, що слід бути уважним до симптомів: “Наше завдання – попередити інвалідність. Що швидше діагностуємо захворювання, то довший шлях до незворотних змін”. Захворювання саме по собі не проходить.
Є певні клінічні критерії, за якими ставлять діагноз, пояснює лікарка. Передусім це спадковий анамнез і від’ємний ревматоїдний фактор. Плюс ураження шкіри, волосистої частини голови, нігтів і суглобовий синдром. Як правило, псоріатичний артрит починається поступово, зрідка – гостро. У сумнівних випадках потрібний ретельний пошук шкірних проявів. Клінічній картині артриту передує ранкова скутість.
“Симптомів псоріатичного артриту багато, оцінити їх в комплексі може тільки спеціаліст, – попереджає Зоряна Петруняк. – Що стосується суглобового синдрому, то буває уражений один суглоб, а буває кілька. Запальний процес іноді поширюється на всі дрібні суглоби в кистях рук, вражає міжфалангові суглоби кистей. Суглоби болісні, припухлі, шкіра над ними синюшна або багряно-синюшна. При цьому пальці вкорочуються, змінюють свою форму – набувають вигляду сосиски. Розвивається припухлість всього пальця, так званий дактиліт”.
Ревматологиня клініки “Мед-Атлант” зазначає, що постановка діагнозу включає лабораторну діагностику, УЗД та рентгенологічні обстеження суглобів “Обов’язково має бути консультація психолога. Тривалий, інтенсивний стрес має дуже великий вплив на розвиток і прогресування хвороби”, – акцентує лікар.
Спостереження і лікування: без бабок
Псоріатичний артрит сильно пошкоджує суглоби, якщо їх не лікувати. На сьогоднішній день загальна терапія спрямована на підбір препаратів для ефективної боротьби із запаленням в суглобах та попередженням інвалідізації пацієнта. Також застосовується новітнє лікування – імунобіологічна терапія.
Та нерідко пацієнти, замість того, щоби користуватися методами доказової медицини, вдаються до сумнівних практик. “Людям складно прийняти, що хвороба невиліковна і повернути здоров’я неможливо, – особливо в тих випадках, коли вони нехтували симптомами і звернулися із запізненням та вже мають незворотні зміни”, – каже лікарка.
На цьому етапі вона радить працювати з психологом, замість того, щоби покладатися на неперевірену інформацію з інтернету та звертатися до так званих знахарок і цілителів.
“Це захворювання не лікується травичками, не лікується якимись нібито гомеопатичними порошками, компресами і припарками. І тим більше всілякими шепотіннями й зливанням на віск. Такі дрімучі методи тільки задавнюють хворобу і погіршують стан. Маємо немало випадків, коли звертаються люди після того, як випробовують увесь цей арсенал псевдолікувальних практик. І доводиться розгрібати наслідки – на той час хвороба стає проблемою, обмежує життя”, – розповідає ревматологиня.
Лікування хворим на псоріатичний артрит призначають індивідуально. Терапія – комплексна.
“Шкірними проявами займаються дерматологи, артритом займаємося ми, – розмежовує Зоряна Петруняк. – Зазвичай даємо нестероїдні протизапальні препарати та глюкокортикостероїди. Підбираємо індивідуальну базову терапію – таблетовані чи ін’єкційні препарати. На час лікування, до настання ремісії, пацієнти обов’язково мають бути під постійним наглядом”.
Також Зоряна Петруняк наполегливо радить кидати курити хворим із ознаками псоріазу та псоріатичного артриту. Це має значення, якщо пацієнт разом із лікарем працюють, щоб зупинити прогресування недуги.
“Наше завдання – досягнути ремісії і дати шанс пацієнту повернутися до активного способу життя”, – пояснює суть терапії Зоряна Петруняк.
Лікарка знову наголошує, що псоріатичний артрит легше зупинити на ранній стадії, ніж лікувати, коли хвороба вже прогресує. І радить здоровим людям, чиї рідні вже хворіють, пильнувати свій стан та регулярно обстежуватися – щонайменше раз на рік звертатися до сімейного лікаря, при потребі консультуватися з ревматологом. “Можна і треба боротися зі своєю недугою і продовжувати йти до своєї мрії, радіючи життю”, – каже Зоряна Петруняк.
Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:
- +38 (095) 00 38 452
- +38 (095) 00 38 453
- +38 (097) 41 13 133
- м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48 (корпус 1),
- м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23 (корпус 2).
Читайте також:
- Вірус папіломи людини: чому вакцинуватися потрібно жінкам і чоловікам
- Онкологія у жінок: як запобігти раку статевих органів
- Трепан-біопсія пухлин грудних залоз: точна діагностика в Івано-Франківську
- Народити здорову дитину: головне про вагітність від акушера-гінеколога Мар’яни Петрини
- Без точки G: як досягти оргазму, пояснює лікарка-гінеколог Олександра Попович
- Кожна жінка проживає клімакс по-своєму: гінеколог Ірина Кишакевич про те, як не втратити форму і здоров’я
- Рак молочної залози: чому потрібно звернутися до мамолога, поки нічого не турбує
- Радість народити не має віку: що треба знати майбутнім мамам в 40+
Реклама