fbpx

Подагра – це біль. Як пережити свята, щоб не спровокувати напад

Здоров'я 18:52, 18.04, 2024
НА ФОТО: Зоряна Петруняк – лікар-ревматолог ЛДЦ «Мед-Атлант»

“Болить великий палець, на ногу не можу стати” – з такими скаргами зараз у ревматолога потік пацієнтів. Весняне загострення у хворих із подагрою. Після Великодня їх кількість іще зростає. Така специфіка захворювання – безпосередньо пов’язана з раціоном, пояснює Зоряна Петруняк, лікарка-ревматолог лікувально-діагностичного центру Мед-Атлант.

КУРС з’ясував, яка їжа провокує подагру, що відрізняє цю недугу від інших захворювань суглобів та як пережити свята, щоби не спровокувати напад.

Чому на нозі болить великий палець

Часто пацієнти плутають подагру з іншими захворюваннями суглобів, як-от флегмона та артроз стопи. Однак, при схожості частини симптомів, це захворювання відрізняється походженням, перебігом і лікуванням. 

Подагра – хронічне системне захворювання, акцентує лікарка, тобто таке, що заторкує весь організм. Виникає в результаті порушення пуринового обміну, що призводить до підвищення рівня сечової кислоти в крові із подальшим відкладенням солей сечової кислоти у тканинах опорно-рухового апарату та внутрішніх органах із розвитком вторинних реактивних запальних змін. 

Сечова кислота – кінцевий продукт перетворення пуринів в організмі людини, що не метаболізуються. Вона постійно присутня в організмі людини. Має позитивні і негативні властивості. Насамперед потрібна людині як антиоксидант, пояснює Зоряна Петруняк. Та коли її надто багато, викликає запальні процеси в суглобах. Першим на порушення пуринового обміну з надміром сечової кислоти реагують суглоби великих пальців ніг. 

“Пурини потрапляють в організм із продуктами  харчування – з червоним вином, пивом, м’ясом та  рибою, із солодкими газованими напоями”, – розповідає ревматолог.

що таке системний червоний вовчак
Зоряна Петруняк – лікар-ревматолог ЛДЦ «Мед-Атлант»

Вторинні реактивні зміни при подагрі вражають внутрішні органи і судини. “При високому рівні сечової кислоти в крові може бути не тільки запальний процес в суглобі. Можуть утворюватися камені в нирках, кристали сечової кислоти можуть відкладатися в судинах”, – описує лікарка. 

Дослідження останніх років показали: гіперурекимія, тобто збільшення сечової кислоти в крові, що багато років сприймалася як синонім подагри, є маркером багатьох метаболічних порушень. Наприклад, підвищений рівень сечової кислоти навіть без розвитку подагри сьогодні розглядається як фактор ризику серцево-судинних катастроф.

Як не сплутати подагру з іншими захворюваннями суглобів

Подагра починається захворюванням суглобів. “Коли сечова кислота накопичується тривалий час у крові, вражаються суглоби – розвивається запальний артрит. Виявляє себе припухлістю, почервонінням і болем, – розповідає ревматолог. – Спочатку уражається великий палець на нозі – перший плюсно-фаланговий суглоб. З часом подагричний артрит може проявлятися і в інших суглобах: в колінних, в променево-зап’ясних, у ліктьових”.

Подагру розпізнають за нападами. “Зазвичай подагричний артрит розпочинається вночі чи вранці, коли людина в спокої. Тобто людина лягає спати здоровою, а прокидається від вираженого гострого болю у великому пальці. За день до цього може бути грипоподібний стан: підвищення температури, втома, слабкість”, – описує симптоми лікарка.

Важливою особливістю гострого подагричного артриту, що відрізняє його від артритів іншої етіології, є швидкий повний зворотній розвиток і повне відновлення функції суглоба.

Ревматолог наголошує, що мало запідозрити подагру – її треба розпізнати і зупинити, щоби не спровокувати подальшого розвитку і переходу в хронічний стан. 

“На початках пацієнти намагаються самі вдома справитися з приступами –  вживають знеболювальні, натираються мазями, – розповідає з досвіду спеціалістка. – Переважно їм це вдається, бо перший напад триває від 5 до 10 днів, і закінчується повним,часто спонтанним одужанням.  Але хвороба нікуди не дівається, вона прогресує. Кожен наступний напад стає сильнішим і триває довше, біль вже не знімається в домашніх умовах. Напади частішають, їх дедалі важче позбуватися. Додаються ризики гіпертонічного кризу на фоні больового синдрому, можуть уражатися нирки та серце”.

Якщо є гострий біль у суглобі великого пальця ноги, слід одразу звернутися по допомогу, наголошує ревматолог. 

В клініці “Мед-Атлант” лікар огляне пацієнта, визначить кількість уражених суглобів та запропонує здати аналіз крові на сечову кислоту. “Є нюанс: інколи при першому гострому нападі аналіз може бути в нормі”, – зазначає Зоряна Петруняк. 

Обстеження при підозрі на подагру:

  • загальний аналіз крові, 
  • біохімічний аналіз крові, 
  • обов’язкова ліпідограма, 
  • УЗД суглоба, 
  • рентген суглоба при потребі. 

“УЗД покаже певні ознаки захворювання. Ліпідограма проявить порушення як пуринового, так і ліпідного обміну. А це ризик серцево-судинної катастрофи. Якщо в пацієнта висока сечова кислота, в нього більший ризик мати інфаркт, ніж у тієї людини, в якої сечова кислота в нормі. Тому після 40-50 років хоча б раз на рік потрібно профілактично здавати аналіз крові на сечову кислоту”, – пояснює ревматолог.

Подагричні напади: не чекаємо тофусів 

Більшість пацієнтів вважає, що подагра – просте захворювання: зняв біль – і пішов. Та це помилкове судження, зазначає лікарка. Якщо нехтувати хворобою, вона може призвести до швидкої втрати працездатності, інвалідності та значно знижує якість життя пацієнтів.

Розрізняють кілька стадій захворювання: гострий подагричний артрит, міжприступна (інтервальна) подагра, хронічна подагра, хронічний тофусний артрит. При тофусній подагрі кристали сечової кислоти відкладаються у будь-яких тканинах, внутрішніх органах, але найчастіше вони локалізуються в ділянці суглобів пальців кистей і ступнів, ліктьових, колінних суглобах, на вушних раковинах.

Тофуси – це вузлики білого або жовтуватого кольору, розміром від шпилькової голівки до невеликого яблука, вони безболісні, але заважають рухам.

Причини подагри:

  • спадковість, порушення пуринового обміну; 
  • збільшений прийом пуринів з їжею — м’ясні продукти, особливо субпродукти, грибні бульйони, деякі морські продукти; 
  • зловживання алкоголем, в т. ч. пивом та кольоровими газованими напоями;
  • інколи надмірне фізичне навантаження;
  • прийом деяких лікарських засобів. 

В групі ризику – пацієнти з ожирінням, малорухомим способом життя. Найчастіше хворіють чоловіки після 30 років, жінки – у період менопаузи. З кожним роком пацієнтів з подагрою стає все більше – як чоловіків, так і жінок.   

лікування ревматологічних захворювань в Мед-Атлант Івано-Франківськ
Зоряна Іванівна Петруняк — лікарка-ревматолог ЛДЦ «Мед-Атлант»

Лікування подагри, або Коли медикаменти не головне

Погрішності в харчуванні, споживання алкоголю та надмірна фізична праця без звички найчастіше провокують напади подагри. “У подагри є сезонні загострення, переважно вони стаються навесні – це пов’язане зі змінами в нашому раціоні: з’являються щавель, шпинат, помідорки, шашлики зі стейками, – акцентує ревматолог. – Плюс Великодні свята, коли майже тиждень їмо м’ясо і м’ясні продукти, вживаємо алкоголь. Щороку в перші тижні після Пасхи кількість пацієнтів із подагрою різко зростає – і так з року в рік”.

Лікування подагри передбачає тісну співпрацю пацієнта з лікарем. “Хворий має бути під постійним спостереженням”, – уточнює Зоряна Петруняк. 

Перше і найголовніше при цьому – обов’язкове дієтичне харчування з обмеженням пуриновмісних продуктів, рясне лужне пиття до 2-3 літрів в день та медикаментозне лікуванння. “При гострому стані призначаємо нестероїдні протизапальні препарати, іноді локально вводимо глюкокортикостероїди, – деталізує ревматолог. – Обов’язково, це базова терапія, призначаємо препарат, який покращує пуриновий обмін, – щоби зменшити сечову кислоту в крові і пом’якшити наслідки її накопичення. Вибір терапії і призначення – індивідуальні, зважаючи на кожен окремий випадок”. 

Хворим на подагру та пацієнтам із гіперурекимією і запальним артритом рекомендовано виключити з раціону:

  • жирне м’ясо, м’ясні напівфабрикати, копченості;
  • жирну рибу, як-от оселедець, сардини, шпроти (смажену, консерви);
  • наваристі бульйони;
  • шпинат, щавель;
  • бобові – квасолю, горох, сою;
  • томати;
  • алкоголь (особливо пиво) та енергетики;
  • солодкі газовані напої.

Лікарка звертає увагу, що подагра є хворобою способу життя, отже, дотримання дієти, контроль маси тіла і активний спосіб життя, боротьба зі шкідливими звичками, контроль рівня сечової кислоти є обов’язковими, навіть якщо немає гострих нападів, – тоді це працюватиме як профілактика. Плюс цілковита відмова від будь-якого алкоголю, бо він впливає на пуриновий обмін.

Обов’язковим є лікування супутньої патології – гіпертонічної хвороби, цукрового діабету, хвороб нирок.

Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:

  • +38 (095) 00 38 452
  • +38 (095) 00 38 453
  • +38 (097) 41 13 133
  • м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48 (корпус 1),
  • м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23 (корпус 2).

Читайте також:

Головні новини Івано-Франківська і області в TELEGRAM

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: