fbpx

Затримка еякуляції: що треба знати про лептин, зайву вагу і чоловіче сексуальне здоров’я

Здоров'я 19:04, 04.03, 2024
НА ФОТО: Лікарка вищої категорії, кандидатка медичних наук Оксана Вінтонів - уролог і сексопатолог клініки "Мед-Атлант"

Затримка еякуляції шкідлива для чоловічого здоров’я, коли епізодичні моменти стають частими і тривалими. Як розвивається розлад, чому з ним потрібно звернутися до спеціаліста та які сучасні методи корекції застосовують для відновлення сексуального здоров’я чоловіків, читачам КУРСу розповідає Оксана Вінтонів, уролог і сексолог, кандидатка медичних наук, лікарка клініки Мед-Атлант

Норма і розлад

Еректильна дисфункція у чоловіків – досить поширене явище, яке розвивається з віком. Сучасна медицина вивчає механізми виникнення цього розладу і на сьогодні пропонує комплекс впливів, які покращують стан організму, повертають сексуальну спроможність і продовжують роки повноцінного статевого життя. Затримку еякуляції іноді відносять до еректильної дисфункції. Оксана Вінтонів пояснює, що така тактика неправильна: цей статевий розлад, як доводять останні закордонні дослідження та власний досвід лікаря, переважно гормональної природи. Тож потребує окремого спостереження, специфічної діагностики і направленого лікування. 

Дані закордонних досліджень свідчать, що затримка еякуляції не прогресує з віком, на відміну від еректильної дисфункції, – розлад характерний для чоловіків різних вікових груп після 35 років. Так, аналітики американської бази даних застрахованих осіб «Оптом Клін Форматікс» визначили, що його мають чоловіки: 26% – у віці 55-64 роки, 25% – у віці 45-54 роки, 15% – у віці 35-44 роки і 8,6% – у 25-34 роки. 

Затримка еякуляції – це форма сексуального порушення, що характеризується постійними або частими затримками викиду насіннєвої рідини в момент оргазму. 

“Періодична затримка еякуляції у чоловіків є нормою. Якщо одного разу сталася затримка, потім кілька разів поспіль у чоловіка відбувається звичне завершення статевого акту і раптом знову затримка – це не є сексуальне порушення. В цьому випадку причиною можуть бути певні психологічні моменти чи загальний стан організму, як-от перевтома, виснаження. Епізодично затримка еякуляції може виникати і через партнерку та оточення, ситуацію”, – розтлумачує сексолог.

Плазмоліфтинг при еректильній дисфункції в Мед-Атлант Івано-Франківськ
Лікарка вищої категорії, кандидатка медичних наук Оксана Вінтонів – уролог і сексопатолог клініки “Мед-Атлант”

Якщо ж протягом кількох місяців на тлі нормальної фази статевого збудження постійно повторюється затримка сім’явиверження, то мова йде вже про розлад. “Розладом вважається затримка еякуляції на 20-25 хвилин протягом кількох місяців”, – уточнює Оксана Вінтонів. Тоді треба звертатися до лікаря. 

За ступенем інтенсивності затримку еякуляції поділяють на легку та важку форми. При легкій формі, коли статевий акт триває довго і не може завершитися природним шляхом, чоловіки вдаються до ручної механічної стимуляції. Важка форма, як правило, є некерованою, оскільки еякуляція не настає у присутності жінки. Акт еякуляції може мати місце за допомогою мастурбації або не відбувається взагалі.

“Якщо просто зупинитися і відмовитися від еякуляції, то, крім фізіологічного дискомфорту, така тактика провокує запальні зміни в статевих органах. І з часом призведе до зниження лібідо. Немає еякуляції – знижується гормон тестостерон, який відповідає за сексуальну активність чоловіка. За цим може наставати депресія, починаються непорозуміння в парі, можуть виникати інші проблеми, наприклад у професійній діяльності”, – описує наслідки розладу сексолог. 

Ще нюанс: якщо затримка еякуляції на більше ніж на 20 хвилин, то задоволення як кінцевого результату від статевого акту чоловік не отримує. Чим триваліший статевий контакт, тим менш інтенсивний оргазм у чоловіків. 

Причини порушення

Нерідко затримка еякуляції має психогенне коріння, може бути пов’язана із сексуальним гальмуванням, страхом зачаття або травматичними подіями. Якщо чоловік постійно перебуває в стані тривожності, треба звертатися по психологічну допомогу.

Якщо говорити про фізіологічні причини затримки еякуляції, то вирізняють кілька блоків. 

Затримку еякуляції спричиняють органічні порушення:

 • інфекційні ураження репродуктивної або сечовидільної системи;
 • захворювання серцево-судинної системи (зокрема у віці після 40 років);
 • гормональні та ендокринні порушення у молодому віці;
 • захворювання передміхурової залози та післяопераційні наслідки при втручанні на ній; 
 • хірургічне або променеве лікування;
 • після травми спинного мозку.

На затримку еякуляції впливають і вікові супутні захворювання, як-от депресія, діабет, неврологічні дисфункції – хвороба Паркінсона, розсіяний склероз та ін. 

Прийом препаратів. Затримку еякуляції спричиняє вживання лікувальних препаратів, як-от гіпотензивних медикаментів при артеріальній гіпертензії. Чи при терапії аденоми простати або ж при депресії. Також затримку еякуляції провокує алкоголь і наркотичні препарати.

Найновіша теорія стверджує, що затримка еякуляції має гормональну причину. Мова про гормон лептин. “Інколи є вроджена патологія – підвищений рівень лептину, відтак затримка еякуляції без корекції цього гормону може безрезультатно лікуватися все життя. Раніше ми навіть не розглядали такої причини. Це найсучасніший підхід, а у нас навіть не всі лабораторії беруть цей гормон на аналіз”, – розповідає Оксана Вінтонів.

Лептин – гормон, що походить із жирових клітин. Він відповідає за регуляцію енергії в організмі, нейроендокринні та метаболічні процеси і частково – за сексуальну поведінку. Лептин блокує імпульси, які ведуть до еякуляції: висока концентрація гормону в організмі веде до порушення передачі нервових імпульсів до тих рецепторів і судин, які відповідають за ерекцію та сім’явиверження. 

Що більше жирових відкладень в організмі чоловіка, то більше знижений рівень тестостерону і то більша концентрація лептину. “Що більше жиру в організмі, то слабші нервові імпульси і то частіше стається затримка еякуляції, – спрощує пояснення сексолог. – То менше сексуальне бажання чоловіка”.

Європейська асоціація урологів-сексопатологів вважає, що сам гормон лептин інколи провокує ріст жирових відкладень, розповідає лікарка. Це пов’язано також із тим, що лептин знижує роботу щитовидної залози.

еректильна дисфункція лікування в Івано-Франкківську
Лікарка вищої категорії, кандидатка медичних наук Оксана Вінтонів – уролог і сексопатолог клініки “Мед-Атлант”

Механізми корекції

Оксана Вінтонів дослідила теорію на практиці. “Враховуючи новітні дослідження, поставила завдання для себе визначити, від чого залежить виникнення затримки еякуляції”, – говорить вона.  

Протягом півтора року спеціалістка спостерігала 224 чоловіків у віці від 25 до 64 років, які звернулися до неї як до сексопатолога. 112 із них мали еректильну дисфункцію та інші проблеми у сексуальному житті. 44 пацієнти мали затримку еякуляції.

“Всім призначала аналіз на гормони, вони здавали так званий чоловічий гормональний пакет, і я включала туди ще додатково лептин”, – описує діагностику фахівчиня. У пацієнтів, молодших за 40 років, лептин був ближчий до норми. У пацієнтів за 40 концентрація гормону була значно вищою. Аналізи також показали дійсну пропорційну залежність між лептином і тестостероном: що більша концентрація лептину, то менше тестостерону виробляє чоловічий організм.

“Якщо задіяний гормон, то розлад вже сам по собі не минає. Потрібний спрямований вплив”, – зазначає лікарка. 

“Моїм завданням було спробувати зменшити концентрацію лептину. Плюс дієта, щоби зменшити кількість жирових клітин. При дієті природним чином знижується концентрація лептину і має зростати тестостерон”, – деталізує лікарка. Оскільки лептин блокує нервові імпульси, то додатково призначалися препарати, які покращують нервову провідність. 

Частина пацієнтів отримала плазмотерапію статевого органа. “Посилила вплив фізіологічною маніпуляцією – плазмотерапією. Це трофостимулюючий метод, який покращує іннервацію, чутливість нервових закінчень. Чутливість відновлюється з допомогою введення стовбурових клітин”, – додає сексолог.

Курс терапії тривав менше місяця. Для визначення ефективності запропонованого методу лікування цільову групу з 44 пацієнтів додатково розділили навпіл. Лептин заблокували в обох підгрупах. Плазмотерапію – ін’єкції раз на тиждень протягом місяця – застосували в одній із них. Результати порівняли. 

Після запропонованого лікування важкий ступінь еректильної дисфункції мали 41% пацієнтів, середній – 45%, легкий – 14%. Ступінь визначався за тестуванням “Міжнародний індекс еректильної функції”, зазначає Оксана Вінтонів. У підгрупі, на яку додатково впливали плазмотерапією, важкий розлад становив 14%, середній – 32% і легкий – 54%. При зменшенні лептину майже до норми рівень тестостерону зріс без додаткового джерела в обох підгрупах.

Блокуючи рівень лептину, покращуючи провідність нервових закінчень і чутливість статевого органу з допомогою плазмотерапії, досягли значного покращення еякуляторної функції у чоловіків різних вікових груп”, – підсумовує Оксана Вінтонів. 

Сексолог наголошує: зіткнувшись з проблемою, чоловік не повинен залишатися з нею наодинці, перший необхідний крок – консультація спеціаліста. Сучасний підхід передбачає глибоку діагностику і ефективне лікування.

Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:

 • +38 (095) 00 38 452
 • +38 (095) 00 38 453
 • +38 (097) 41 13 133
 • м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48 (корпус 1),
 • м. Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23 (корпус 2).

Читайте також:

Читайте головні новини Івано-Франківська і області у Google News

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: