fbpx

Пече, болить, кровить: чим загрожує хронічна анальна тріщина і чому не слід відкладати візит до проктолога

Здоров'я 16:07, 19.05, 2025
НА ФОТО: Іван Попович — хірург-проктолог ЛДЦ «Мед-Атлант»

Часто при появі неприємних відчуттів в області ануса сором заважає вчасно звернутися до лікаря, а зволікання перетворює гострі процеси на хронічні – і тоді вже потрібна операція. Чим загрожують анальні тріщини та про що сигналізує кров у стільці, розповідає Іван Попович, хірург-проктолог клініки “Мед-Атлант“.

Біль і кров: коли виникає гостра анальна тріщина 

Як зрозуміти, що виникла анальна тріщина? На що слід звернути увагу в домашніх умовах?

Гостра анальна тріщина часто відчувається як раптовий різкий біль під час або після дефекації. Людина може помітити невелику кількість крові на туалетному папері або на самих випорожненнях. Іноді кровотеча буває рясною. Це все, що ми можемо бачити в домашніх умовах.

Моя порада – не намагатися самостійно оглядати анус. Трапляється, що пацієнти намагаються розгледіти щось за допомогою дзеркала чи сфотографувати на камеру телефона. Так робити не треба. Основні видимі ознаки – це кров на папері чи на калі, а також біль і печіння в області ануса.

– Чому виникає анальна тріщина?

Анальна тріщина – це надрив або травма слизової оболонки анального каналу, тобто кінцевої частини нашого шлунково-кишкового тракту, місця переходу шкіри навколо ануса в слизову прямої кишки. Найчастіше причиною її появи є механічне пошкодження. Це може бути пов’язано з твердим стільцем при закрепах, з діареєю через часте подразнення слизової, з анальним сексом та іншими травмами.

– Якщо немає ні закрепів, ні діареї, але в стільці з’явилася кров, це свідчить про тріщину чи про більш серйозні проблеми, наприклад онкологію?

Кров у стільці може бути симптомом різних станів, включаючи внутрішній геморой, запальні захворювання кишківника, як-от коліт чи хвороба Крона, поліпи або доброякісні новоутворення прямої кишки. Звісно, кров у стільці є одним з частих симптомів і при онкологічних захворюваннях. Тому для точної діагностики необхідно звернутися до лікаря, пройти обстеження та здати аналізи. 

Тільки лікар може визначити причину кровотечі.

– Якщо після закрепу з’явилися біль і кров, чи можна сподіватися, що проблема мине сама, чи потрібно терміново йти до лікаря?

Ситуації бувають різні, іноді гостра тріщина може загоїтися самостійно, особливо якщо це сталося вперше. Проте в більшості випадків без лікування вона не проходить. Якщо ж протягом кількох днів кровотеча не зупиняється або навіть посилюється, а біль стає інтенсивнішим, не варто зволікати. Краще звернутися до лікаря для вирішення цієї проблеми якнайшвидше.

Мед-Атлант проктолог Іван Попович - Івано-Франківськ
Іван Попович, хірург-проктолог лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»

Аноскопія та колоноскопія: особливості огляду

– До чого потрібно бути готовим при візиті до проктолога? Які обов’язкові обстеження?

Під час візиту лікар спочатку розпитує про скарги та історію їх виникнення. Потім проводить огляд. Зазвичай огляд проходить швидко і є безболісним.

Пацієнт розміщується на гінекологічному кріслі в одноразових шортах – це стосується як чоловіків, так і жінок. Може бути проведене пальцеве обстеження анального каналу. Обов’язково виконується аноскопія – огляд внутрішньої поверхні за допомогою спеціального дзеркала. Це дозволяє чітко побачити, чи кровить тріщина, чи геморой, чи поліп або пухлина. Якщо під час аноскопії причини не виявляємо, пацієнта направляємо на відеоколоноскопію, яка дозволяє оглянути всю товсту кишку. 

Колоноскопія рекомендована для всіх після 45-річного віку, це вкрай важливо для своєчасного виявлення захворювань кишківника. Особлива увага особам з обтяженим родинним анамнезом, тобто тим, у чиїх близьких родичів, а це батьки, дідусі й бабусі, були діагностовані злоякісні пухлини кишківника.

Крім того, колоноскопія є обов’язковою процедурою для пацієнтів, які готуються до оперативного втручання. Це дозволяє отримати повну картину товстого кишківника та уникнути непередбачуваних ситуацій. Нерідко трапляються випадки, коли пацієнт звертається зі скаргами на ректальні кровотечі, і лікар, виявивши геморой, призначає відповідну процедуру або операцію. Однак якщо причиною кровотечі є не лише геморой, а й, наприклад, пухлина, розташована вище, її можна не виявити без ендоскопічного обстеження. Саме тому повна діагностика, включно з колоноскопією, є запорукою точного діагнозу та ефективного лікування.

Хронічний процес: в чому небезпека?

– Якщо не гаючи часу звернутися до проктолога і лікувати гостру тріщину, вона не переростає в хронічну?

Коли лікування підібране правильно, людина дотримується всіх рекомендацій лікаря, уникає провокуючих факторів, то зазвичай протягом одного-двох тижнів проблема повністю зникає і гостра тріщина не переходить у хронічну форму.

– У чому різниця між гострою та хронічною анальною тріщиною?

Гостру анальну тріщину часто можна вилікувати за допомогою мазей, свічок та нормалізації роботи кишківника, щоб уникнути закрепів і діареї. Хронічну ж тріщину медикаментозно вилікувати практично неможливо. Це пов’язано з тим, що тріщина покривається рубцевою тканиною. На фоні цієї рубцевої тканини виростають поліпи та різні фіброзні утворення, які перешкоджають загоєнню. Хронічна тріщина часто супроводжується спазмом сфінктера, що ще більше ускладнює лікування, оскільки ліки не можуть потрапити на уражену ділянку. 

Хронічною тріщина стає, якщо людина тривалий час не звертається за кваліфікованою допомогою, займається самолікуванням або ігнорує проблему.

– Які ознаки вказують на те, що розвинулася хронічна тріщина? Які при цьому можуть бути ускладнення?

Однією з ознак є те, що біль при дефекації стає частішим або сильнішим. Кровотечі при цьому може і не бути. Через сильний біль часто розвивається страх перед відвідуванням туалету, люди відмовляються їсти, можуть через це втрачати до 10 кг ваги. 

Якщо хронічну тріщину не лікувати, можуть розвиватися запальні процеси, утворюватися глибокі рани з постійною інфекцією. А це призводить до серйозного ускладнення – парапроктиту, при якому гній може пошкодити навколишні тканини прямої кишки. Парапроктит – неприємне і важке захворювання.

– Які обстеження необхідні при підозрі на хронічну анальну тріщину?

При підозрі на хронічну анальну тріщину проводять аноскопію, колоноскопію, а також лабораторні дослідження та інші обстеження, які можуть бути потрібні для підготовки до операції.

– Без операції в цьому випадку не обійтися? 

У більшості випадків, близько 99%, лікування хронічної анальної тріщини є хірургічним і полягає у її висіченні. Під час операції хірург видаляє рубцеву тканину, поліпи та інші фіброзні утворення, які перешкоджають загоєнню тріщини. У деяких випадках може знадобитися додаткова маніпуляція – сфінктеротомія. Це невеликий розріз внутрішнього анального сфінктера, який допомагає зняти його спазм і покращити кровопостачання ураженої ділянки, що сприяє кращому загоєнню. 

Операція зазвичай проводиться під місцевою або загальною анестезією і триває недовго.

– Наскільки тривалим є реабілітаційний період після операції?

Реабілітаційний період після висічення хронічної анальної тріщини зазвичай триває кілька тижнів. У перші дні пацієнт може відчувати біль або дискомфорт в області ануса, який контролюється знеболювальними. Важливо дотримуватися рекомендацій лікаря щодо гігієни прооперованої ділянки. Також рекомендується дієта, багата на клітковину, щоб забезпечити м’який стілець і уникнути закрепів.

Повне загоєння відбувається протягом 4-6 тижнів, але загалом термін залежить від індивідуальних особливостей організму та обсягу втручання.

Лікування геморою у вагітних Мед-Атлант
Іван Попович — хірург-проктолог ЛДЦ «Мед-Атлант»

Без сорому, з увагою до себе 

– Як уникнути появи анальних тріщин?

Для профілактики анальних тріщин важливо стежити за харчуванням, щоб запобігти закрепам. Якщо закрепи все ж виникають, необхідно звернутися до гастроентеролога для виявлення та лікування причини. Іноді можуть знадобитися додаткові обстеження, такі як відеоколоноскопія або гастроскопія. Важливо своєчасно вирішувати проблему і з діареєю за допомогою фахівця. Має бути комплексний підхід.

Якщо ж після застілля, шашликів або інших ситуацій виникли труднощі з дефекацією і з’явилися біль та кров, не соромтеся звертатися до лікаря для обстеження та отримання адекватного лікування. 

Варто також пам’ятати, що надмірне вживання алкоголю може спровокувати геморой та подразнювати слизову оболонку, сприяючи розвитку проктологічних проблем.

– Яка ваша головна рекомендація людям, котрі стикаються з подібними проблемами?

Якщо помічаєте кров у виділеннях, відчуваєте біль, печіння, випадання вузлів, якщо з’являється відчуття стороннього тіла або є проблеми з відвідуванням туалету – не затягуйте з візитом до проктолога. Сорому тут не місце. Своєчасне звернення допоможе уникнути не тільки операції та тривалого відновлення, але й виявити та вилікувати більш серйозні захворювання, включаючи онкологію на ранніх стадіях, якщо вони є. 

Пам’ятайте, що симптоми, схожі на геморой чи анальну тріщину, можуть бути проявами інших, більш небезпечних станів.

Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:

Читайте також:

РЕКЛАМА

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl + Enter
Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: