Мастопатією часто називають будь-які зміни в грудних залозах, які супроводжуються болем, – ущільнення, почервоніння, набряк. Дехто вважає, що мастопатія переростає в онкологію. Це не зовсім так, зазначає онкохірург, мамолог Анатолій Шіляк з лікувально-діагностичного центру “Мед-Атлант”. Лікар розповів, коли ставлять діагноз мастопатія, чому слід відмовитися від помилкових узагальнень та як при сучасному підході лікують хвороби грудних залоз.
Захворювання грудних залоз: понад 20 діагнозів
Донедавна термін мастопатія вживався як збірна назва на позначення різних патологій і захворювань грудних залоз. Анатолій Шіляк розказує, що тепер українські лікарі використовують Міжнародну класифікацію хвороб. У МКХ до переліку доброякісних захворювань молочної або грудної залози зараховують 21 патологію, і тільки одна з них є власне мастопатією – дифузна кістозна мастопатія. Міжнародний підхід рекомендує чітко розмежовувати діагнози, оскільки від цього залежить подальше лікування і прогнози.
Тож справжня мастопатія — це доброякісне захворювання грудних (молочних) залоз, що характеризується надмірним або недостатнім зростанням клітин епітеліальної, сполучної та жирової тканин. Основною причиною є гормональний дисбаланс, переважно надлишок естрогену на фоні дефіциту прогестерону.
На дотик мастопатія може проявляти себе як ущільнення в грудях – тверде чи еластичне. Однак не кожне ущільнення є мастопатією, наголошує лікар: ще бувають кісти, фіброаденоми, запальні процеси та злоякісні новоутворення, і всі вони мають різну природу та різні ризики. “Тому остаточний діагноз має бути конкретним, не вживаємо збірного поняття”, – наголошує Анатолій Шіляк.
У чоловіків також бувають захворювання грудних залоз. Найчастіше – гінекомастії: збільшення грудей у розмірах, що розвиваються внаслідок розростання жирової або залозистої тканин. Також буває рак грудної залози, запальні інфекційні захворювання.
Мамолог клініки “Мед-Атлант” рекомендує чоловікам так само, як і жінкам, звертатися до лікарів при найменших змінах у самопочутті, пов’язаному з грудними залозами.
Ознаки мастопатії, причини виникнення
Лікарі розрізняють чотири форми мастопатії: дифузна мастопатія, вузлова (або фіброкістозна), кістозна та фіброзна.
Основні тривожні симптоми:
- біль у грудях;
- відчуття набряклості;
- зміна форми грудної залози, зміна ареоли та соска;
- виділення з сосків;
- наявність ущільнень при пальпації.
“Насторожити і спонукати звернутися до лікаря має будь-який дискомфорт у грудних залозах, будь-який симптом, що вказує на зміни”, – наголошує мамолог. Хоч деякі симптоми, як-от передменструальний дискомфорт, можуть бути варіантом норми. Та тільки тоді, коли жінка обстежена, проходить регулярний контроль у лікарів і впевнена, що з нею все нормально, зазначає Анатолій Шіляк.
Якщо ж дискомфорт не проходить, якщо грудні залози продовжують залишатися набряклими і болючими, якщо з’являються ущільнення чи почервоніння шкіри і все це супроводжується збільшенням лімфовузлів – якнайшвидше до лікаря. “Мова про будь-які симптоми, які з’явилися і відчуваються як “щось не так”, – каже мамолог клініки “Мед-Атлант”.
Причини розвитку мастопатії, фактори ризику:
- гормональні порушення;
- захворювання щитоподібної залози;
- патології наднирників;
- гінекологічні патології;
- хронічний стрес;
- цукровий діабет;
- різка зміна ваги (зайва вага порушує баланс гормонів);
- спадковість.
Як виявляють мастопатію та чому самообстеження недостатньо
Жінкам до 40 років потрібно раз на рік відвідувати мамолога і робити УЗД грудних залоз. У віці від 40 років додається ще мамографія. Це профілактичні огляди. При наявності факторів ризику обстеження проходять частіше – за призначенням лікаря. Коли є скарги – за показаннями.
Також слід звернутися до лікаря, коли жінці 25 та більше років і вона ще не обстежувалася. “Не орієнтуватися на виникнення симптомів”, – наголошує Анатолій Шіляк.

“Якщо говорити про профілактичні огляди, вони створені для того, щоби виявити на ранньому етапі злоякісні пухлини у грудних залозах”, – пояснює мамолог. Паралельно діагностують доброякісні зміни, як-от мастопатію, та інші патології, які можуть не давати симптомів і не відчуватися.
“Рекомендація для жінок, у яких попередньо не виявлено патології: контроль один раз на рік за відсутності скарг. Якщо скарги з’явилися, це є показанням до повторного огляду”, – акцентує онкохірург-мамолог “Мед-Атланту”.
Самоогляд грудних залоз не є повноцінним методом діагностики та не виключає профілактичних оглядів, зазначає лікар. Хоч у періоді між ними дає можливість виявити зміни самостійно. “Якщо жінка сама відчуває утворення, в більшості випадків це вже не ранній процес”, – зауважує мамолог.
Самообстеження тепер розглядають як додатковий профілактичний метод, актуальний за умови виконання щорічних оглядів з УЗД/мамографією. Самодіагностику проводять у першу фазу менструального циклу – перший тиждень після менструації. “Самостійний огляд грудних залоз не може замінити лікарського”, – ще раз наголошує онкохірург.
Злоякісна пухлина в грудях може бути симптоматично схожа з запальними процесами чи доброякісними змінами. “Рання діагностика онкології – непростий процес. Тому клінічний огляд лікаря-мамолога супроводжують додаткові обстеження. За потреби призначаємо МРТ, аналіз виділень, пункційну біопсію, трепан-біопсію пухлин грудних залоз. Їх використовуємо сукупно або почергово”, – описує процес Шіляк.
У “Мед-Атланті” можуть забезпечити всі методи, які дозволяють провести ранню діагностику онкології чи мастопатії та інших доброякісних змін. Клініка має новітнє обладнання, працюють досвідчені й ефективні спеціалісти, підкреслює мамолог.
Лікар додає, що для чоловіків профілактичних обстежень немає (окрім специфічних груп чоловіків, зокрема з генетичною мутацією BRCA ½) – ризик розвитку раку грудних залоз у них, на відміну від жінок, доволі низький.

Лікування чи спостереження: без універсальних порад
Коли є ознаки мастопатії, але немає симптомів, які заважають жити, працювати і відпочивати, то лікування переважно не призначається, каже мамолог. “Доброякісні захворювання можуть підлягати або спостереженню, або хірургічному лікуванню. Тактику визначає лікар-онкохірург спираючись на симптоматику. Це індивідуальний процес, універсальних рекомендацій немає і бути не може. Поради подруг і рецепти родичів – не працюють, ще й можуть нашкодити”, – застерігає Анатолій Шіляк.
За словами мамолога, у більшості випадків операція не потрібна. Хірургічне втручання показане лише при деяких доброякісних захворюваннях.
“На консультації з пацієнткою проговорюємо всі нюанси та її індивідуальний прогноз. Тож вона розуміє, чому саме їй потрібне чи не потрібне хірургічне лікування. Бо бувають випадки, коли жінки наполягають на операції. Ми завжди детально розбираємо, для чого робити операцію, які показання і протипоказання, які можуть бути наслідки”, – ділиться лікар.
Важливо: мастопатія у жінок в більшості випадків не має тенденції до злоякісного переродження.
Коли варто хвилюватися з приводу раку?
- коли ущільнення в грудях не зникає;
- якщо є втягнення шкіри чи соска;
- зміна форми грудної залози;
- з’явилися кров’янисті виділення;
- пальпуються збільшені лімфовузли.
Часто захворювання грудей намагаються лікувати всілякими народними методами: від прикладання капусти з медом до заварювання трав’яних зборів. Анатолій Шіляк зазначає, що фітотерапія можлива як допоміжний засіб, але тільки після консультації з лікарем. Самолікування може становити загрозу.
“Я прихильник доказової медицини. Народні методи не мають доказової сили, тому на них не варто спиратися. Окрім того, без візиту до лікаря незрозуміло, з яким захворюванням стикнулася пацієнтка, якої допомоги потребує, який подальший розвиток недуги. Якщо то рак, то людина може втратити дорогоцінний час і затягнути процес діагностики на тижні, місяці або й роки. Звідси – дуже тяжкі наслідки. Тому моя відповідь однозначна: ні, не вдаємося до народних методів при лікуванні мастопатії та інших захворювань грудної залози”, – категоричний онкохірург.

Як зберегти здоров’я грудних залоз і мінімізувати ризики
Профілактика захворювань грудних залоз передбачає:
- регулярні обстеження;
- зниження стресу;
- нормалізацію ваги;
- планування вагітності до 30 років;
- тривале грудне вигодовування. Лактація — важливий фактор профілактики мастопатії і раку;
- здорове харчування.
Корисні заняття спортом і загальна фізична активність. Показані помірні навантаження: пілатес, йога, плавання, ходьба. Слід уникати травм грудних залоз.
Гормональні контрацептиви варто приймати лише після консультації з лікарем. “Рекомендую використовувати гормональні чи негормональні засоби контрацепції за відсутності протипоказань – після візиту до гінеколога і огляду в мамолога ”, – застерігає Анатолій Шіляк.
Лікар каже, що не варто боятися оглядів – це допомагає зберегти здоров’я та врятувати життя. Варто знайти свого спеціаліста, який зможе на сучасному рівні поставити діагноз та надати індивідуальні рекомендації стосовно профілактики і лікування захворювань грудних залоз.
Контакти лікувально-діагностичного центру «Мед-Атлант»:
- +38 (095) 00 38 452
- +38 (095) 00 38 453
- +38 (097) 41 13 133
- Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 48 (корпус 1)
- Івано-Франківськ, вул. Чорновола, 23 (корпус 2)
- сайт ЛДЦ Мед-Атлант
- Мед-Атлант у facebook
- Мед-Атлант в Instagram
Читайте також:
- Зелені і червоні прапорці жіночого здоров’я: що вказують і чому потрібен чекап
- Часті запаморочення, шум у вухах? Допоможе доплер судин голови і шиї
- Синдром неспокійних ніг: що це таке і на які хвороби вказує
- Як менше стресувати і зберегти серце здоровим: 10 простих способів
- Коли забиті судини: як виявити атеросклеротичні бляшки і що з цим робити
- Лазер рятує вени: що таке варикоз ніг і як його лікують
- Аутоімунний тиреоїдит: коли щитоподібній залозі потрібні “добрі гормони”
- Зірочки, сіточки і «корчі»: як лікують хронічні захворювання вен на ногах
- Міфи і реальність гормональної контрацепції
- Онкологія у жінок: як запобігти раку статевих органів
- Трепан-біопсія пухлин грудних залоз: точна діагностика в Івано-Франківську
- Народити здорову дитину: головне про вагітність від акушера-гінеколога Мар’яни Петрини
- Без точки G: як досягти оргазму, пояснює лікарка-гінеколог Олександра Попович
- Кожна жінка проживає клімакс по-своєму: гінеколог Ірина Кишакевич про те, як не втратити форму і здоров’я
- Рак молочної залози: чому потрібно звернутися до мамолога, поки нічого не турбує
- Радість народити не має віку: що треба знати майбутнім мамам в 40+